חיפוש

תנו להם לנוח!

טור אורחת: נורית כוכבי היא ראשת המרכז להורות ומשפחה במכללת קיי ומנחת הורים בהסמכתה, וכל מה שהיא רוצה זה שתתנו לילדכם להתבטל בחופש הגדול

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

צמד המילים "חופש גדול" מעורר אצל ההורים חשש כבד באשר לפרק הזמן הארוך לכל הדעות,  בהם יבלו מול המסכים עם אינסטגרם, פייסבוק, פורטנייט וזה לפני שהתחלנו לדבר על ההתבטלות מול הטלויזיה והשינה עד שעות הצהריים.

 

המענה למציאות מורכבת זו, הוא היישום המעשי של "גם וגם" על ידי ההורים. גם חופש וגם תכנון. כולנו עסוקים, מאד עסוקים. לעיתים, אני תוהה, לאן אני רצה? למשימה הבאה? למה? החופש הוא זמן לגיטימי לעשות פחות, ואולי להתבטל, רחמנא ליצלן. לנוח מעשייה בלתי פוסקת. לפעמים הנפש מבקשת קצת להרפות. הן אצלנו והן אצל ילדינו.

 

גישת הגם וגם מדברת על איזונים. החופש הגדול יכול גם לספק זמן לעשייה, לניצול משאב הזמן באופן פרודוקטיבי, פונקציונאלי ויעיל, דוגמת סידור הארון והחדר, להיפרד מספרים וממחברות שאין בהם כבר צורך, ללמוד אנגלית, לעבוד כ"בייבי סיטר" ועוד כהנה משימות ייעול שהתועלת כרוכה בהן, אבל כן, אפשר גם להתבטל ולנוח קצת.

פשוט להוריד הילוך. צילום: אילוסטרציה

פשוט להוריד הילוך. צילום: אילוסטרציה

 

החופש הגדול יכול להוות משאב זמן לפיתוח כישרון שלא יכול לצאת לפועל במהלך שנת לימודים וכעת מרחב הזמן מאפשר את המפגש עם התחביב הישן או עם התשוקה לרכישת מיומנות בתחומים מגוונים דוגמת צילום, אפייה, ציור, קולנוע, אמנות, רכיבה על סוסים, חקר חלל וכו', אבל שוב, אפשר גם להתבטל ולנוח קצת. מספר ההספקים והמטרות יכול להיות נמוך יותר. הלחץ של ההורים להעסקת ילדיהם, לא תמיד במקומו. מותר להם לפעמים לא לעשות כלום.

 

חשוב לציין, כי במצב בו ההורים חוששים מתחושות של אבדן שליטה ומבטלה מופרזת ללא בקרה, מומלץ לשבת עם הילדים מראש ולדבר את הרגשות הללו, המביעים את החשש מיציאה ממסגרת של זמן ומחויבות, רצון לפריקת כל עול, מה המשמעות המעשית, הרגשית, על ההורה, על הילד, על האקלים המשפחתי. ביחד, במהלך השיחה, ניתן להגיע להבנה והסכמה כיצד לנהל את משאבי הזמן. שיחה כזו מאפשרת דיון על תחביבים, פעולות, חוויות נפרדות ומשותפות, מהן ציפיות ההורים, הילדים, מדברים ומתכננים לפרטים באמצעות רישום כיצד יראה ויחווה החופש הגדול.

נורית כוכביראשת המרכז להורות ומשפחה במכללת קיי ומנחת ההורים נורית כוכבי. צילום: עצמי

 

אני מחשיבה ומעריכה עשייה וחריצות, ומשתדלת בכל מאודי לנהוג כך, לא תמיד מצליחה לייצר תפוקות, אבל כעת הגיע זמן - חופש גדול, להוריד הילוך, ממילא חום מהביל כאן, קשה להיות יעילים, אני עייפה. בואו ננוח ונבלה עם עצמנו, עם ילדינו ונשמח בהם ואיתם.

עוד ב-ארכיון הורים וילדים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.