חיפוש

שורשים וצמיחה

התערוכה החדשה במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע נקראת "שורשים וצמיחה" והיא מוקדשת לאמנות מטורקיה ומשקפת את המפגש המורכב בין מזרח ומערב בארץ זו

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, תפתח ב 20 בפברואר התערוכה "שורשים וצמיחה: אמנות מסורתית ועכשווית מטורקיה" שאצרו ד"ר שרון לאור-סירק אוצרת המוזאון והאוצרת הטורקייה טוצ'ה ארל.

 

התערוכה מתמקדת בנקודת החיבור בטורקיה, בין העולם המוסלמי המסורתי לבין המערביות המודרנית שחדרה אליה, ומשקפת מבט ביקורתי ונוסטלגי אל אנטוליה הטרום-תעשייתית. החיבור בין שני העולמות עומד עדיין בלב הדיון הציבורי, הפוליטי והתרבותי בטורקיה כיום.

נֵזּאקֶאט אֶקִיגֵ'י (גרמניה, טורקיה) מתוך וידאו ארט פרותזה. באדיבות האמנית

נֵזּאקֶאט אֶקִיגֵ'י (גרמניה, טורקיה) מתוך וידאו ארט פרותזה. באדיבות האמנית 

 

המוזאון ממוקם במסגד עות'מאני טיפוסי לאדריכלות הטורקית, ובכך התערוכה מחברת את המוזאון לשורשיו, ומבטאת הגשמת חלום ישן מראשית הקמת המוזאון, להציג בו אמנות מטורקיה. החיבור בין המסורתי לעכשווי בתערוכה, תואם את רוח המוזאון מאז הקמתו, בהציגו את הדיאלוג ואת המפגש של עבר והווה, מזרח ומערב בתרבות האסלאם.

 

היצירות העכשוויות העומדות במרכז תערוכה הן פרי עבודתם של שבעה אמנים טורקיים: גוּלֱצִ'ין אַקְסוֹי, פַתִיח אַידוֹדוֹ, נֵזּאקֶאט אֶקִיגֵ'י, מֶמֶד אַרדֶנָר, סֶדּה הֶפְּסֵב, סִיבַּל הוֹרָדָה וסֶבַל שֶׁנָז' - שעבודותיהם מבטאות קשר לעבר ולמסורת הטורקית. מצד אחד הן משקפות את "התמערבות" התרבות ואת ההתרחקות מהמסורת, ואחרות דווקא מדגישות את היחסים המורכבים בין המסורתי לעכשווי ועושות שימוש בטכניקות טורקיות מסורתיות כמו אריגה, רקמה או קליגרפיה. לצדן בתערוכה מוצגים שמונה שטיחי קילים עתיקים ונדירים, עבודות רקמה עות'מאנית ודפי קליגרפיה, שהושאלו מאוספים פרטיים בישראל ומאוסף מוזיאון ישראל ירושלים, ומשקפים את המלאכות המסורתיות.

קילים, שטיח תפילה, תחילת המאה ה 19, אוסף  פרטי ישראל. צלם מייקל מן

קילים, שטיח תפילה, תחילת המאה ה 19, אוסף  פרטי ישראל. צלם מייקל מן

 

טורקיה שמשתרעת על פני אירופה ואסיה משקפת בתרבותה, תהליך היסטורי של מיזוג מזרח ומערב שנמשך כמה מאות שנים. בתהליך זה יש חיבור בין שתי התרבויות: מוסלמית ויוונית-נוצרית. במאה ה-20 נוסף לתהליך זה המעבר מהשלטון הסולטני של האימפריה העות'מאנית, לרפובליקה של מדינת הלאום שביקש לנתק את טורקיה מעקרונותיה המסורתיים. המרקם החברתי, התרבותי והפוליטי של המדינה שנוצר מחדש, פנה לעבר הערכים המערביים, והאמנות החדשה עוצבה בהשפעת האמנות האירופית. תהליך זה הוא שזוכה כיום למבט ביקורתי על ידי האמנים העכשוויים. 

 

בתערוכה יוצגו עבודותיהם של חמש אמניות ושני אמנים מטורקיה, שהן שילוב של אמנות רב-תחומית עכשווית. ביניהן עבודת הווידאו של נֵזּאקֶאט אֶקִיגֵ'י, "פּרוֹתֵזָה", ובה היא מצולמת עוטה על פניה מסכה של פסל, שלקוחה משיטות שימור ושחזור של פיסול קלאסי במוזאונים אירופיים, ומקשה עליה את הנשימה. החנק שחווה האמנית מרמז על השמרנות שעלולה לחנוק את החברה. פַתִיח אַידוֹדוֹ בעבודתו "ענייני פנים" בוחר להציג שני עודים, זה מול זה, שאינם ממלאים את ייעודם אלא הופכים לפסל אילם. ייצוג הממשל ככלי נגינה אינו מקרי, שכן בטורקיה העות'מאנית ובעולם המוסלמי מילאה המוזיקה תפקיד מרכזי בחיי השליטים. 

 

המוצגים בתערוכה הושאלו מהאמנים, מאספנים פרטיים ומאוסף מוזיאון ישראל, ירושלים.

 

אוצרות: ד"ר שרון לאור סירק | טוצ'ה ארל (טורקיה)

מתי: 20 בפברואר 2019 - ינואר 2020

אירוע פתיחה: 20 בפברואר, יום רביעי במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, בשעה 19:00

שעות פתיחת המוזאון:
ימים שני, שלישי, חמישי: 16:00-10:00
יום רביעי:                      19:00-12:00
ימים שישי ושבת:            14:00-10:00
יום ראשון:                     סגור.

רחוב העצמאות 60, באר שבע | טלפון: 08-6993535|
אתר המוזאון: www.ine-museum.org.il

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.