חיפוש

מתגרשים ושומרים על הילדים

איך אפשר לשמור על הילדים במהלך הליך הגירושין? המגשר אילן סולטן מסביר

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

הורים רבים פונים אלי בדאגה רבה לפני גירושין, כשהם חוששים למה שיקרה לילדים שלהם, אם הם יחליטו להתגרש. והם צודקים שהם פונים אלי, כי רק תהליך של גישור גירושין מבטיח שהילדים תמיד יהיו בראש סדר העדיפויות.  מדוע אני אומר את זה באופן כל כך ודאי?  כי כולנו יודעים שתהליך גירושין עלול להיות הרסני עבור ילדים, שהמשפחה שלהם מתפרקת לנגד עיניהם. הדבר נכון ואפילו יכול להיות קשה במיוחד כאשר תהליך הגירושין לא מתבצע בהסכמה, אלא בקרבות וקונפליקטים עצומים בבית משפט. 

 

כמי שעוסק כבר שנים בגישור גירושין, התפקיד שלי הוא להיות האדם ששם את הילדים בראש סדר העדיפויות, ולהבטיח לאורך כל התהליך, שלא רק זכויותיהם הכלכליות יישמרו, אלא שטובתם תעמוד מול פני ההורים כל הזמן. 

 

ואם סערת הרגשות גורמת להורים לעיתים לא להבין מה היא טובת הילדים, וזה קורה לפעמים, מאחר ומדובר בתהליך לא פשוט מבחינה רגשית, התפקיד שלי הוא לוודא את שינוי החשיבה וקבלת ההחלטות הנכונות. 

 

ולא, אני לא מדבר דווקא על הפן הרכושי או הכלכלי..... דווקא בנושאים הללו המצב יותר פשוט באופן יחסי, למרות שזה מפתיע את רוב האנשים. רוב הוויכוחים על הילדים לא בהכרח קשורים דווקא לנושא הכלכלי. 

 

אל תשכחו שאנחנו חיים במדינה מתוקנת, שיש בה חוקים, כולל חוק יחסי ממון לעניין הרכוש, וכללים מנחים לרבות פסקי דין בנושא כלכלת הילדים ודווקא הנושא הכספי הוא לא הנושא הטעון ביותר כאשר מגיעים לתהליך של גישור גירושין. 

 

אזכיר לכם שמי שמגיע לתהליך גישור גירושין, כבר יודע מראש, שהוא בחר בדרך הנכונה להיפרד והמבוססת על הסכמות, ולרוב מה שההורים יודעים שהם יצטרכו להסכים לגביו, זה התחום הפיננסי. רוב הזוגות מגיעים דווקא די רגועים בתחום הזה. 

 

התחום שפחות חושבים עליו כבעייתי, הוא התחום של האחריות ההורית וחלוקת זמני השהות עם הילדים. ולמה? כי הרבה הורים מגיעים אלי כשהם רוצים משמורת משותפת - או מה שקרוי בלשון המקצועית כיום: אחריות הורית משותפת. על פניו, זה נשמע מצוין: אחריות הורית משותפת, זמן שווה של הילדים עם ההורים, מה יכול להיות יותר טוב מזה? אבל, בדיקה מהירה מראה, שלא כל ההורים רוצים אחריות הורית משותפת דווקא כדי לבלות עם הילדים שלהם יותר. יש הורים שהסיבה לבקשת אחריות הורית משותפת היא אולי הפחתת תשלום מזונות, או סיבות אחרות שמנחות אותם. מה שאומר שלאו דווקא זמני השהות עם הילדים עומדים בראש מעייניהם כאשר הם מבקשים אחריות הורית משותפת. 

 

כאן אני נכנס לתמונה. בתהליך של גישור גירושין, התפקיד שלי כמגשר, הוא לבדוק האם אחריות הורית משותפת יכולה להתקיים אצל אותו זוג הורים. כמו שאתם בוודאי מבינים, מדובר בהחלטות כבדות משקל. אחריות הורית משותפת היא לא רק בילוי בגינה עם הילדים אחרי המסגרות. יש תפקידים רבים שההורים ממלאים בחיי הילדים שלהם, וחשוב לבדוק מי מהם אחראי על איזה תחום, ומכך להבין איזה טיפול יקבלו בכל אחד מהבתים. 

 

מה יש לבדוק בנושא? האמת שהרבה מאוד: חשוב לדעת מי האדם שמטפל בילדים בכל בית. איך הם מגיעים לחוגים? מי אחראי על כל נושא בית הספר, שיעורים, וכל מה שצריך ללימודים? 
חשוב לבדוק מה שעות העבודה של כל אחד מההורים, מתי כל אחד מהם עוזב את הבית וחוזר הביתה, ומה קורה עם הילדים כאשר ההורה בעבודה? מה קורה כשאחד מהילדים חולה? מי ההורה שיטפל בו? מה יקרה אם הוא בדיוק נמצא אצל ההורה השני, ואיך הוא/היא יתפקדו בזמן כזה? 

 

בדיקת היכולת של כל אחד מההורים לעמוד בתנאים של אחריות הורית משותפת היא קריטית כדי לוודא, שאכן זוג ההורים שרוצים אחריות הורית משותפת, מבינים מה כרוך בה, וגם יכולים לבצע אותה. ולכן, אם הילדים שלכם חשובים לכם, אני קורא לכם מכל הלב: שימו את הילדים בראש מעייניכם. אם החלטתם להתגרש, תשאירו את הילדים מחוץ לזירת התגוששות, אם כזאת קיימת אצלכם. זה בסדר גמור שאתם לא רוצים לחיות יותר ביחד. מה שחשוב הוא, לדעת להתגרש נכון, באופן ששומר על הילדים. 

 

רוצים לדעת יותר? לדבר? מוזמנים לבקר באתר הבית שלנו וליצור קשר.

 

 

עוד ב-להיות הורים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.