חיפוש

פתיחת תיק השקעות: למה, למי ואיך?

רבים סביבכם החלו להשקיע בשוק ההון? תתפלאו, אבל זה לא מסובך כלל להיות בעליו הגאים של תיק השקעות, ואף לאפשר למנהל מקצועי לנהלו עבורכם. הנה מדריך מקוצר עם כל מה שחשוב לדעת על צעדים ראשונים בשוק ההון

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

גם מי שמעולם לא עסק בשוק ההון, ודאי לא יכול היה לפספס את השיח התקשורתי הרחב בנושא בתקופת הקורונה. קשה להתעלם מכך בעודנו שומעים שוב ושוב על רווחים, תשואות ועל כך שזהו המקום הנכון להפקיד בו את כספינו. עבור אלו מכם המתעניינים בעולם ההשקעות ואף מעוניינים לפתוח תיק השקעות מנוהל– הגיעה העת לעשות מעט סדר והכרות קצרה. 


ניתן להשקיע בשוק ההון במגוון דרכים, וביניהן  פתיחת תיק השקעות עצמאי ופתיחת תיק בבית השקעות מקצועי ובחירת מנהל תיק השקעות מתאים, אשר יתחשב במאפייניכם האישיים כמו גם ברצונותיכם השונים באמצעות הידע שברשותו. לשתי הדרכים יש יתרונות וחסרונות אך מהותן די דומה – השקעה במניות ובאיגרות חוב. הנה כל מה שכדאי לדעת בעניין.

 

למי זה מתאים? 

כאמור, אם טרם סחרתם בשוק ההון ואתם חדשים בתחום, יתכן מאוד כי ניהול תיק באופן עצמאי יהיה מעט מאתגר עבורכם. כדי לעשות זאת יש צורך בהבנה ולו הבסיסית ביותר, בתוכנות מסחר, פעילות של חברות, דו"חות כספיים, מגמות בשוק, חדשות בינלאומיות ועוד. עם זאת, אחד היתרונות המרכזיים בניהול עצמאי של התיק הוא חיסכון בגובה דמי הניהול.

 

מנגד, אם אתם מעוניינים להשקיע בשוק אך אין ברשותכם את הזמן, היכולת או הרצון ללמוד לעומק את הפעילות בקרב החברות הנסחרות – ייתכן ותיק מנוהל הוא הכיוון שמתאים לכם יותר. במקרה זה תוכלו להיעזר בגורם מקצועי שילווה אתכם ולמעשה ינהל עבורכם את תיק ההשקעות: הוא יקנה וימכור ניירות ערך בהתאם למדיניות ההשקעה שתקבעו יחד מראש. מדיניות ההשקעה תיקבע בהתאם לאופי ולצרכים הייחודיים לכם, ואתם תוכלו לעקוב באופן שוטף אחר שינויים שנעשים בתיק. 

 

הכל מתחיל בפגישה אחת חשובה

במידה ובחרתם לפתוח תיק מנוהל בבית השקעות, שימו לב שיש צורך בסכום מינימלי להשקעה; בלעדיו לא תוכלו לפתוח תיק והוא משתנה מחברה אחת לאחרת. לאחר מכן, יש לקבוע פגישה מסודרת עם מנהל התיק ותוכלו לצאת לדרך.

 

מנהל התיק יערוך עמכם ראיון קצר וממוקד אשר מטרתו היא להבין מי אתם, מהם הנכסים שבידיכם לרבות חשבונות בנק, חסכונות ונדל"ן, מהם הצרכים הפיננסיים שלכם כמו גם ציפיותיכם מההשקעה, איזה הפסד עלול לגרום לכם לבהלה ואילו סכומים תרצו להוסיף לתיק בתקופות זמן קצובות או חד-פעמיות. 

 

מדיניות ההשקעה

התשובות לשאלון זה יחד עם התרשמותו וחוות דעתו המקצועית של מנהל התיק, יקבעו את מדיניות ההשקעה. בין אם תבחרו לנהל תיק השקעות בשוק ההון באופן עצמאי ובין אם במסלול של תיק מנוהל – כל תיק ניירות ערך מתנהל על פי מדיניות השקעה מסוימת. 

 

אם מנהל התיק יבין כי אינכם מעוניינים לקחת סיכונים אלא רק להפקיד את הכסף במקום שבו יוכל לצמוח, גם אם במעט, ייתכן ומדיניות ההשקעות שתיקבע לכם תכוון לרמת סיכון נמוכה. ומה המשמעות לכך? תיק ההשקעות שלכם כנראה יכלול נכסים סולידיים יותר, כדוגמת אג"ח מדינה, ופחות נכסים תנודתיים כדוגמת מניות. באותה מידה, אם הוא יבין שאין לכם צורך מידי בכסף המושקע ושההשקעה היא לטווח ארוך מאוד – ייתכן והוא יקבע מדיניות השקעות בסיכון גבוה, אשר טומנת בחובה פוטנציאל גבוה יותר להשגת תשואה לאורך זמן. באותו האופן, גם סוחר עצמאי המנהל את התיק בעצמו נדרש לבצע שיקולים של סיכון אל מול פוטנציאל רווח, ולבנות את תמהיל ההשקעה המתאים לו ביותר.

 

בניית תמהיל השקעות

לאחר למידת הצרכים האישיים והמטרות, בין אם באופן עצמאי או דרך בית השקעות, מתחילים בבניית תמהיל ההשקעה הרצוי. מה זה בעצם ואיך לבנות אחד מתאים? 
הנה דוגמה לתמהיל השקעות: 40% אג"ח ממשלתי; 15% מניות ישראליות; 15% מניות ארה"ב; 15% דולר; 15% מזומן. כמובן שזו רק דוגמה ותמהיל זה לא יכול להתאים לכל משקיע, זוהי תוצאה של הבנת צרכי המשקיע. 

 

מנהל התיק בבית ההשקעות שבחרתם ידאג להציג בפניכם את הרכב התיק, כאשר תפקידו הוא גם לדאוג להמשיך עם תמהיל דומה לאורך זמן, ולשמור על אותה רמת סיכון, אלא אם המשקיע משנה את המדיניות באופן יזום. כיום מרבית התיקים המנוהלים בבתי ההשקעות הם דיגיטליים מה שמאפשר לראות את הרכב התיק, ובלא מעט מהם אף לשנות את רמת הסיכון אונליין בכל עת.

 

לעקוב אחר הביצועים, אך לא יתר על המידה

בדומה לכל השקעה, חשוב לשים לב לביצועי התיק, ודאי אם מדובר בכזה המנוהל באופן עצמאי. במידה ופתחתם תיק המנוהל על-ידי גורם מקצועי מוסמך, עדיין יש חשיבות למעקב אחר הביצועים ולו כדי להחליט האם אתם מרוצים מבית ההשקעות או לא. 

 

עם זאת, תיק מנוהל למעשה משחרר אתכם מלבדוק את התיק באופן בלתי פוסק שכן במקרה זה, ישנו מנהל מקצועי שדואג לעדכן אותו ופועל בשם המשקיע במטרה לייצר רווחים. בדיקת הביצועים באופן תדיר מדי יכולה ליצור תחושת החמצה או חששות – על אף שמדובר לרוב בהשקעה לטווח ארוך. כך למשל בתקופת הקורונה, משקיעים בעלי ניסיון מועט למדי בשוק נבהלו מהירידות ומהתנודתיות בשוק – ויצאו רגע לפני שהוא תיקן ועלה בחדות. 

 

לסיכום, פתיחת תיק השקעות אינה מורכבת למדי אך יחד עם זאת, מצריכה הבנה מעמיקה ולא מעט ניסיון בתחום. עבור אלו מכם המעוניינים להשקיע ואין ברשותם את הזמן, היכולת והידע, יוכלו לפנות למנהל מקצועי שינהל את התיק במקצועיות ובאופן המותאם להם אישית.

 

*אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה ואין באמור משום תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח.

עוד ב-לחסוך כסף:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.