חיפוש

אילו מערכות בטיחות אקטיביות קיימות ברכב?

רמת הבטיחות בכלי רכב חדשים הפכה בשנים האחרונות לנושא מרכזי ולעיתים אף מהווה פרמטר עיקרי בהחלטה על רכישת רכב חדש. אילו מערכות בטיחות אקטיביות ופסיביות קיימות כיום במגוון דגמי הרכבים? הדקו חגורות בטיחות והישארו איתנו 

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

נראה שהיום בו מכונות יביאו אותנו לעבודה ובחזרה ממנה ללא כל התערבות מצידנו לא יהיה מחר או מוחרתיים, ויזרמו עוד הרבה מים בנהר עד שיהיה ניתן לשבת ברכב מבלי לגעת בהגה בעת הנסיעה בו. עד שהדבר אכן יתאפשר, מנסות יצרניות הרכב לצמצם ככל הניתן את טווח טעותו של הנהג כדי למנוע את התרחשותה של התאונה הבאה, שכן הן מודעות לכך שכ- 85% מתאונות הדרכים מקורן בגורם האנושי.

 

כדי לתת לכך מענה הולם, החלו יצרניות אלה בפיתוחן של מערכות בטיחות – אשר חלקן אקטיביות וחלקן פסיביות, תוך שימוש בטכנולוגיה חכמה ומתקדמת שתסייע במשימה ותפחית משמעותית את הסיכוי להתרחשותן של תאונות קטלניות הנגרמות מטעויות אנוש. 

 

גם חברות הביטוח השונות השכילו להבין במהרה את חשיבותן של מערכות בטיחות אלה ברכב והחלו להציע הנחות משמעותיות בפוליסת ביטוח הרכב עבור רכבים בהן הן מותקנות. זאת על מנת לעודד רבים לנהוג ברכבים בטוחים יותר ובכך לתרום למאמץ החברתי למגר את תופעת תאונות הדרכים, לפחות עד כמה שניתן. אז אילו מערכות בטיחות אקטיביות קיימות היום במגוון רחב של רכבים? 

 

מה הן מערכות בטיחות אקטיביות ופסיביות?

מערכת בטיחות אקטיבית – פעילה, נבדלת מזו הפסיבית בכך שהיא מבצעת פעולה ממשית על הרכב לאחר זיהוי, בעזרת חיישנים, של מצב העלול להתפתח לכדי סכנה. המערכת הפסיבית לעומתה, דוגמת זו המותקנת בפינת חלון הרכב ברכבים נטולי מערכות בטיחות, משמשת להתרעה בלבד – בין אם בצורה קולית או ויזואלית, ואין ביכולתה לבצע פעולות.

 

אילו מערכות בטיחות אקטיביות קיימות?

 

בקרת שיוט אדפטיבית

זוהי מערכת בטיחות התורמת משמעותית לנוחות הנהג ולתחושת רוגע בנהיגה. היא משלבת בין מערכת בקרת השיוט שנועדה לשמור על מהירות קבועה לבין חיישני מרחק ותנועה ומערכת הבלימה העצמאית. כלומר, ניתן להגדיר למערכת מהירות של 100 קמ"ש והיא תשמור עליה קבועה אלא אם יופיע לפניכם רכב איטי יותר, אז תשווה המערכת את מהירותו לזו של רכבכם. במידת הצורך תדע מערכת זו גם לבלום את הרכב לעצירה מלאה ואפילו תאפשר לעמוד בפקקים ללא התערבות הנהג. עם זאת, חשוב ללמוד את אופי פעולת המערכת ובשום אופן לא לסמוך לחלוטין על יכולתה לבלום בזמן. 

 

מערכת לבלימה אוטונומית (עצמאית)

אחד מחמשת הגורמים המובילים להתרחשותן של תאונות דרכים הוא אי שמירת מרחק או בפשטות, חוסר יכולתו של הנהג הממוצע להעריך נכונה את המרחק לרכב הבא ואת מרחק הבלימה הנדרש לו, בצירוף זמן התגובה שלו. מערכת לבלימת חירום מזהה בדיוק את הרגע בו בלימת החירום היא הכרחית ומבצעת את הפעולה בעצמה. כמו כן, מערכות מסוימות יודעות לזהות גם הולך רגל או רכב דו גלגלי ולהגיב בהתאם. מערכת פסיבית לעומתה, תשמיע רעש חזק ויופיע חיווי בלוח המחוונים על מנת למשוך תשומת לב ולהביא לבלימה.

 

מערכת תיקון סטייה מנתיב

עייפות, הסחת דעת או אפילו הירדמות קלילה על ההגה יכולים לגרום לסטייה מנתיב הנסיעה הרצוי כאשר החזרה אליו אינה פשוטה לרוב. מערכת תיקון סטייה מנתיב מזהה את הסטייה עוד טרם התרחשותה ומסיטה את ההגה בעזרת מערכות חשמליות, שאף יודעות לשמור על הרכב במרכז הנתיב. זוהי מערכת שמצריכה התרגלות מכיוון שלעיתים נדמה שההגה מתנגד לידיים. במערכת פסיבית יושמע רעש ויופיע חיווי מתאים בלוח המחוונים ללא הפניה של ההגה.

 

עמעום תאורה אוטומטי

מערכת זו מורידה מהנהג לחלוטין את הצורך לתפעל את האורות ומאפשרת לו להפנות את תשומת הלב בעיקר לסינוור ולהתרכז בנהיגה כולה. המערכת מפעילה אוטומטית את האורות עם החשיכה ובחלק מהרכבים, מדליקה את האור הגבוה בעת הצורך ומעמעמת אותו עם הופעת רכב ממול. בכלי רכב חדשים ומתקדמים קיימת מערכת תאורה דינמית אשר מפעילה את האור הגבוה בשטח בו אין רכב כדי למנוע סנוור, אך עדיין להאיר שטח גדול ככל האפשר.

 

התרעה ובלימה בנסיעה לאחור

בנסיעה לאחור, גם עם מצלמת רוורס, אנו מתקשים לעיתים להבחין בתנועה חוצה או במכשול. מערכת להתרעה על תנועה חוצה ביציאה מחניה, ומסייעת לנו לבלום את הרכב בדיוק ברגע בו באמת איננו מסוגלים לראות את התנועה.

 

אם כן, מערכות הבטיחות החדשות עשויות להציל חיים, למנוע נזקים רבים וכן לחסוך לכם גם לא מעט כסף. בעוד שהטכנולוגיה כיום מתקדמת ומפותחת יותר מתמיד, לא רחוק היום בו נהיגה ברכב תוחלף כזו אוטונומית שתאפשר לנו להתרווח בתא הנוסעים אך עד אז, יש לוודא כי רכבכם מצוייד במערכות בטיחות אלו וחדשות אחרות וכמובן, לנהוג בזהירות ובאחריות רבות.  

 

נסיעה בטוחה! 
 

עוד ב-פשוט לנהוג:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.