חיפוש

טבע בחצר הבית

האם אתם באמת מכירים את כל פינות החמד שמסתתרות אצלכם בחצר האחורית? הידעתם כמה טבע מסתתר אצלכם בעיר?

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

החברה להגנת הטבע יצאה בשימור ובניית מסלולים בטבע, גם בתוך הערים. מסתבר שכבר לא צריך לנסוע ליום טיול שלם כדי להנות מבעלי חיים וירוק בעיניים. 

נחל קדם חיפה

דווקא בימים אלה, כשעוד כדאי להימנע מלטייל רחוק ובטח כשהחום הולך וגובר ויום טיול ארוך עלול להיות מעייף, זה הזמן לצאת לטייל מתחת לבית. הידעתם, גם אצלכם ממש בתוך העיר יש תופעות טבע ייחודיות, צמחיה מרתקת ועולם שלם ורוחש של בעלי חיים?

טבלן גמדי, הרצליה

איפה יש טבע עירוני?

למשל, האם תושבי הרצליה, מכירים את בריכת ה"באסה"? ותושבי נס ציונה, יודעים שיש אצלם בעיר צמחים נדירים וייחודיים?  אילתיים? מכירים את המקומות הנוחים לתצפיות על צבאים ופרפרים?

סביון יפו. חולון 

ומה עם בריכת החורף במערב יהוד, שסביבה צומחים 212 מיני צמחים שונים? או יער שוויץ בטבריה, שכולל 504 מיני צומח?

וחוות הזרע מזרח, בקרית גת, בה נצפו 21 מיני ציפורים שונים?

שנונית חולות, חוף דרומי אשדוד

בשנים האחרונות, שימור אתרי טבע הנמצאים בסביבה העירונית ושומרים על האופי המקורי והייחודי של הטבע המקומי לרווחת הציבור, תופס תאוצה בערים רבות ברחבי העולם ובישראל, המקצות שטחים נרחבים לשיקום, לשימור ולניהול של מערכות טבעיות בגבולות העיר.

 

חבצלת החוף, בת ים

 

במיוחד בימים אלו של מגבלות יציאה והתרחקות מהבית, כדאי לכולנו להכיר את שטחי הטבע העירוניים שנמצאים ביישוב בו אנחנו גרים. אולי חלק מהם נגישים וקרובים אליכם הביתה ותוכלו ליהנות מהם במסגרת הנחיות משרד הבריאות לתחום ה-100 או ה-500 מטרים מהבית?

פלמינגו גדול דחוס

עשרות מסלולים ואתרים

עפיפונית משוטטת על בוציץ סוכני, פארק הרצליה

החברה להגנת הטבע, ערכה עד היום כ-50 סקרי טבע עירוניים במסגרת קולות קוראים של המשרד להגנת הסביבה ובמימונו, עבור רשויות שונות מכל קצוות הארץ.
"במיוחד עכשיו, אנחנו מבינים את חשיבותו של הטבע העירוני הנגיש בטווח המותר ליציאה מהבית. לאור חשיבותו הרבה נקווה שמקבלי ההחלטות יניעו מהלכים לשמירה, טיפוח ותכנון אתרי טבע עירוניים נוספים". אומרת יעל זילברשטיין-ברזידה, מנהלת יחידת סקרי טבע עירוני בחברה להגנת הטבע.

פארק החוף, בת ים

תמר רביב, מנהלת אגף מגוון ביולוגי ושטחים פתוחים במשרד להגנת הסביבה: "מזה עשור, המשרד להגנת הסביבה תומך ברשויות המקומיות בהכנת סקרי טבע העירוני כבסיס לתכנון וניהול מקיים של אתרי הטבע בעיר. ממצאי הסקרים חושפים את עושר המינים הקיים בסביבה העירונית ומדגישים את חשיבות השמירה על אתרי טבע עירוני כחלק בלתי נפרד ממאמצי שמירת הטבע בישראל.

פיקוס השקמה חוף אשדוד

בעיצומו של משבר הקורונה, תושבים בכל רחבי הארץ מדווחים על תצפיות בקרבת הבית, של ציפורים רבות, נמיות, צבאים, דורבנים ועוד ומעריכים יותר את הקרבה לטבע ואת הכמיהה לשהייה בו. מעבר לחשיבות השמירה על הטבע כערך בפני עצמו, לשמירה על  תפקודן של המערכות האקולוגיות בעיר יש השפעה חיובית  על בריאות ואיכות החיים של התושבים".  

שרקרק מצוי, תל מיכל

בואו לגלות עולם שלטבע עירוני אצלכם בבית


לאתרים במפות הדיגיטליות>>

נחל שיח, חיפה

 צילום פותח: פארק הרצליה. צילומים: יחידת סקרי טבע עירוני, החברה להגנת הטבע

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.