חיפוש

עוד ניצחון שכזה...

הקדושה כמוטיב החוזר, והחטא אותו מתחילה לקיים הנערה האובדת משמשים כחוט השני בעלילה. הרהורי כפירה, מחשבות על מוות, סיבה ותוצאה, קונפורמיזם טהור לצד אינדיבידואליזם בועט

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

את המחזה "לא חשוב הניצחון" שמגולל את המסע של הנערה המתבגרת של יעל טל ניתן בקלות לקטלג כ"טקס חניכה". המחזאית שגם ביימה אותו בעצם סיפרה לנו על עצמה, על התחנות בזמן שהיא עברה. אולם צוותא בת"א היה אירוע הפרמיירה של המחזה, שכל כולו, הווייתו, מיקומו ונשמתו נטועים בירושלים. "תיאטרון האינקובטור" פרש עליו את חסותו, וכמי ששם עצמו כבמה ליצירה ירושלמית בעלת ציביון פלורליסטי וחופשי, מובנת לי ההתעסקות עם חיבוטי הנפש העולים מתוכו.

 

הקדושה כמוטיב החוזר, והחטא אותו מתחילה לקיים הנערה האובדת משמשים כחוט השני בעלילה. הרהורי כפירה, מחשבות על מוות, סיבה ותוצאה, קונפורמיזם טהור לצד אינדיבידואליזם בועט, יום ירושלים ותהיות על כיבוש ונישול – הכל בעירבובייה אחת, עיסה של תהיות ותעיות בשבילים הלא מסומנים והבלתי פתורים.

 

טל למעשה משליכה את הגיבורה שלה לגוב האריות, בוחנת את גבולות המותר והאסור בחברה השמרנית שהגיעה ממנה, יצאה מתוכה, אך חלקים בלתי מבוטלים באישיותה עדיין מצויים שם. זוהי סאטירה נוקבת, חכמה ומתכתבת עם הטירוף המשיחי של עיר הבירה, עם "סינדרום ירושלים" במשמעות הכי בסיסית וקמעית שלו.

צילום: דן יהודה

צילום: דן יהודה

 

הניצחון בגדול הוא על שלמות העיר, אך בדרך החתחתים שהנערה עוברת היא מבינה שזהו גם שיעור על הניצחון הפנימי שלה. על מהותו, ועל חשיבותו, והאם הוא נחוץ בכל רגע ורגע כדי להפוך אותך למי שאתה. הדיוקן שמתגבש בשעה וחצי הוא של דמות שמתפתחת, ערה למצבי הקיצון, לסתירות המובנות, ובדרכה התמימה והייחודית מחציפה פנים לעברם.

 

כל השחקנים – אדוה בן-דור, איה לופט, הודיה וייסנשטרן, דביר איילת השחר, לאה יונגר, אלון דה-פריז, עדן אנקרי, רן דואני - מבצעים את תפקידם על הצד הטוב ביותר, ציניים ונשכנים במידה, מפליאים לשיר וללהטט בין העולמות.

 

בהיותם בוגרי בית הספר לאומנות ולמשחק בירושלים, מורכבותה של העיר ידועה להם לעילא ולעילא. הם ממחישים את הקטבים, משחיזים את הטקסטים למחוזות האבסורד, ובזכותם העיר ירושלים – זאת שלא נכנעת למופרעות הקלריקליסטית, הגזענית והלאומנית – יכולה להינצל. בזכותם ובזכות מחזות נוספים ומרעננים שכאלו ירושלים החופשית עוד עשויה גם לנצח...
 

עוד ב-הצגות חדשות:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.