חיפוש

עינוגי ורתר הבוגר

האופרה הישראלית פותחת את העונה עם הנובלה הקלאסית "ורתר", על סיפורו הטראגי של המשורר המיוסר. יוקי לביא צפה והתענג

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

באופרה הישראלית יודעים שממש התגעגעתם, אז את פתיחת עונת 2018/19 הם ייחדו לקלאסיקה הספרותית הנודעת "ייסורי ורתר הצעיר". הרומן הקולח של גתה שפורסם בשנת 1774, ושאנשים צרי מוחין וקומיסרי תרבות נעצו בו את חיציהם בתואנה שהוא מעניק לגיטימציה להתאבדות, יהיה הסיפתח המוצלח במשכן לאומנויות הבמה. הנובלה נקראת "ורתר", ואת המוסיקה ההרמונית והחרישית מחד והנוטפת תשוקה ועשירה במלודיות מאידך, חיבר המלחין הצרפתי ז'ול מסנה.

 

ורתר

משורר מיוסר ודכאוני עם קסם אישי ואישיות סוחפת, ורתר. צילום: יח"צ האופרה הישראלית

 

חליפת המכתבים המיתולוגית הועלתה לראשונה באופרה הקיסרית בוינה בשנת 1892, כשלא מן הנמנע לזהות בה את טביעת אצבעותיו האוטוביוגרפיים של גתה. ורתר הוא משורר מיוסר ודכאוני, צעיר אימפולסיבי שכל אימת שמתבונן בפלאי הטבע, כבר רוקם לעצמו תורת פילוסופיה אודותם. שרלוט היפה, בתו של גביר עשיר מפרנקפורט שובה את ליבו, אך לרוע מזלו היא מאורסת לגבר אחר בשם אלברט.

 

יתרונו המוחץ של ורתר מצוי בקסמו האישי, במבנה אישיותו הסוחף, ברטוריקה העדינה והאינטימית ובעיקר בתועפות של כריזמה. עם השלל הזה הוא חודר לנפש משפחתה של שרלוט, שעלם החמודות מוצא חן בעיניהם, אולם צו השעה היא ביטחון. ורתר הוא עלה נידף, דמות רומנטית ושברירית בעליל, מה שמרתיע את בני הבית המצפים כי בעלה המיועד של בתם יהיה איש מבוסס ויציב בדעתו ובממונו.

 

מנעד רחב של יכולות נסתרות

 

מלאכת הבימוי הופקדה בידיו של פול אמיל פורני ושרביט המנצח ניתן למאסטרו אלאן גוינגאל - ושניהם יחדיו מחוללים ניסים בנובלה המעונה הזאת. ההתמקדות בזוג האוהבים שרלוט וורתר מאלץ את היוצרים והזמרים להשתמש במנעד רחב של יכולות סותרות. הרגש המבעבע מיוחס לעוצמתו הכריזמטית של ורתר.

 

אולם הרצון לברוח ככל הניתן מפאתוס מוגזם ולהדגיש דווקא את ההיבטים המנטליים והפריכים באישיותו, גרמו למסנה להלך על חבל דק, ולשלב מנגינה חרישית ומהורהרת, שמגיעה לנקודת רתיחה אך אינה יוצאת מגדרה. המסגרת של הסיפור היא פסיכולוגית ולקלחת הזאת יוצק מסנה, באדפטציה של פורני וגוינגאל, צלילי הרמוניה מרומזים ומלטפים, הלכודים בפרטיטורה בעלת שכבות מרובות של נפש תועה בעולמה. וכל קילוף שכזה חושף שכבה מהורהרת ומרוחקת בעושר הווקאלי והאינסטרומנטלי המסייעים לכך.

 

ורטר

מציאות ודימיון נלפתים בערבובייה סימביוטית. מתוך ורתר. צילום: יח"צ האופרה הישראלית

 


לשם כך גוייסו למשימה תזמורת האופרה הישראלית ומקהלת צעירי מורן. הם והאנסמבל הכולל בין שאר את השמות הילה פחימה, נעמה גולדמן, אשרי שגב, מאיה לחיאני, ולדימיר בראון, קית' האריס והו-יון צ'ונג - ישראלים ולועזים כאחד - יתהלכו על בימת המשכן, שהוסבה למסגרת ענק. בתוכה, בסימבוליקה מעוררת השתאות, יתחלפו תמונות והוויזואליות המתעתעת הזאת תוליך אותנו לתודעה של עולמות הפוכים, כשהמציאות והדימיון נלפתים בערבובייה סימביוטית.

 

פורני קורם עור וגידים במחשבותיו של ורתר. עולמו הילדותי, הנפיץ והמלנכולי של גתה/ורתר מוצג ללא מסכות, עירום ועריה כפי שהסופר השתוקק לתאר לקוראיו. זו לא רק המוזיקה השמיימית, המשחק המשובח והניצוח המלהיב, וגם לא כל אלו יחדיו. זו צלילה לנבכי נשמתו של אמן, שהטוטליות של יצירתו נותרת בך זמן רב לאחר מכן, ופגיעות האנוש הבסיסית שלו מבקיעה בך חומות של סרקזם וחשדנות. כה עוצמתית האופרה עד שללא ספק גתה ובן דמותו האמנותי יביטו מלמעלה בעת הפקת הצלילים, ולא ייסורים הם יחוו כי אם עונג צרוף.

 

הצגת בכורה: 12 בנובמבר 2018

האופרה הישראלית, שדרות שאול המלך 19, תל-אביב. 03-6927700

לפרטים: www.israel-opera.co.il

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.