חיפוש

תקווה ויראלית

יוקי לביא כתב התרבות שלנו שמע את השיר החדש של חני דינור, "יש עוד תקווה" - והוא מפציר בכם לרוץ מיד ולהאזין גם אתם

מאת: יוקי לביאפורסם ב: 20/10/2020
X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים


"קסם של הבריאה, נוף שקוף / הלב מתרחב, והשמחה שוחה בגוף" ("יש עוד תקווה" / חני דינור)
איך שמתרחב הלב, רק מלקרוא את השורות הנ"ל. אנחנו בעיצומו של סגר שני בחסות נגיף בלתי נלאה ובלתי נדלה, והמבט של האנשים ברחוב שפוף. זאת אומרת, המבט מבעד למסכות העטויות, כשלמעשה הריחוק החברתי גזר עלינו מצב צבירה של איים נטושים. דומה כי איש איש לנפשו, לחרדותיו, לבדידותו בטריטוריות, ושביבי האינטראקציה האנושית התפוגגו כמו לא היו. זריקת המרץ הנוכחית שייכת לזמרת וליוצרת חני דינור, שבשירה החדש פרי עטה "יש עוד תקווה" מעניקה לנו הבהובים של אושר.

 

חני דינור - יש עוד תקווה. איור: רן גרייס

חני דינור - יש עוד תקווה. איור: רן גרייס

 

"שמיים ועננים, מים בנחלים / פרח, ריח מתוק... יש לי תקווה"
גם לכם יש ? אז מה אתם אומרים, להאמין לה, לאופטימית חסרת התקנה הזאת ? קולה הצלול מגביה עוף, עוצמתו ניכרת וחודרת, ובאמצעותו היא סוחפת אותנו להרפתקאה בת 3:37  דקות של ריחוף ממעל. בעת הזאת, בימים הטרופים והמטורפים, גם למילים הכמו בנאליות "שמיים", "נחלים", "עננים", "פרח" יש משמעויות קוסמיות. חני ממריאה ברוח החדווה האינסופית, ומצליחה לגרוף גם את הציניקנים האחרונים. חמושה בגדי ציקמן שאחראי על הלחן המתוק וההפקה המוזיקאלית הם נוטלים אותנו – פשוטו כמשמעו – בידיהם החזקות, נוסכות השלווה, ומעניקים לנו מפגש מחודש עם הטבע. הפסטורליה בשיר נגלית במלוא תפארתה לעינינו, ומבעד לנופים הקסומים, לצבעים, לריחות ולכרי הדשא אנחנו חווים את בראשיתו של המסע הפנימי. התחושה המיידית שלי כששמעתי לראשונה את השיר היתה "אסקפיזם חינני לתקופה מדכדכת", ובשמיעה הנוספת מצאתי את עצמי מזמזם אותו, קשוב לרחשיו.  ומה רע באסקפיזם? לוחש לי הקול במעמקי הבטן, תן לי עוד עוד ממנו. תן לי לגמוע את כל מה שלא הספקתי עד לחודש מרץ האחרון, בו העולם קפא מלכת, והעיקר אל תעמיד אותנו במבחנים ובאתגרים נוספים. דומה כי מצבור הימים של למעלה מחצי השנה החולפת גדשו עד תומה את מכסת האתגרים בו אמור להתנסות כל בן אנוש בחייו. 

 

חני דינור - יש עוד תקווה. צילום: יח"צ

חני דינור - יש עוד תקווה. צילום: חיה גולד

 

גם כשרע, זה לטובה

הייחודי בשיר של דינור הוא החזרה הלולאתית על שמו. "יש עוד תקווה" שוב ושוב ושוב, בוזקת אותו בכל הזדמנות אפשרית, כמו היה אבקת פלא על עור חשוף ומיוסר, מזור למכאובים. ציקמן על הגיטרות והבס ולצידו קובי ישראלית בתופים מלווים אותה בנגינה מושכלת. מקצבים מדודים, לא צעקות רמות, לא טוויסטים בקצה השורות, פשוט הדהוד של מסר עטוף בנחמה. משל לכמיהה אל הימים ההם, אל העבר הלא רחוק, אל השפיות של פעם, לשגרה המזדחלת. גם זאת שלא היתה תמיד לרוחנו, אך לא ריחפה מעליה מעולם עננת טבעת החנק. "גם כשרע כל זה לטובה / אמונה, עדינה / והנה שוב שמיים ועננים" חותמת את יצירתה, וקל כ"כ לדמיין את חזותה הטובה והמיטיבה של הזמרת, מחייכת מבלי משים מאחורי המסכה. 

 

הצדק עימה

"השמחה שלי היא המחאה שלי" כתבה נעמי שמר ב"על ראש שמחתי". שמחתה המדבקת של חני דינור היא לא בהכרח מחאה. ב"יש עוד תקווה" מילותיה הן המרענן הרשמי של הקורונה, הן מעבר לאופטימיות ולעליצות, הן למעשה קריאה לתוכנית פעולה. בניגוד לנימה הלאומית המאופיינת במצב רוח פילוסופי, מהורהר ומכונס בעצמו, דינור קוראת תיגר על העגמומיות המתפשטת, כשהמניפסט שלה רוויי בתשוקה לחיים עצמם. אז מה אתם אומרים, להאמין לה ? לנבואה הבלתי מתפשרת שלה ? בחרתי  לאמץ את משנתה. בסופו של דבר היא זאת שקבעה באחד מלהיטיה כי "אחרי שלושים זה יופי", וממרום ארבעים וארבע שנותיי אני קובע חד משמעית כי בכל הקשור לאקסיומה הזאת – הצדק עימה!
 

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.