חיפוש

פחד מלידה: מהי טוקופוביה ואיך ניתן להתמודד איתה?

פוביות הן מונח קליני ידוע ומשמעותן קיום של פחד או חרדה טבעיים, הנמצאים במידה כזו או אחרת אצל רובנו. בין המוכרות שבהן ישנה הטוקופוביה – פחד מהריון ולידה. כיצד ניתן להתמודד איתה? הכל בכתבה הבאה

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

לצד השמחה וההתרגשות הרבות המלוות את חווית ההריון והלידה, ישנם גם לא מעט חששות ופחדים שכן החוויה טומנת בחובה חוסר וודאות רבה בהם לאישה כמעט ואין שליטה וגם לא דרך חזרה. הבדיקות התכופות, הידיעה כי יתכן והגוף ישתנה לעד ולא ידוע עדיין כיצד – כל אלו תורמים לתחושות החרדה והפחד. לצד כל אלו, אין מי שלא שמעה סיפור כזה או אחר על התרחשותן של חוויות לא נעימות בלידה או על הכאבים המלווים בה, ורק אלו שמעולם לא חוו זאת, אינן צפויות להבין ולהזדהות עם התחושות הללו. 

 

כאשר רמת החרדה גבוהה במיוחד, היא עלולה ליצור בעיות תפקודיות בזוגיות, בעבודה או לגרום לסיוטי לילה ואף להעלות את רמת הורמוני הדחק ולגרום לסיבוכים בהריון. כדי בכל זאת להתמודד עימה, העלאת רמת המודעות וכן שימוש באמצעי מעקב שונים אחר שלבי ההריון הקיימים כיום דוגמת מחשבון הריון, צפויים לסייע רבות לאישה ההריונית להתמודד עם הפחדים והחששות הללו, להגביר את תחושת השליטה ולהקל עליה בתהליך כולו. אילו דרכים מסייעות להתמודדות עם טוקופוביה? הנה כמה מהיעילות שבהן. 

 

העלאת רמת הידע מפחיתה את רמת החרדה

חלק גדול מגורמי החרדה מפני הריון ולידה מתרכז סביב נושאים של איבוד שליטה וחוסר וודאות המהווה חלק בלתי נפרד מחיינו, שכן איש מאיתנו אינו יודע אם ייקלע למצב מסכן כזה או אחר במהלך חייו. ניקח למשל את תחום הרכב: רובנו מורגל לנסיעות, מכיר את הרכב בו הוא נוהג ויודע כיצד הוא מגיב ואיך לשלוט בו ועדיין, ישנם מקרים בהם גוברת המחשבה על הסכנה האפשרית שבנהיגה שאף יכולה לגרום להימנעות מנסיעה או אפילו למועקה. במקרה זה, נרצה לטפל בבעיה ולהסיר את החרדה הקיימת. הדבר נכון גם למקרים בהם מתעוררים חששות וחרדות מהריון ולידה, עקב השוני ההתחלתי שנוצר באורח החיים והיציאה מהשגרה המוכרת עליה למדנו לסמוך, כך שההיכרות איתה אינה מובנת מאליה, ובמקרה זה, נהיה מעוניינים להסירם גם כן.  

 

במקרים רבים אף קיימת גם תגובה חיצונית שלילית המביאה להעלאת הפחדים והחששות הנוגעים להריון והלידה – הנתפסים לרוב כמאורעות חיוביים ומשמחים, מה שמביא נשים רבות להסתיר את מצוקתן. כדי להתמודד עם המצב שנוצר בצורה יעילה, ישנם אמצעי מעקב יעילים שניתן להיעזר בהם דוגמת מחשבון הריון לפי שבועות ועלוני ידע רבים, המאפשרים לאישה ההריונית הסובלת ממועקה לדעת באילו שלב של ההריון היא נמצאת ומה צפוי לה בכל שלב שכזה: מה מצבו של התינוק, לאילו בדיקות היא יכולה לצפות בעתיד הקרוב ואפילו להרגיע אותה בנושא עליית המשקל הצפויה. שימוש בידע ובכלים יעילים קיימים, צפוי להפוך את ההריון לפחות חרדתי ואף למהנה יותר. 

 

דרכים נוספות להפגת החרדות והפחדים 

כל אישה הסובלת מחרדות ומפחדים הנוגעים ללידה מגיבה באופן שונה ומכאן שהפעולות שיכולות לסייע לה להתמודד עם המצב שונות אף הן. מי שמדחיקה את כל עניין ההריון יכולה להיעזר בסביבה תומכת המסייעת, בין היתר, בליווי לביצוע הבדיקות הנחוצות, מי שחווה חוסר שליטה יכולה להצטרף לחוג הכנה ללידה שיסייע לה בהנגשת המידע הרלוונטי ובהכנות הנדרשות וכן בדרכים להתמודד בהצלחה עם כאב הלידה ולשלוט בו

 

זאת ועוד, נשים החוששות מאיבוד שליטה בזמן הלידה יכולות להיעזר באדם קרוב – בני זוג, חברות קרובות, בני משפחה או לחלופין דולה מקצועית, שתלווה אותה בזמן הלידה ותוודא כי הצרכים והרצונות של היולדת מועברים גם לצוות הרפואי. במצבים בהן מופיעות אף הפרעות חרדה אחרות, ניתן להיעזר גם בטיפול תרופתי להפגת רמת החרדה.

 

למרות הלחץ החברתי, חששות מהריון ולידה הם טבעיים לחלוטין ואין סיבה להתייבש בהם. עם זאת, כאשר הם מגיעים למצב היוצר מועקה אצל האישה ההריונית, חשוב לפנות לגורם מקצועי שיטפל בכך בדרך מתאימה, להנגיש ידע מספק ולהגביר את התמיכה הקרובה הניתנת.

עוד ב-להיות הורים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.