חיפוש

מטפלת בהפרעת אכילה - דרך ארוכה של תקווה ואתגרים

כמטפלת בהפרעות אכילה, מקצועי עוסק בסוגיות כואבות וממושכות. אני נתקלת מדי יום במציאות חייהם הקשה של מטופלים צעירים ובוגרים כאחד, הנאבקים במערכה עיקשת כנגד מחשבות וחרדות שולטות וכופות בכל היבט של חייהם.

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

ההפרעות האלה - אנורקסיה נרווזה, בולימיה, אכילה כפייתית ועוד - מתוארות לעיתים כריקוד מוות, שכן הן מערערות באופן מסוכן את איזון הגוף והנפש. אצל חלק מהמטופלים שלי המחלה כבר נמשכת שנים ארוכות ומציבה סכנה ממשית לבריאותם ולחייהם. מטופלות אחרות מגיעות אליי בשלבים מוקדמים יותר, כשההפרעה רק החלה להתפתח, וזוהי הזדמנות טובה יותר להציל אותן מהמעגל הרע. ניתן ליצור קשר עם מטפלת בהפרעת אכילה מיכל מישל גבאי לקבלת מענה מקצועי.

 

המטופלים סובלים מדימוי עצמי מעוות, המגיע כתוצאה משילוב של גורמים רגשיים, חברתיים, תרבותיים וביולוגיים. חלקם מרגישים בחרדה תמידית מהמשקל שלהם ומנסים לשלוט בו באופן כפייתי. אחרים מטשטשים ומדחיקים את הרעב האמיתי שלהם וזונחים לחלוטין את צרכי הגוף. יש כאלה שמביעים את סבלם בהתנהגויות אכילה קיצוניות - אכילה ללא ריסון ואז החלמה כפייתית, במעגל שאין לו סוף.

 

מבחינתי כמטפלת, האתגר הוא לזהות את הגורמים המרכזיים להפרעה, אצל כל מטופל ומטופלת, ולהתאים טיפול מותאם אישית. הטיפול משלב כלים פסיכולוגיים, תרפיה רגשית, טיפול דיאטטי וחיזוק מערך התמיכה המשפחתי, בהתאם לצרכים המשתנים. במרבית המקרים דרוש שילוב של טיפולים תרופתיים וטכניקות להתמודדות עם המחשבות הכפייתיות ועם מעגל הפחדים, הכעסים והעונשים העצמיים.
לכל מטופל תקופת התאוששות ייחודית, שמלווה בעליות ומורדות. לצד הפגישות הטיפוליות הן בקליניקה והן בבית המטופל, עלינו כמטפלים להיות זמינים כמעט בכל שעה כדי להתמודד עם המשברים הרגשיים שמתרחשים. מסעי ההחלמה לא רק נוגעים בפצעים עמוקים, אלא גם מלווים בסכנה פיזית ממשית - הגוף לפעמים אינו יכול לעמוד בלחצים.

 

אחת המורכבויות הגדולות היא לקדם תהליך אמיתי של קבלה עצמית אצל המטופלים. רובם סבלו שנים משנאה עצמית, ריחוק מהגוף שלהם וחוסר יכולת להרגיש רגשות חיוביים. הם מתקשים לקבל את התמונה שהם רואים במראה ולפתח דימוי עצמי חדש. דרושה עבודה ממושכת ועמוקה על המערך הרגשי והחוויה הפנימית כדי לשנות את האמונות המעוותות לגבי המראה החיצוני והפנימי.

 

עמיתיי למקצוע ואני עובדים עם מטופלים רבים שנאבקים כבר זמן רב מול ההפרעה, ולכן התקדמות של סנטימטרים נחשבת הישג משמעותי. לצד הכאב, אני נחשפת לסיפורים מרגשים של כוח ועוצמה - מטופלות שחזרו לתפקד ולחיות חיים שלמים, לאחר מסע נפשי דרמטי. זאת הסיבה שאני בוחרת להמשיך במקצוע, למרות הקושי הרב שבו.

 

יש משהו מעצים עבורי בתהליך ההתמודדות היומיומי הזה. לפגוש בהתמדה מטופלים שמתאמצים להשתחרר משרשרת הכאב והמחלה, זו תזכורת חיה וחזקה לעוצמת רצון החיים האנושי. התקווה והיצר להחלמה, לגדול ולהתפתח - הם האנרגיות שמניעות אותי להמשיך ולשאוב כוח מהניצוצות של התקדמות מול כל ההתמודדויות. עבורי זו דרך בה אני חשה תחושת שליחות וייחוד.

 

הדרך לריפוי נפשי וגופני עבור המטופלים שלי היא דרך ארוכה וצרה, והתהליך מצריך הרבה סבלנות, חמלה וציפייה לשינויים קטנים. כמטפלים אנו משקיעים את כל כוחנו ומטפחים את הזרע של האמונה העצמית והחוסן הנפשי. הדרך איננה קלה, אך כאשר רואים התקדמות של מטופל שהצליח לשחרר את עצמו מהמשא הכבד של ההפרעה - כל המאמץ משתלם.

 

מהלך הטיפול: הטיפול שאני מעניקה מותאם באופן אישי לכל מטופל, תוך התחשבות בצרכים הייחודיים שלו, בהיסטוריה האישית שלו ובהעדפותיו.

 

עקרונות מרכזיים המנחים אותי בעבודתי כוללים: יצירת קשר טיפולי בטוח ותומך: זוהי הבסיס לכל תהליך טיפולי מוצלח. אני שואפת ליצור מרחב בטוח שבו המטופל מרגיש בנוח לחלוק את מחשבותיו, רגשותיו וחוויותיו הכואבות ביותר.

 

הבנה מעמיקה של ההפרעה ושל האדם הסובל ממנה: אני לומדת יחד עם המטופל את ההיסטוריה של ההפרעה בחייו, את הגורמים שהובילו להתפתחותה ואת ההשפעות שלה על כל תחומי חייו.

 

עבודה על דפוסי חשיבה והתנהגות: באמצעות גישות טיפוליות שונות, אני מסייעת למטופל לזהות ולשנות דפוסי חשיבה והתנהגות לא בריאים הקשורים להפרעת האכילה.

 

פיתוח מנגנוני התמודדות בריאים: אני מלמדת את המטופל כלים וטכניקות להתמודדות עם רגשות קשים, לחץ וחרדה בצורה בריאה, תוך הימנעות מהתנהגויות הרסניות הקשורות להפרעת האכילה.

 

טיפול משפחתי: במקרים רבים, אני משלבת בטיפול גם את בני המשפחה הקרובים, על מנת לתת להם תמיכה והדרכה כיצד להתמודד בצורה מיטבית עם ההפרעה של יקירם.

 

שיתוף פעולה עם צוות רב-מקצועי: אני משתפת פעולה באופן הדוק עם צוות רב-מקצועי הכולל רופאים, תזונאים ופסיכיאטרים, על מנת להבטיח שהמטופל מקבל את הטיפול הטוב ביותר האפשרי.

 

הצלחות וסיפוק: הרגעים המרגשים ביותר עבורי כמטפלת הם כאשר אני רואה את המטופלים שלי צומחים ומתפתחים, לומדים לאהוב ולהעריך את עצמם, ופוגשים שוב את השמחה והחיות בחייהם.

 

הטיפול בהפרעות אכילה הוא עבודה מאתגרת, אך גם מתגמלת עמוקות. אני זוכרת היטב את אחת המטופלות שלי, נערה צעירה שסבלה מאנורקסיה נרבוזה קשה במשך שנים רבות. לאחר תהליך טיפול ארוך ומפרך, היא הצליחה להשתחרר מההפרעה, לחזור לאכול בצורה בריאה ולפתח דימוי גוף חיובי. היום היא סטודנטית מצטיינת, בעלת ביטחון עצמי וחיוך רחב על פניה.

 

סיפורים אלו נותנים לי השראה ומחזקים את תחושת השליחות שלי כמטפלת. אני מאמינה שכל אדם, ללא קשר לחומרת ההפרעה, יכול להחלים ולחיות חיים מלאים ומשמעותיים.
 

עוד ב-רק בריאות:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.