חיפוש

יום הולדת – מתי זה התחיל?

חגיגת יום ההולדת היא מנהג עתיק יומין. לפי עדויות רבות כבר במצרים העתיקה, 3,000 שנה לפני הספירה, נהגו הפרעונים לחגוג את יום ההולדת שלהם, אבל מה השתנה מאז ועד היום, הכול במאמר שלפניכם

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

חגיגת יום ההולדת היא מנהג עתיק יומין. לפי עדויות רבות כבר במצרים העתיקה, 3,000 שנה לפני הספירה, נהגו הפרעונים לחגוג את יום ההולדת שלהם. גם בתורה מוזכר יום הולדת של פרעה: "וַיְהִי בַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי יוֹם הֻלֶּדֶת אֶת פַּרְעֹה וַיַּעַשׂ מִשְׁתֶּה לְכָל עֲבָדָיו" (בראשית מ כ). הנוצרים מספרים כי בעת חגיגת יום ההולדת של הורדוס מלך יהודה גזרו על הוצאתו להורג של יוחנן המטביל.

 

היוונים העתיקים חגגו יום הולדת לאלילים בהם הם האמינו. ברומא העתיקה הפכה חגיגת יום ההולדת מאירוע של מלכים ואלילים לאירוע שגם אנשים רגילים חגגו. אבל רק כמו שהרומאים מגדירים אנשים. זאת אומרת: רק גברים עשירים. ללא נשים, עבדים או סתם עניים. הגרמנים במאה השמונה עשרה החלו את לחגוג ימי הולדת גם לילדים אותם הם כינו "Kinderfeste" (מסיבות ילדים).

 

בתלמוד הירושלמי מסופר שהעמלקים נעזרו בתכסיס כישוף, הם היו מציבים בראש כוח התקיפה חיילים שבאותו יום חל יום ההולדת שלהם. הם האמינו שהעובדה שהכוכבים בשמים מסודרים באותה צורה כמו בעת לידתם, מעניקה להם מזל מיוחד שיכול להיות שימושי בקרב. 

 

יום הולדת ברחבי העולם

חגיגת יום הולדת הוא מנהג חוצה יבשות, ובמדינות שונות יש מנהגים שונים, ולעיתים קצת מוזרים. בכמה מדינות בעולם, בתוכן בברזיל, הונגריה, ארגנטינה ואיטליה, מושכים לילד יום ההולדת בתנוך האוזן לפי מספר השנים שהוא חוגג.

 

התעללות בחתן האירוע מקובלת במקומות נוספים, בבריטניה יש מנהג ממקור סקוטי שמכים את הילד במה שנקרא "Birthday Dump". בגירסה מסוימת של המנהג הזה מחזיקים את הילד בידיים וברגליים וחובטים את הגב שלו על הריצפה, לפי הגיל פלוס אחד, בשביל המזל.

 

גם באזורים מסוימים בקנדה, ארצות הברית ואוסטרליה לא מפספסים את ההזדמנות להתעלל בילד יום ההולדת, שם פשוט נותנים לו אגרופים לפי אותו חשבון. במקסיקו ובוונצואלה מנצלים את הרגע שבו הילד נושף כדי לכבות את הנרות על העוגה כדי לדחוף את הפנים שלו לתוך הקצפת. אז אם אתם מגיעים ליום הולדת, תגידו לכלת או חתן המסיבה, שיש להם מזל שכדי לציין את מספר השנים שלהם, אנחנו בישראל מסתפקים בלהניף אותם כשהם יושבים על כיסא.  

 

עוגת יום הולדת

גם עוגת יום ההולדת היא תופעה גלובלית. הרומאים היו אלה שהתחילו לשלב עוגה, בתחילה בחתונות ולעיתים גם ביום הולדת 50 של אנשים חשובים. את הרעיון לשים נרות על עוגה הגו עוד קודם, ביוון העתיקה בתור מנחה לאלילת הירח. השילוב של עוגת יום הולדת עם נרות החל אצל הגרמנים במאה השמונה עשרה, אם כי אצלם לא ילד יום ההולדת לא היה מכבה את הנרות, ואלה נשארו לדלוק עד שהגיעה השעה לאכול את העוגה.

 

ברכות יום הולדת

חלק מחגיגת יום ההולדת הוא ברכות ליום הולדת. הברכות באות בצורות שונות. ישנם איחולים סטנדרטיים ובינלאומיים כמו "יום הולדת שמח" – Happy Birthday – והאיחול העברי-יהודי "מזל טוב". איחולים אחדים באים במסגרת שירי יום הולדת. הברכות יכולות להיות גם כתובות. מבין כרטיסי הברכה השונים, הפופולרי ביותר בעולם הוא כרטיס ברכה ליום הולדת. כשרוצים להשקיע כותבים במיוחד, או מוצאים ברכה ייחודית, שמתאימה לחתן, או כלת, יום ההולדת במיוחד.

עוד ב-להיות הורים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.