חיפוש

מהי רפואה היפרברית והאם היא יכולה לשפר לכם את החיים?

כל מה שרציתם לדעת על רפואה היפרברית, מטרות הטיפולים וההשפעה על הגוף והנפש

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

מהי רפואה היפרברית?

המילה היפרברי מורכבת משתי מילים: היפר = על ו-בר = יחידת לחץ, היוצרות יחד את המילה היפרברי = על לחץ. רפואה היפרברית היא צורת טיפול בה מצוי המטופל בתוך תא לחץ, בלחץ אטמוספירי גבוה מהנורמלי כמו שקורה במהלך צלילה. תא החמצן עצמו הוא מבנה קשיח בצורת גליל באורך של כשני מטר, מעין מיטת יחיד או לחילופין, המרחב שיש לנוסעים בטיסה במחלקה ראשונה.

 

במהלך טיפול בתא חמצן, מקבל המטופל חמצן בריכוז של 100 אחוז, אותו הוא נושם בעזרת מסכה. ריכוז החמצן הגבוה שנושם המטופל, מתמוסס וזורם בדם במינונים גבוהים אשר משפיעים לטובה על מנגנונים שונים בגוף. 

 

מה מטרת הטיפול ההיפרברי ואיך הוא משפיע על הגוף והנשמה? 

במקור, שימש טיפול בתא חמצן לנפגעים בתאונות צלילה וכיום הוא משמש לסובלים ממצבים רפואיים שונים ואף לטיפולים קוסמטיים. מטרת הטיפול בתא החמצן היא להגביר את כמות החמצן הזמין לרקמות הגוף - הטיפול בתא חמצן עם לחץ סביבתי גבוה מהלחץ האטמוספרי הרגיל, מעלה את רמת החמצן שבהמוגלובין - מבנה אורגנו-מתכתי שתפקידו החשוב ביותר הוא נשיאת חמצן אל תאי הגוף במערכת הדם. 

 

העלאת רמת החמצן בדם יכולה לעודד פעילות ברקמות פגועות מנגנונים כגון יצירת כלי דם חדשים ועידוד מלחמה בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים אנארוביים - חיידקים אשר גורמים לזיהומים ופולטים רעלנים - שמחפשים מקומות בגוף בהם יוכלו להסתתר מאימת החמצן. כמו כן, טיפול בתא חמצן יכול גם לזרז ריפוי פצעים, להפחית נפיחות ובצקות ולהקטין ולספוג בועות אוויר שעלולות לגרום לתסחיף ריאות. כמו כן, מטופלים בתא חמצן מדווחים גם על שינויים ותרומה חיובית לנפש כגון שיפורים באיכויות השינה והזיכרון ואיזון בהפרעות קשב וריכוז. 

 

למי מיועד טיפול היפרברי? 

יעילותו של הטיפול בתא לחץ למגוון הוריות קליניות ידוע כבר שנים רבות, כאשר בשנת 2018 אף הוכנס לסל הבריאות כטיפול דחוף לתסחיף אוויר או גז, לסובלים ממחלת הדקומפרסיה (הפחתת לחץ), אנמיה קיצונית שלא ניתן לטפל באמצעות עירוי דם, נמק שרירי וזיהומים מפושטים של הרקמה הרכה, הרעלת חד-תחמוצת הפחמן (כולל שאיפת עשן והרעלת ציאניד) והוריות נוספות.

 

על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, טיפול בתא לחץ יכול לשמש גם לסובלים מפצעים קשיי ריפוי (בעיקר על רקע הפוקסיה רקמתית, או כתוצאה ממחלה כרונית), כטיפול משולב עם כירורגיה משקמת לאחר טיפול בקרינה, איבוד שמיעה סנסורי-נוירלי פתאומי ועוד.

 

הטיפול מתאים לכל הגילאים, אך עם זאת, יש מספר מצבים בהם הטיפול אסור: קטרקט, מחלות ריאה, מחלות לב והריון. הסובלים מדלקות או מחלות בסינוסים יכולים לעבור טיפול בתא לחץ לאחר ההחלמה.

 

מחקרים מצאו: שיפור יכולות קוגניטיביות ותהליכי הזדקנות לאחור

 

בשנים האחרונות, נערכו בעולם מחקרים שבחנו אפיקי השפעה חיוביים נוספים של הטיפול בתא לחץ. אחד המחקרים, שנערכו בשיתוף בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, מצא כי טיפול בבני אדם בתא לחץ באמצעות חמצן נקי בלחץ גבוה, יכול לשפר משמעותית תפקוד קוגניטיבי של אנשים בריאים בגיל המבוגר.

 

במחקר השתתפו 63 אנשים בריאים מעל גיל 64, 33 מהם עברו טיפול בתא לחץ לאורך שלושה חודשים ו-30 שימושו כקבוצת ביקורת. במהלך הטיפול בתא הלחץ ניכר שיפור בתחומי הקשב, מהירות עיבוד מידע, תפקודים ניהוליים ותפקוד קוגניטיבי כולל. 

 

מחקר נוסף של חוקרים מאוניברסיטת תל־אביב ומבית החולים אסף הרופא, מצא שטיפול בחמצן טהור בתא לחץ עשוי לעצור תהליכי הזקנות בגוף: במחקר השתתפו 35 אנשים בריאים בני 65 ומעלה שעברו סדרה של 60 טיפולים בני 90 דקות. בתום הטיפולים מצאו החוקרים שהטלומרים התארכו ב-20 אחוז ויותר. הטלמורים הם  אזור הקצה של הכרומוזומים, המכילים את החומר התורשתי שבגרעין התא ומתקצרים עם השנים. עד כה, מחקרים מצאו שתזונה מאוזנת ופעילות גופנית מרובה יכולים לשמר את אורך הטלומרים, אך לא להאריכם בחזרה. 

 

חשוב שתשימו לב: היעילות והפופולריות של הטיפול בתא חמצן הביאה לשיווקו כהתוויית טיפול ללא ראיות מדעיות לסובלים משיתוק מוחין, טרשת נפוצה, מיגרנה ואפילו איידס.

 

למרות הכל, רגע לפני שאתם מתחילים סדרת טיפולים בתא חמצן, חשוב שתבדקו שהמקום בו אתם צפויים להיות מטופלים פועל באישור משרד הבריאות ואל תשכחו לקרוא ביקורות של מטופלים קודמים. לפני הטיפול עצמו חשוב לקבל ייעוץ רפואי מקדים ובדיקת התאמה אישית ע"י רופא מומחה ולוודא שבמהלך הטיפול אתם נמצאים תחת השגחה רפואית מלאה.
 

עוד ב-להיות בריאים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.