חיפוש

קומדיה אלוהית

הסרט הבלגי החדש "קומדיה אלוהית", שואל בשנינות האם יש אלוהים ומוצא תשובה מורכבת. כמה נתנה לו ענבל בן יעקב במדד ויטרינה?

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים
ב"גן עדן הוא כאן ועכשיו, הוא לא אחרי המוות, אנחנו לא עומדים לחיות הרבה תהנה ותעשה את מה שגורם לך להיות מאושר" . זוהי התמצית שהגיש הבמאי ז'אקו ון דורמל בראיון עבור הסרט "קומדיה אלוהית", והוא אכן מצליח להעביר את המסר הכל כך לעוס הזה באופן הכי מקורי וייחודי שלא נראה הרבה זמן בקולנוע. . לא ברור מדוע הסרט ששמו המקורי הוא Le Tout Nouveau Testament שפירושו בעברית הוא "הברית הלגמרי חדשה", קיבל את השם "קומדיה אלוהית" בדומה לפואמה הדרמטית של דנטה,  שהקשר בין שתי אלה תמוה ולאחר צפייה בסרט נראה תלוש. זהו סרטו הרביעי של הבמאי הבלגי ון דורמל והוא כבר גרף מועמדות לגלובוס הזהב עבור הסרט הזר הטוב ביותר והנציג הרשמי של בלגיה עבור אוסקר 2016. על פי ון דורמל, אלוהים חי וקיים בבריסל והוא חתיכת טיפוס שהנאתו העיקרית היא להתעלל בבריות ומתענג על כך שאסונות טבע מתרחשים ומלחמות פורצות, בנוסף הוא גם איש משפחה שמתעמר באשתו ובבתו איאה הלוא היא אחותו של ישו (ג'יי סי כפי שהוא קרוי בסרט) שנותר בדמות פסל שמייעץ לאיאה כיצד לנקום באביה. איאה פורצת למחשב של אביה שם מצויים כל החוקים הנוראיים שאביה המציא שהחוק המרכזי אומר: "צרות באות תמיד בצרורות", ושולחת לכל בני האדם את תאריכי המוות שלהם בהודעת טקסט. . הסרט מתבסס על מבנה דומה ל"ברית החדשה" לאחר שאיאה שולחת את הודעות הטקסט שמטלטלות את העולם היא נמלטת מאביה דרך פתח מכונת כביסה ויוצאת במסע לגיוס שישה שליחים נוספים על מנת להגיע לשמונה עשר שליחים במקום שניים עשר, לכל אחד מהשליחים מוקדשת אפיזודה בדומה ל"ברית החדשה", ומדובר בשליחים עם אישיות קצת יותר פיקנטית משנים עשר השליחים של ישו –אישה עם יד אחת , סקס מניאק, רוצח, אישה שננטשה על ידי בעלה שמגולמת על ידי קתרין דנב האגדית, פקיד וילד חולני. כל אחד מהשליחים מרגיש שהחיים עוברים לידם, עד שאיאה פורצת אל חייהם ומחברת אותם לילדים הפנימיים שבהם.

צפו בטריילר:

הסרט שהוא אלגוריה קומית וסאטירית מקפל בתוכו מסרים מגוונים החל מפמניזם לשאלת קיומו של אלוהים ולא מפחד לשחוט פרות קדושות מהעולם הנוצרי, האקלטיקה החזותית וריבוי האידאות מקנים לו מבנה קצת מסורבל שעלול להחוות עבור הצופים כסרט קצת גימיקי ומבולגן, אך כל אלה מצליחים להפרות חווית צפייה גדושה במנעד רגשות רחב. . מעבר להומור המקורי שהסרט מציג, מדובר בסרט רפלקסיבי שלא רק תוהה על שאלה הברורה לגבי קיומו של אלוהים בעולם, אלא במידה ויש אלוהים, שואל גם איזה תפקיד יש לו בחייו של האדם גם כשהאדם יודע את תאריך המוות שלו? אחת האפיזודות שחותמות את הסרט היא "שיר השירים" שגם בנצרות וביהדות נחשבת לסימבול מובהק של היחסים של האדם עם אלוהיו. השזירה של "שיר השירים" היא אחת מהדוגמאות לשבירה של המבנה של "הברית החדשה" עליו רוב הסרט מתבסס, אם כן אין פה שבירה רק של "הברית החדשה" אלא גם של המבנה הנרטיבי כפי שנהוג בקולנוע וע"י כך ון דומל מצליח להוליד "ברית לגמרי חדשה" (ע"פ שמו המקורי של הסרט) הרבה יותר מעניינת ומאוד גרובית.

ציון במדד ויטרינה: 9

"קומדיה אלוהית" בסינמטק תל אביב, בקולנוע כוכב רמת השרון וברחבי הארץ

בימוי: ז'אקו ון דורמל תסריט: תומאס גונציג וז'אקו ון דורמל שחקנים: פילי גרואין, קתרין דנב,בנואה פולוורד,יולנד מורו. ארץ ייצור: בלגיה אורך: 113 דקות
עוד ב-חדש בקולנוע:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.