חיפוש
לקניה!

חסרת הנחת

יוקי לביא על ספרה החדש והמרתק של לין אולמן המתאר את ילדותה בצל הוריה המפורסמים

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

"נולדתי מחוץ לנישואין, וב – 1966 אנשים עדיין זקרו גבה. לא חוקית, סוג של ממזרה. השפה הנורווגית עשירה במילים נרדפות לתיאור ילדים כאלה. זה לא היה חשוב. לא לי. הייתי צרור בזרועותיה של אמא. גם לאבא שלי זה לא היה חשוב. עוד ילד, פחות ילד"

 

חרף העובדה שבאמתחתה לא מעט יצירות ספרותיות, ושכותריה תורגמו ללמעלה מ – 30 שפות, לין אולמן של "חסרי הנחת" היא קודם כל ילדה בעיצומו של תהליך ההתבגרות. בתם של השחקנית ליב אולמן והבמאי השבדי אינגמר ברגמן משרטטת לפנינו במומחיות כמעט קורקטית את תולדות חייה המסועפים. בניסיונות לדייק את עצמה באופן המקסימאלי ככל הניתן, היא נמנעת מלמעוד למהמורות הקלישאה, הסכריניות והחמלה העצמית. והיו לה, לפחות ע"פ 343 דפי הספר, לא מעט סיבות לכך...

 

"כשאמא יוצאת למסעה הגדול בחו"ל, אני שולפת מדי ערב את הדף של הלו"ז שלה, ופורשת אותו על שידת הלילה, ואח"כ מניחה עליו את ספל השוקו. בהדרגה הדף מתכסה בטבעות חומות של שוקו. ככל שהיעדרותה של אמא מתמשכת, כן מתרבות טבעות השוקו על הדף, כמו טבעות שנתיות"

אולמן וברגמן

אולמן וברגמן בשעותיהם היפות

 

לא קל היה לאולמן לגדול בצילם של הוריה הענקים. ובכל זאת, כמי שביקשה לייצר קול צלול וייחודי, היא היטיבה לפלס דרך עצמאית, ובאמצעות ספרה הנוכחי גם להתחקות אחר עקבותיהם של לא מעט שדים בעברה. בשנת 2006 קיימה אולמן סדרת ראיונות מוקלטים עם אביה על מנת להפוך אותם לספר משותף. ככל שחולף הזמן, חודרת לתוכה ההבנה המצערת כי אביה – ששנה לאחר מכן יילך לעולמו – מצוי בדמדומי חייו, תודעתו מעורפלת, ומיקודו הולך ומטשטש עד שנמוג לחלוטין.

 

אולמן מניחה לפרק הזה, וממשיכה בשגרת חייה. מספר שנים אח"כ, כשהקלטות נמצאות, מחליטה הסופרת להעלותן על הכתב. מעין הומאז' להוריה, למשפחתה, ולקורותיה. היא כאמור בוחרת שלא להתרפק עליהם יתר על המידה, אך בה בעת מפנה זרקור בוהק לאינטראקציה הסבוכה בין שלל הנפשות הפועלות. פכים של מפגשים עם קרוביה, פלאשבקים של תיאורי נוף המהולים בגעגועים, ובעיקר רצון עז לפתור שאלות קיומיות באמצעות מפגש פסגה בין שני אנשים מבוגרים ושכלתניים.

 

"אמי ואבי לא נישאו, אבל הם נשארו ביחסי חברות כל חייהם, חברים לעבודה, ופעם אחת הוא אמר לה שהם קשורים זה לזה עד כאב...כשהייתי בחדרו בימים האחרונים לא שמעתי שאמר את המילה "תרגום", נטיתי לחשוב ששכח את המילה "תרגום". זו היתה מילה מדוייקת לסיים בה הכל. למצוא שפה חדשה לישן, שפה ישנה לחדש. להזדקן כפי שהוא היה זו משימת תרגום בפני עצמה – הוא רצה לתרגם את מה שהיה באמצעות מה שעומד לבוא"

 

ניתן לקבוע בבירור שההצצה הבלתי חטופה בעליל שאולמן מעניקה לנו למבואותיה היא התרגום המילולי לשעות השיחה הרבות בהן היא הפכה למתעדת בעל כורחה. הילדה חסרת הנחת שבפרולוג איננה עוד זו שתשתקף לעינינו בסיום הספר, כשאביה ייעלם מחייה. כל שועי עולם התרבות נכחו בדרכו האחרונה, ובכל זאת אולמן זיקקה במלאכת מחשבת של ממש אינטימיות נדירה, רגעי חסד מרהיבים, המתקיימים בין אב לבתו, הפוסעים שלובי זרועות בשבילים אותם זרע עבורה, והיא – במיומנות של אשת סוד מקצועית, נטולת פניות – תפענח את מכלול הרמזים והתובנות שנצרבו בה.

 

 

 

 

עוד ב-ביקורת ספרים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.