חיפוש

על הקצה

מתי לאחרונה קראתם ספר טוב? 'על הקצה' מציף את סוגיות המין שבוערות עד לרגע זה ממש, בכל הנוגע למגמת 'ME TOO' ושכנותיה

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

שנות השמונים לא הצטיינו במיוחד ביחסן לנשים בהן ראו אובייקט מיני, מה שהביא לתופעת 'ME TOO' בניסיונן של הנשים לעמוד על זכותן על גופן. סופרים בכלל וסופרים ישראלים בפרט, אינם נוטים לכתוב על כך. דן רדלר, מחזאי וסופר, דווקא מרים את הכפפה ובספרו החדש: 'על הקצה' הוא נוגע בנושא דרך עיניהם של ילדה שהפכה בעל כורחה לאשה, גבר שניצל אותה, זנח וברח, וילד. שלושתם משלמים את המחיר. זהו ספר מאוד ישראלי, הנוגע במלחמת המעמדות של אשכנזים וספרדים. על משפחה ונאמנות, על ניכור הורי, ומעל הכל - מין וכח, כגורם מכריע בשנות ה-80. 

 

הרומנים של רדלר

ברומנים רדלר שכתב – ועכשיו רואה אור השלישי במספר, הוא שופך אור על החברה הישראלית מזווית ראייה של בן למעמד בינוני שהפך לאיש עסקים מצליח. 'על הקצה' הוא סיפור חובק עולם על משפחה שנולדה בחטא ועל החיים השבריריים של הגיבורים, המהלכים על הקצה על פי תהום. רדלר, איש תיאטרון, סופר ומחזאי, למד בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. הוא פרסם ספרים מקצועיים בתחום התאטרון, רומנים ומחזות. ספרו 'הכדור השמיני' עובד לסרט. ספרו 'על הקצה' מתחיל כך: "הוא קיבל אותה בבית חברו בחביבות ובנימוס, הציע לה לשתות וודקה, היא סירבה, נענתה רק להצעה למשקה קר. היא מתבוננת בבחור המבוגר ממנה בחמש שנים כמעט. הוא לא יודע שהיא צעירה מבנות הכיתה, שבבית הספר העממי הקפיצו אותה כיתה. הוא הרגיש שהיא מנוכרת, לרגע הוטרד. באור חדר האורחים של הדירה היא נראית שונה משראה אותה באותו הערב, כשהיה שתוי ומגורה. נערה ארוכת איברים, רזה, חזה קטן. הכתפיים משכו את תשומת לבו, הן היו רחבות ביחס לגופה. ״את לומדת בי״ב?״ שאל אותה כבדרך אגב. ״כן״. היא לא אמרה לו את גילה האמתי אבל לאט־לאט היא התרככה. החמיא לה שהוא מדבר איתה כמו עם בת גילו. הוא לא פְרֶח אבל מתנהג כאילו הכול מגיע לו. כשניסה לשלוח את ידו לחבקה היא נרתעה. לרגע התבונן בה בעיניו הכהות, החוקרות. היא נבהלה קצת אבל הוא לא ניסה שוב."
 

מוריאל מתביישת לספר למרינה שלפני כשבוע דוד טלפן והציע שייפגשו שוב. היא נעתרה לכך. כשהגיעה לדירה של החבר שלו הוא לא היה לבד, היה איתו חבר. נדרשה לה דקה להבין שהחבר לא נמצא שם במקרה. הם היו שיכורים. דוד הציע לה את פיסת הנייר מרככת ההתנגדות שלו, היא סירבה. ואז הוא הציע שתשכב עם החבר שלו. היא חשבה שהוא מתבדח, אבל אחרי שקרא לה בזלזול ״אלפסי״ ולא בשמה הפרטי, וחזר שוב על הצעתו כשהוא תופס אותה בחוזקה במותניה ומושך אותה אליו, היא בעטה ברגלו בכעס והלכה. ביציאה היא שמעה את החבר אומר לו: ״השתגעת? היא ילדה והיא שטוחה כמו קרש.״ לאחרונה היא חשה חולשה לא מוסברת, גם המחזור לא סדיר, חודש אחד נדמה לה שלא היה לה כלל מחזור וחודש אחרי מצאה כמה סימני דם, החזה קצת גדל וכאב לה כשנגעה בו. בבוקר יום בחינת הבגרות במתמטיקה חשה בחילה, עד שחששה שתיאלץ להיעדר מהבחינה. היא הגיעה לבחינה בגרירת רגליים. ״אני מרגישה חרא״, אמרה למרינה. אחרי שתיארה את מה שהיא מרגישה, מרינה אמרה: ״זה עניין של הורמונים, אבל כדאי להיבדק אצל גינקולוג, אם לא יועיל, לא יזיק. לאמא שלי יש רופא שיגעון.״

 

שבוע אחר כך, לאחר הפצרות נוספות של מרינה, היא הגיעה לרופאה בקופת החולים. בבדיקה שגרתית לא נמצא הסבר לחולשה שלה, והרופאה המליצה לה לעשות בדיקות דם. ״אולי חסרים לך ויטמינים, ואני גם נותנת לך לעשות בדיקת בטא״. היא הופתעה. ״אם את בהיריון, שבוע לאחר ההפריה מופרש בדמה של האישה הורמון היריון הנקרא HCG״. שתיקה. ״איך אני יכולה להיות בהיריון?״ היא שאלה את מרינה אחרי שיצאו מהחדר של הרופאה. ״בפעם הראשונה והאחרונה ששכבתי עם גבר לא בדיוק שכבתי״. היא השתתקה לרגע, ואחר כך אמרה בפעם הראשונה את מה שחשבה מאז אותו לילה: ״דוד אנס אותי באותו לילה לפני ארבעה חודשים בערך.״
 

לשחק בגורל 

מה שבטוח, הסופר דן רדלר אוהב לשחק בגורלות של בני אדם. הוא בקיא באורחות החיים בישראל, בתהליכי החיול של הצבא, בהתמודדות עם תדמית דפוקה ובהתמודדות בנסיונו של אחד מגיבורי הסיפור להצליח במלחמת הקיום בתחום ההיי-טק, שהתפתח אז בפאלו אלטו בארה"ב, לשם ברח אחרי ששינה את זהותו. למרות אורכו קשה להניח את הספר מהיד - עד סופו המפתיע ביותר.

 

 

על הקצה

 

הוצאת ספרים: כנרת זמורה ביתן 
מספר עמודים: 623 
מחיר לצרכן: 98 ש"ח
מחיר מוזל: בחנויות הספרים הדיגיטליות

 

 

עוד ב-ספרים חדשים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.