חיפוש

צבע לשיער - המדריך המלא

צבע חינה, צבע שטיפה, בלי אמוניה ועם אמוניה - מה ההבדלים בין הצבעים? הנה המדריך המלא

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

ההבדלים העיקריים בין צבעים לשיער נובעים מהרכבים שונים של החומרים הפעילים. הדרך לקבל את הצבע הנכון היא להתאים אותו לסוג השיער ולאחר מכן להקפיד על כללי התחזוקה הנכונים. הנה המדריך המלא

 

צבע השיער חשוב עבור תחושת הביטחון העצמי והדימוי לא פחות מאשר התסרוקת או הלבוש. שיער בריא משנה את המראה הכללי ואפשר מדי פעם להחליף את הגוון והצבע שלו על מנת לרענן את השגרה והתדמית. עם זאת, בחירה נכונה בצבע מסוים לא קשורה רק לגוון אלא גם לחומרים הפעילים שיש בתוכו ולאופן שבו הוא משפיע על השערות.

 

גוף השערה בנוי משלוש שכבות ותפקיד הצבע הוא לחדור לשכבה הפנימית כדי לשנות את הפיגמנטים הטבעיים. השכבה העליונה של גוף השערה נקראת קוטיקולה והיא משמשת כמעטפת שמגנה על פנים השערה, בעוד הקורטקס היא השכבה הפנימית שמכילה את הפיגמנטים והמדולה היא ליבת השיער עצמו. הדרך לחדור לקורטקס דרך שכבת הקוטיקולה היא באמצעות שימוש במי חמצן. מי החמצן נמצאים בכל תערובת צביעה ותפקידם לנפח את הצבע שהוחדר לתוך שכבת הקורטקס כדי למנוע ממנו לצאת חזרה דרך שכבת הקוטיקולה – מעטפת השערה החיצונית.

 

כל מה שצריך לדעת על צבעים לשיער

כל צבעי השיער כוללים פיגמנטים אורגניים מקבוצות שונות. בקבוצת האורגניים ניתן למנות אמינים ארומטים, נגזרות של פירידין ונגזרות אמינו-פנוליות. לא באמת צריך להכיר את המונחים הרפואיים על מנת להבחין בסוגים שונים של צבעים, כי ברוב המקרים מכילים תכשירי הקוסמטיקה המסחריים תרכובות נוספות, בסיסים אנאורגניים ומי חמצן יחד עם ממסים אורגניים. 
מלבד צבעי שיער בעלי השפעה זמנית כמו ג'לים ותרסיסים, הדרך המקצועית לחלק את הצבעים לסוגים היא על פי משך חיי הצבע בשיער. צבעי שיער קבועים מהווים 80% מהשוק ובהם הרכב הצבע מבוסס על תרכובות של אמינים ארומטיים יחד עם חומרים מחמצנים ואמוניה שיוצרים את גווני הצבע הרצויים באמצעות ריאקציה כימית. לעומת זאת, מבהירי שיער מיועדים לשנות את הצבע הטבעי באמצעות חמצון של הפיגמנטים והלבנתם (ולא שינוי כימי בהרכב שלהם). 

 

מתי שוטפים ומתי צובעים? 

אחרי שמבינים באופן כללי כיצד בנויה השערה קל יותר גם להצביע על הבדלים בין סוגי הצבעים העיקריים: צבע חינה, צבע שטיפה, צבעים עם אמוניה וצבעים בלי אמוניה. 
ההבדל הכי משמעותי הוא שצבע רגיל לא יורד בעוד שטיפה נשטפת בחפיפות, לכן ההמלצה היא לצבוע את שורש השיער עם צבע ואת יתר אורכי השיער לרענן בעזרת שטיפה או צבע ללא אמוניה. עם זאת, יש גם משמעות לצבע הטבעי של השיער כי בצביעה חוזרת של גוון בלונדיני למשל צובעים רק את השורש, היות ויתר השיער כבר מובהר בבלונד ואין טעם להעביר אותו תהליך כימי נוסף. 

 

צבעי שיער אורגניים

צבע שיער אורגני שאינו מבוסס על אמוניה כולל תמציות טבעיות ומרכיבי טיפוח שמגנים על השערות מפני קרני ה-UV. זהו בדרך כלל צבע יקר יותר, אך הוא חופשי מסיליקון, מאלכוהול ומחומרי צבע מלאכותיים ולכן שומר על רכות השערה לאורך זמן. אפשר לזהות צבע שיער ללא אמוניה לפי הנחיות היצרן ורשימת החומרים הפעילים המופיעה על גבי האריזה. 

 

התכונות של צבעי חינה

הבלבול הנפוץ הוא בין צבעי שיער טבעיים ללא אמוניה לבין צבע חינה. למרות שבשני המקרים מדובר על סוג צבע שמכיל רק חומרים טבעיים, צבעי חינה פועלים בצורה שונה על שורש השערות ועל השכבה החיצונית של הקוטיקולה. 

 

קודם כל, בצבעי חינה יש מולקולות צבע קטנות יותר שחודרות לתוך השערה. חלק מצבעי החינה מכילים בעצמם אמוניה, בעוד בחלק אחר מוציאים את האמוניה מראש באמצעות חומר מחמצן. שנית, חינה עשויה מצמח שיכול לשמש בתור צבע שיער טבעי רק אם מתחזקים אותו לעיתים קרובות. תהליך הצביעה של החינה כולל מריחת העיסה על שיער יבש ולא רטוב, השארה על הראש למשך מספר שעות עד לילה שלם והמתנה למספר חפיפות עד לקיבוע סופי של הצבע. 

 

בשביל לצבוע את השיער עם חינה דרושה כמות של 200 גרם, ובשיטה המסורתית מוסיפים לאבקה תה, ביצה, שמן זית, אלכוהול ולעיתים גם פפריקה להדגשת הצבע האדום. חינה אדומה צובעת שיער לבן בצבע כתום ושיער כהה בגוון בהיר יותר. כמו כן, כדאי לזכור שצביעת שיער רגילה לאחר חינה עשויה להניב גוונים לא צפויים ולכן אינה מומלצת.

 

שמירה על הגוון והצבע

לאחר בחירה נכונה של הצבע והגוון צריך לשמור על מספר כללי תחזוקה. כדאי להשתמש בשמפו ומסכה ייעודיים לשיער צבוע עם מרכיבים ששומרים על עמידות הצבע ולהקפיד על קרם עיצוב על בסיס מים ולא שמן. 

 

המלצה לא פחות חשובה היא לבצע הבהרה במספרה בלבד, בעוד את צביעת שורשי השיער הלבנים עם צבע או שטיפה אפשר בהחלט לעשות בבית. במידה ובוחרים להשתמש בערכת צביעה ביתית, כדאי להתאים את צבע השיער לגוון העור וצבע העיניים. 
 

עוד ב-שיער:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.