חיפוש

ארוחה לגיבוש משפחתי

כדאי לאכול ארוחת ערב משפחתית כי היא יוצרת תחושת גיבוש בין ההורים והילדים, מונעת השמנת יתר ואפילו משפרת ביצועים בבית ספר. אבל איך עושים זאת בצורה נכונה? הנה כל הטיפים החשובים

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

ארוחה משפחתית היא בעלת יתרונות בריאותיים, פסיכולוגיים וקוגניטיביים עבור ההורים והילדים. לפי מחקרים על הרגלי האכילה של המשפחה האמריקאית הממוצעת, ארוחות משפחתיות כוללות יותר פירות, ירקות וסיבים תזונתיים ופחות משקאות ממותקים וסוכר. בני נוער שסעדו עם בני המשפחה הראו פחות סימני דיכאון בהשוואה לחברים באותה קבוצת גיל שאכלו ארוחות משפחתיות בתדירות נמוכה יותר, מה גם שבקולומביה הוכח קשר חיובי בין ארוחות משפחתיות לבין מניעת הרגלים של בני נוער לצרוך סמים ואלכוהול.

 

עניין של דוגמה אישית

במילים אחרות, ארוחת ערב משפחתית שמתאפיינת מטבע בסדר ובחירה מושכלת של התפריט משפיעה דרמטית על איכות התזונה ומצמצמת את הסיכון להשמנה. צמצום הסיכון להשמנה משפיע בעקיפין על ביצועי הילדים בבית ספר, מגביר את יכולת הריכוז שלהם ומסייע להם להירדם בקלות בלילה. בארוחה משפחתית ההורים גם משמשים דוגמא אישית ויכולים להעביר מסרים מילוליים ולא מילוליים על צריכת רכיבי תזונה חשובים כמו חומצה פולית, סיבים תזונתיים וברזל.

 

אז איך עושים את זה נכון?

הבעיה היא שבקצב החיים הנוכחי, לא קל להתארגן על ארוחה משפחתית כדבר שבשגרה ולא לכולם יש את האמצעים הכלכליים להעמיד ארוחת ערב מפוארת על בסיס יומי. מצד שני, יש גם המון פתרונות שיכולים לעזור ולפחות 3 טיפים למשפחות עם ילדים בכל הגילאים:

 

החליטו על שני מועדים קבועים לפחות
הציבו למשפחה רף הגיוני של שני מועדים קבועים בשבוע לפחות עבור ארוחה משותפת. תכננו את הארוחה בשלב הראשון סביב המשפחה הגרעינית בלבד, בלי חברים ומשפחה מורחבת. בזכות ההרגל הזה תוכלו לייצר קרבה ואינטימיות בין בני המשפחה ולראות מהר מאוד שינוי גם אצל הילדים. קחו בחשבון שמלבד האוכל המוגש על השולחן, הארוחה המשפחתית היא לפעמים הזמן היחיד ביום שבו בני המשפחה יכולים לתקשר אחד עם השני ללא הסחות דעת. התפקיד של הארוחה הוא לגבש זהות משפחתית וליצור אצל הילדים תחושת ביטחון. מהבחינה הזו אתם אפילו לא צריכים לחרוג מהתקציב המשפחתי בשביל לארגן את הארוחה, אלא רק להתמיד ולהחליט באיזה ימים עורכים אותה. 

 

ערכו את השולחן בצורה נעימה
האופן שבו תערכו את השולחן יקבע האם הילדים ירגישו שמדובר בפעילות מהנה, או לחילופין במשימה שצריך לגמור איתה מהר כדי לחזור למחשב ולטלוויזיה. נסו לערוך את השולחן בצורה נעימה והשאירו לילדים מקום פיזי להתבטא. אם אתם לא בטוחים איך לעשות זאת, היעזרו בניסיון העבר ואל תתביישו לשאול את הילדים מה יהפוך את הארוחה לחוויה נעימה יותר עבורם. 

 

אתם יכולים לנצל את ההזדמנות של ארוחה משפחתית כדי לקנות פינת אוכל חדשה או לשדרג את הפינה הקיימת. עריכה נכונה של השולחן תכלול שימוש בכמות מדויקת של כיסאות, פריסה נגישה של הכלים והצגה לראווה של כל המאכלים הבריאים שבחרתם בקפידה. גוונו את המזון המוגש בארוחת הערב וקבלו כמה שיותר משובים על מה שהילדים מעדיפים לאכול – כל עוד זה עומד בכללי התזונה הנכונים.  הקדישו תשומת לב לאוכל, הראו לילדים שזה לא מובן מאליו והביעו תודה בקול רם למי שטרח, הכין והגיש אותו. בגילאים צעירים במיוחד תוכלו גם לבקש מאחד מבני המשפחה להציג את המזונות ולספר עליהם, כדי ללמד את הילדים שהאוכל לא גדל במקרר ושצריך לעבוד קשה בשביל להביא אותו לשולחן. מצד שני, אין צורך להלאות בפרטים מיותרים ואפשר להפוך את השיחה למשחק טריוויה של ניחושים. הכי חשוב שהשולחן יהיה מקום שנעים לשבת בו ולשהות בו 20-30 דקות לפחות. 

 

אל תהפכו את הארוחה לזירת מאבק
ארוחת ערב יכולה לגבש את המשפחה ולתרום לילדים שלכם רק אם תשכילו לא להפוך אותה לזירת מאבקי כוח. ראשית, אל תקשרו בין אכילה לסיפוק רגשי ואל תעבירו לילד מסר שגוי שלפיו באמצעות האוכל הוא יכול להפוך אתכם למאושרים יותר. המסר הנכון הוא שצריך לאכול כדי לשבוע ולא בשביל לגרום לאמא או לאבא להיות שמחים.  שנית, אל תשתמשו בזמן הארוחה המשפחתית שחשוב כל כך לתחושת הביטחון האישי של הילדים בשביל לנסות ללבן נושאים שנויים במחלוקת. אם אתם רוצים לדעת עם הילד על אי-הכנת שיעורי בית או התנהגות לא נאותה, עשו זאת לפני או אחרי הארוחה. שיחות כאלה בזמן ארוחת ערב משפחתית פוגעות בתחושת הגיבוש, הן לא אפקטיביות והן גם יוצרות חוויה שלילית שמפריעה לעיכול תקין.

 

לבסוף, אל תייצרו לחץ סביב האכילה ולעולם אל תכריחו את הילדים לאכול משהו שהם לא אוהבים או רוצים בו. תנו לילדים את הזמן שלהם ואל תפעילו מניפולציה רגשית. זכרו שהפרעות אכילה מתפתחות בגלל שהילד מבין שאכילה היא דרך לזכות בתשומת לב, לכן נסו לנטרל מראש את המטען השלילי ולהפוך את כל האירוע לכיפי ומהנה. 
 

עוד ב-חדשות מהבקבוק:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.