חיפוש
לקניה!

כוחות אמיתיים

לרגל השקת ספר הביכורים שלו, נפגשתי עם עודד פשטצקי לשיחה על הספר, על הילדות ועל גיבורי העל האמיתיים שחיים כאן ממש בתוכנו

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

אני יושבת עם עודד פשטצקי, בסלון ביתו שבקיבוץ מנרה בגליל העליון. ממרומי פסגת הר נפתלי אפשר לראות מצד אחד את לבנון ומצד שני את החרמון המושלג. עודד, רגוע ושלו כמו הטבע עצמו, מגיש לי תה בקנקן זכוכית ומתיישב.

 

בוא ניגש ישר לעניין: מה זה בעצם כוחות אמיתיים?

כוחות אמיתיים הם כל מה שהופך אותנו למי שאנחנו. כל הכישרונות, המיומנויות, היכולות והתכונות הייחודיות של כל אחד ואחת מאתנו.

תן לי למשל דוגמה לכוח אמיתי.

או קי. את מראיינת אותי עכשיו, שואלת אותי שאלות ומקשיבה לתשובות. מאוחר יותר תחזרי הביתה ותערכי את המפגש שלנו לטקסט. זו יכולת שאין לכל אחד. זו יכולת שאת מחזיקה בה ושבנוסף לשאר היכולות שלך, הופכת אותך למי שאת. לצערי, הנטייה הטבעית שלנו היא לקבל את היכולות הייחודיות שלנו כמובנות מאליהן. אני די בטוח שאת לא הולכת לישון כל יום ואומרת לעצמך: איזה כיף שאני יכולה להתפרנס מלראיין אנשים.

מובן שלא.

ומה שקורה די מהר זה שחוסר ההערכה ליכולות האמיתיות ולכוחות האמיתיים שלנו, מוביל לזה שאנחנו מחפשים כל מיני כוחות שלא נמצאים בהישג ידינו: הכוחות המדומיינים.

כמו היכולת לראות דרך קירות למשל.

הואיל וכתבתי ספר ילדים, בחרתי לכתוב על כוחות מדומיינים שילדים יוכלו להזדהות איתם בקלות, כמו לראות דרך קירות או להשתיל מחשבות בראש של אדם אחר, אבל פחות או יותר כל מי שאני מכיר היה רוצה שיהיו לו כוחות מדומיינים כאלה ואחרים. הנטייה להתייחס בביטול לכוחות האמיתיים שלנו ולפנטז על כוחות מדומיינים, היא נטייה כלל אנושית וחוצה גילאים.

איור של מיכל אביב מתוך הספר 'כוחות אמיתיים'

אז בעצם מה שאתה רוצה להגיד זה שרגע לפני שאנחנו מפנטזים על משהו שאין לנו, אנחנו צריכים לעצור, להסתכל על מה שיש לנו כבר עכשיו בידיים ולהעריך אותו?

אני לא אומר לרגע שאסור לחלום. אני רק אומר שכשמגלים מה הן החזקות שלנו, בדרך כלל הפוקוס יעבור אליהן.

כמו שכשהילד בספר מגלה שהוא יכול לכתוב סיפורים ושזה כוח העל שלו, הוא כבר פחות רוצה לעוף ולקרוא מחשבות.

בדיוק. הוא עדיין מדמיין מדי פעם שהוא יכול לעשות דברים על אנושיים, אבל הוא הרבה יותר רגוע ושלו, כי הוא יודע שיש לו כוח על. יש לו משהו שלאף ילד אחר והוא יכול להשתמש בו, להפעיל אותו ולשכלל אותו. כל עוד נזניח את הכוחות האמיתיים שלנו לטובת פנטזיות על כוחות שאף פעם לא יהיו לנו, לא נוכל ליהנות מהם במלוא עוצמתם.

'כוחות אמיתיים' הוא הספר הראשון שלך. מה גורם לאדם לקום בבוקר ולהחליט שהוא רוצה להוציא לאור ספר?
האמת היא שאת הטיוטה הראשונה כתבתי בבת אחת, בפרץ שנמשך בערך שעה, אם לא פחות. לפני שזה קרה ישבתי עם הרעיון הכללי הרבה זמן וביליתי לא מעט שעות במחשבה על היכולות שכל אחד מאתנו מחזיק בהן, על החיפוש המתמיד אחרי משהו מלהיב יותר שלא באמת קיים, על גיבורי-על ועל גיבורים אמיתיים ויום אחד זה פשוט זרם ממני החוצה. זה קרה בערך ב-2010 ואחרי שכתבתי את הטקסט, יצרתי קשר עם חברת ילדות שלי, מיכל אביב, שמכוח העל הייחודי שלה אפשר להתרשם בכל דף בספר. לשמחתי העצומה היא מאוד אהבה את הרעיון והחלטנו להפוך אותו לספר ילדים.

אתה מדבר על משהו שקרה לפני בערך שבע שנים.

כן. לא למיכל ולא לי היה מושג שההיריון יימשך כל כך הרבה שנים. לשמחתי, כשאני מחזיק היום את הספר ביד, אני לא חושב על זה שכשהרעיון צץ במוחי בפעם הראשונה, עוד היה לי שיער על הראש. מה שהניע אותי וחיזק אותי במשך התקופה הארוכה הזו היא המחשבה על כך שכל מי שיקרא את הספר הזה, ילד או מבוגר, יתחיל לחשוב על הכוחות האמיתיים שלו.

יש כבר תכניות לספר שני?

רעיונות לספרים צצים כל הזמן, אבל אני מעדיף קודם לראות את התינוק הזה מתפתח קצת לפני שאמשיך הלאה.

עוד ב-ספרים לילדים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
ויטרינה הוסיפו מוצר לויטרינה

בעלי עסקים וחברות, יזמים, מנהלי שיווק, מעצבים ואמנים - יש לכם עסק, מיזם, מוצר או שירות חדש ומעניין ולא אכפת לכם שכולם ישמעו עליו וירצו לקנות אותו? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.