חיפוש

7 עובדות בשטח המשכנתא הדיגיטלית

במאמר זה, נעסוק במהפכה בתחום המשכנתאות, המשכנתא הדיגיטלית, ונציג מספר עובדות שחשוב מאוד להכיר

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

הכתבה הוכנה בשיתוף לאומי

 

משכנתא היא הלוואה אשר נועדה לאפשר רכישת בית מגורים או מגרש בישראל, גם עבור אנשים ללא כסף נזיל בכמות מספקת. מדובר בהלוואה חריגה, מאחר ותקופת ההחזרים היא ארוכה ביותר, והריבית המשולמת היא לרוב נמוכה באופן יחסי להלוואות בסכומים דומים.

 

מהי משכנתא דיגיטלית?

משכנתאות מוענקות על ידי שלל גופים, מתוך מטרה לגרוף רווחים הנובעים מהריבית ארוכת הטווח על החזר החוב. במשך שנים ארוכות, תחום המשכנתאות היה בסטגנציה, והשינויים אשר חלו בו היו בעיקר סביב אופן הצמדת הריבית למדדים השונים. בשנים האחרונות, החלו ניצני שינוי, וגופים רבים החלו לאפשר קבלת הצעה למשכנתא באופן דיגיטלי. משכנתא דיגיטלית היא משכנתא אשר רוב התהליך הבירוקרטי מבוצע בה באופן אינטרנטי, בלי צורך להשקיע זמן רב בפגישות ודיונים. 

 

תוך כמה זמן ניתן לקבל הצעה?

באופן טבעי, לכל גוף מדיניות מעט שונה בקשר למהירות קבלת ההצעה. חלק מהגופים המעניקים משכנתאות, יכולים להגיב בהצעה לפרטים אשר תכניסו תוך זמן קצר במיוחד, במקרים מסוימים אפילו דקות ספורות. כמובן שזמן זה משתנה על פי השעה והיום בהם מוגשים הפרטים האישיים, המצב הפיננסי האישי וכדומה. 

 

האם ההליך נפוץ בעולם המערבי?

כאשר תחום המשכנתאות החל לעבור את מהפכת הדיגיטציה, רבים חששו מכך שמדובר בצעד מהיר מדי קדימה. החשש מפני דליפת פרטים אישיים לגורמים בלתי רצויים, הוביל להעדפה בקרב חלק מהציבור ללקיחת משכנתא בצורה המסורתית. למעשה, ביחס לעולם המערבי - אירופה וארצות הברית - ישראל נכנסה לתחום מאוחר מאוד. אחוז נכבד מהמשכנתאות המוענקות במדינות המערב מבוצע דרך האינטרנט, כך שלמרות שהתחום בארץ עוד צעיר, הוא כבר נבחן ונמצא כדאי ברחבי העולם. 

 

מהם הפרטים שצריך להזין למערכת?

למרות שהתהליך עצמו נעשה ברובו דרך האינטרנט, העסקה המתבצעת חייבת לכלול את אותם תהליכי בדיקה אישיים כמו משכנתא רגילה. לכן, כדי לקבל הצעה, עליכם להזין למערכת מגוון פרטים ומסמכים. פרטים אלו כוללים פרטים אישיים, בעיקר בנוגע להכנסות ומאזן פיננסי, פרטים על הנכס כולל מיקום, גודל וערך, וכמובן העדפות בנוגע לאופן תשלום המשכנתא. 

 

מדוע לעיתים יש בכל זאת הכרח להגיע אל הבנק?

למרות הרצון להקל על ההליך עד כמה שאפשר, כדי למשוך לקוחות חדשים, הגופים השונים המעניקים משכנתא עדיין נאלצים להשלים מספר תהליכים בירוקרטיים. תהליכים אלו בישראל הם סבוכים במיוחד, ונקבעים על ידי הרגולטור במטרה להבהיר את תנאי העסקה לשני הצדדים, בין השאר למקרה של עימות משפטי עתידי. לכן, כמעט בכל הגופים המציעים משכנתא דיגיטלית, יש צורך בסופו של דבר להגיע לביקור קצר במשרדים עצמם.

 

אילו התאמות בוצעו בהליכים השונים בתקופת הקורונה?

הקורונה הובילה לשינויים מהירים בשוק הדירות בישראל, והקשתה מאוד על פגישות פנים אל פנים. על מנת להקל על הלקוחות, הגופים המעניקים משכנתא דיגיטלית החלו לפעול בעזרת כלים טכנולוגיים שיאפשרו להחליף את הפגישות, ויצמצמו את המפגשים הלא נחוצים. בנוסף לשמירה על בריאות הלקוחות, כלים אלו הופכים את המשכנתא הדיגיטלית לפשוטה וקלה בהרבה.

 

כמה הצעות ניתן לקבל במקביל?

אחד החששות של אנשים אשר פונים להזין את פרטיהם האישיים במערכת משכנתא דיגיטלית, הוא מפני התחייבות לגוף מסוים. חשוב להבין - אחד היתרונות הבולטים של משכנתא דיגיטלית הוא האפשרות לקבל הצעות ממגוון עצום של גופים, מהכיסא בבית המגורים, ללא צורך להשקיע ימים ארוכים במפגשי ייעוץ והכוונה. כך, תוכלו לבחור את ההצעה המשתלמת והמתאימה לכם ביותר. 

 

* העמדת ההלוואה ותנאיה נתונים לשיקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל

 

עוד ב-לחסוך כסף:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.