חיפוש

רבין בהבימה

יוקי לביא צפה בהצגה החדשה "10 דקות מהבית", המבוססת על חייו של יצחק רבין באחד הצמתים המשמעותיים בחייו. כמה הוא נתן לה במדד ויטרינה?

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים
נתחיל מהסוף: 20 שנה לרצח רבין, ורק החודש התיאטרון הלאומי הבימה מצא לנכון להעלות מחזה המדבר על דמותו של רה"מ. זוהי לא הטחת ביקורת, אלא ציון עובדה, שאחד המאורעות המכוננים בתולדות מדינת ישראל והחברה הישראלית לא הובע בשני העשורים שחלפו מאז נורו שלוש היריות. לכן, יש להתבונן במחזה "עשר דקות מהבית" במין סוג של סקרנות בתולית. התוצאה לא מאכזבת: גם אם סיפור המסגרת אינו מגולל בהכרח את ליל הרצח, הוא בהחלט משרטט את המניעים של רוח התקופה שקדמה לו, את הסימנים המטרימים שהדהדו ברקע, ואת קולות ההסתה שהלכו וגברו עד לרגע ההוא. החייל נחשון וקסמן נחטף באוקטובר 1994 ע"י אנשי חמאס שבקלטת שפרסמו, גרמו לכולם לחשוב כי הוא מוחזק בעזה. תנאי הפדיון של החייל היה שחרורו המיידי של מנהיגם, השייח אחמד יאסין. חוטפיו הציבו אולטימטום של מספר ימים לביצוע המעשה, ורבין המתייסר בלשכתו, מוקף במזכירתו, ביועציו, בשלוש אמהות שכולות, ובהוריו של נחשון וקסמן – הם המעטפת למחזה של מאיה ערד. "האחריות לגורלו של נחשון מופקדת בידי, על הצלחת המבצע או כישלונו" – דברי רבין בהצגה, המגולם בכישרון רב ע"י דב רייזר וזוהי תמצית מנהיגותו של רה"מ. איש שאינו מתנער מאחריות, ושבסופו של דבר החליט על מבצע לחילוצו של וקסמן, שלמרבה הצער הסתיים בהריגתו ובמותו של חייל נוסף. לאורך תשעים הדקות נצפה רבין כשסיגריה תחובה לאצבעו, פניו נעות בין חוסר שביעות רצון לעגמומיות ( גם ברגע בו התבשר על זכייתו בפרס נובל), ושפת גופו חסרת שלווה. זהו הקונפליקט בו היה נתון, זה המתח שפורר את מרקם יציבותו, וזוהי הדרך הייחודית לאפיין את סערת הרגשות שחווה באותם ימי הרי גורל: לסמוך את ידו על ערפאת ( שותפו לתהליך השלום, שהצהיר שוב ושוב שהחייל אינו בעזה, כפי שאכן התברר לבסוף), או לצאת לפעולה צבאית,  כפי שדורשות שלוש האמהות השכולות – רזיה ישראלי, ריקי בליך ונעמה ארמון. רבין בהבימה צילום: ג'ראר אלון שלש אלה מצליחות להעניק לנו במשחקן מימד מוחשי חרף העובדה המטאפיזית בקיומן. זעקת אמו של וקסמן, בגילומה של רותי לנדאו, היא התלהטות היצרים בהתגלמותם, בניגוד גמור לבעלה, אביו של החייל, אותו מגלם אהרון אלמוג – שמפליא לבטא בשפתו איפוק ואצילות.

נשים חזקות שמקיפות שחקן חזק

דמותה של אמו של רבין, הלוא היא "רוזה האדומה" גם היא מופיעה לפנינו, שבה, עולה לפרקים ומעמתת את בנה בעיצומם של ימים טרופים, ספוגי שטנה ואלימות – עם ההווה ועם עתידו. "י"ב בחשוון זהו היום בו ימות החייל ושנה לאחר מכן באותו תאריך עברי גם אתה לא תזכה לראות את מלאכת השלום שלך", מתריעה בפניו, מפזרת רמזים מעורפלים על עתידו של בנה, על עצרת השלום בכיכר מלכי ישראל שסיומה יהיה טרגי. עלילת המחזה מתהווה לפנינו באמצעות מזכירתו המסורה של רבין , מרית דנון – משחקה של איילת רובינסון ראוי לשבחים על הדיוק והעוצמה שבו – המתארת לנו בפרוטרוט את סיפור הימים שקדמו לחטיפה, את מנעד רגשותיו של רה"מ, את רגע הבשורה על מותו של החייל, ואת רגע הבשורה על הירצחו של רבין, שנה לאחר מכן, בכיכר שהיא עשר דקות מביתו, כסימבול למרחק עשר הדקות של וקסמן מביתו שלו בעת מותו. זה אינו מחזה פרו –רבין, שמוצג בחולשות האנוש שלו, ובוודאי שאינו מחזה-מטעם. הוא לא חף מקלישאות, עמוס לפרקים בפרטים מיותרים, אולם לאחר עשרים שנה הן מאיה ערד המחזאית והן שי פיטובסקי הבמאי השכילו להציב בפנינו את בבואת אותם הימים, אותן שעות גורליות, שאולי בדרך מעוותת הפכו במוח מעוות של מישהו לזרעי התרעלה שנבטו בסופו של דבר ללחיצה על הדק האקדח דב רייזר בתפקיד הראשי, שחקן ותיק ומוערך, שזו לא הפעם הראשונה בה הוא מתמודד עם גילום אישים רבי עוצמה הצליח במשימתו. המימיקה, שפת הגוף, הווליום ופרצי הקול והשפה בה השתמש - רובם ככולם היו דיוקנו של רבין כמעט אחד לאחד. יכולתו לנווט את הנרטיב בחוכמה וברגישות - שאיננה גולשת לרגשנות זולה - היא סוד כוחו וכישורו המקצועי. ההצגה איננה הדגם השכיח והמוכר של צופי התיאטרון הרפרטוארי בכלל ושל קהל הבימה בפרט. הוא לא רק "מתכתב" עם מחזות הפרינג', אלא הוא הפרינג' במיטבו - אמירות נוקבות, ויזואליות מדוייקת, מלל מדוד, ובעיקר תחושות הפחד שכמו מחזירה אותך לימים ההם, למתח העמום והלא מוסבר, ולרצון להתחקות אחר מנהרת הזמן, וממש למנוע בידיך את רוע הגזירה. סוג של חדשנות מרעננת מנשבת מהיכל התיאטרון, חשק לבקר בו פעם נוספת, בהצגות עתידיות, ולהיווכח כי אכן אין מדובר בחווייה חד פעמית.

ציון: 8.5 - שווה צפייה

  מאת: מאיה ערד בימוי:  שי פיטובסקי משתתפים: דב רייזר, נתי רביץ, איילת רובינסון, ריקי בליך, רזיה ישראלי, נעמה ארמון, רות לנדאו, אהרון אלמוג והראל מוראד איפה: באולם מסקין – התיאטרון הלאומי הבימה.  
עוד ב-תאטרון ארכיון:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.