חיפוש

פניני המאה ה-21

יוקי לביא הלך לצפות ב״דולי הפנינים״ - אופרה מאת ז׳ורז׳ ביזה שקיבלה אדפטציה עדכנית ועכשווית. האם הוא אהב? וכמה הוא נתן לה במדד ויטרינה?

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

מכירים את ז'ורז' ביזה?

את ז'ורז' ביזה הקהל הרחב מכיר בעיקר בזכות האופרה המפורסמת פרי עטו "כרמן", על שלל ההפקות והעיבודים שנקשרו בשמה. "דולי הפנינים", שבסדר הכרונולוגי היתה הראשונה ביצירותיו ושמוצגת בימים אלו במשכן לאמנויות הבמה, היא הפחות מעוררת השראה מבחינת היקף הכריזמה וההדים שחוללה. הגם שהועלתה בישראל לפני 54 שנים, בכיכובו של פלסיגו דומינגו, לא הותירה את חותמה, ועל כך יש להצר. איכויותיה אינן נופלות במאום מזו של אחותה הצעירה "כרמן", מבחינה מוזיקאלית היא שופעת אריות מופלאות, נעימות לאוזן, ורוויות נפח בימתי ומשקל סגולי הן במישור המוזיקאלי והן בתחום המשחק המהוקצע של משתתפיה.

סיפור העלילה

כמו מרבית העלילות גם היא עוסקת במשולש האהבה. זורגה ונדיר, דולי פנינים מהעיירה ציילון, נפגשים זמן רב לאחר מריבה ממושכת. העילה לכך נעוצה בקונפליקט שנבע מחיבה משותפת לאישה ששניהם חשקו בה, מה שהותיר מפח נפש וכעס מר. המפגש המחודש אמנם החייה את קשר החברות הוותיקה, ואף גרר הבטחה הדדית כי שום גברת לא תעמוד עוד בדרכם בעתיד, אך מעשה שטן: באותה עיירה שוכנת לא פחות ולא יותר גם לילה – המתפקדת ככוהנת מקומית – והיא, כמה מפתיע, אהבתם הראשונה של צמד החברים. דולי הפנינים

כמו בטלוויזיה

אמונה טפלה היתה נהוגה בימי קדם במזרח הרחוק – בטרם יפליגו דולי הפנינים למסעם הם בוחרים דמות מסתורית, המכוסה כליל בצעיף, וכל תפקידה הוא להתייצב מול הים בתפילה חרישית, כורתת ברית עם הגלים שיוותרו נינוחים, חסרי זעף, בשעה שהחבורה עוסקת במלאכתה. לילה, אם כן, היא האישה המסתורית, ובדרך לא דרך פניה היפות נתגלות לנדיר, ואותה משיכה בלתי נשלטת החלה פועמת בעורקיו, משכיחה ממנו את דבר הנדר שנשבע לחברו. הבמאית לוטה דה-ביר החליטה בשלב זה להעניק אדפטציה מרתקת לסיפור המסגרת: על הבמה יונח גלובוס ענק ושקוף שישמש בניין מגורים. בכל קומה בו יתגוררו עשרות שכנים-צופים, אשר יהיו אחראים לגורלם של לילה ונדיר, הזוג הבוגדני, ומה מידת העונש שיושת עליהם. ומאחר שבשפה טלוויזיונית מדובר, גם המרכיבים שמניעים אותו יתכתבו עם עולמו: משאלי רחוב, קטעי וידאו, צוותי צילום והסרטה מלווים את ההתרחשות עד לפרטיה הכמוסים ביותר. הקהל שבאולם, למותר לציין, מגיע לסיפוקו כל אימת שנחשף בדל נוסף מסיפור האהבהבים שלפניו, רואה בתאווה את "המרקע הטלוויזיוני", אך גם זוכה להציץ אל "מאחורי הקלעים". אופרה - קאסט עולמי בהופעה מרשימה ועכשיווית. צילום: יוסי צבקר

קאסט עולמי

המקהלה – הלוא היא הגלובוס רב הדיירים – מבצעת את עבודתה באופן המקצועי ביותר. הזירה הייחודית רבת הקומות בה הם שרים היא עונג בלתי נשכח, עשיר בניואנסים מוזיקאליים למכביר. ראוי לציון שדר הטלוויזיה נורבאד בגילומו של אינסונג סאם, בס בריטון מדרום קוריאה, בעל מנעד קולי מצלצל ונוכחות בימתית עוצמתית. ולא ייפקד מקומו של המנצח האמריקאי סטיבן סלואן, שהצלילים שהפיק שרביטו היו תוססים, אינטימיים לאוזן אך גם הולמים כמבשרי תפנית דרמטית. הדובדבן שבקצפת שייך ללא ספק לשלושת גיבורי המחזה: לילה, נדיר וזורגה. הגברת המחוזרת ע"י הברנשים היא כריסטינה פאסארויו, זמרת סופרן רומנייה, חושנית, מפתה, חמקמקה בעת ובעונה אחת ובעלת קסם פלרטטני. למלכודת הפתאים שלה נכנס בצעדי ענק נדיר – אלכסיי דולגוב, הטנור הרוסי – וביצועיו קורעי הלב לאהובתו הם מסע צרוף של יצרים בשר ודם. חברם הנבגד של השניים זורגה, הוא ניקולה מיכאילוביץ' ,בריטון סרבי עם איכויות ווקאליות שגורמות ליושבי השורות לדמוע ולהריע לו, ייתכן כי אף לחוש כלפיו אמפטיה כלשהיא.

שורה תחתונה:

הפקת האופרה הישראלית הימרה הפעם. קהלה הוא ע"פ רוב שמרן ומסורתי בטעמו, ולהעתיק את עלילת המקום למחוזות כ"כ אקטואלים וסינטטיים זה בבחינת לשים את נפשך בכפך. ולו רק בשל כך מגיע לה "בראבו" גדול, על הבגרות שגילתה, ועל התעוזה שחצבה בעצמה, מודעת להלכי הרוח, לא נכנעת להם, אך גם מאתגרת אותם בקריצת עין למושגים כמו: רייטינג, צמאון דם, עריצות ההמון – ובדרכה מוליכה אותו לתובנות האמנותיות ששירטטה בעבורו. ואיך אפשר גם בלי ה"בראבו" על הצדק הפואטי – המאוחר מדי – והרהביליטציה בעבור ביזה ויצירתו הראוייה לשבחים.

ציון במדד ויטרינה: 8

על החתרנות, המקוריות ובזכות הצלילים.

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.