חיפוש

נשים קטנות

"זאקופנה שלי" המועלת בימים אלו ב"הבימה" היא שם וביטוי לרצועת חוף המרפא הפולנית, זאת שטובלת ביערות ובאגמים. שלוש הגרציות הפולניות שמגיעות אליה לא חלמו בסיוטים המבעיתים שלהן להיתקל זו בזו

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

ז'אנר: קומדיה  |  תאטרון: הבימה  |  8.5 בסולם ויטרינה  |   השורה התחתונה

 

אל תתבלבלו, כותרת המאמר לא עוסקת ביצירתה המופתית של לואיזה מיי אלקוט אודות רומאן החניכה המפורסם מהמאה ה – 19. היא גם לא מתיימרת לתאר את איכויות השחקניות בהצגה. כוונתי בשם הנשים הקטנות הן שלוש הדמויות שבהשראת סיפורי שלום עליכם הצליחה המחזאית אורי אגוז לקרום להן עור וגידים מוחשיים ממש, ולאפיין את קורותיהן בעיירת הנופש המדוברת על שלל עליבות הנפש שבהעמדת הפנים בהן הן עוסקות מבוקר עד ליל.

 

"זאקופנה שלי" המועלית בימים אלו ב"הבימה" היא שם וביטוי לרצועת חוף המרפא הפולנית, זאת שטובלת ביערות ובאגמים. שלוש הגרציות הפולניות שמגיעות אליה לא חלמו בסיוטים המבעיתים שלהן להיתקל זו בזו, אך משזה קורה – תסמכו עליהן שלא יחמיצו את ההזדמנות להפגין את עושרן, אנינות טעמן, והיותן סיפור הצלחה חסר תקדים, והכל – איך לא - תוך התנשאות וולגארית הגובלת בקריקטורה.

 

אגוז חושפת כי ההשראה לכתיבת המחזה היה בעת ביקוריה בבית סבה וסבתה, ובעיונים בכתבי שלום עליכם. היא קראה אותם בשקיקה, ובדימיונה המריאה עם הדמויות המצויירות בין הדפים. גולדי סנדיק, פייגה גלטמן והילדה לויט הן סינתזה שאגוז יצרה משעות הקריאה, וסיפור המחזה הוא בעצם מחווה מאוחרת לחווייה המסעירה שהן הותירו בה. 

 

כל אחת משלושתן הגיעה לזאקופנה מסיבה אחרת : גולדי הזקנה שבחבורה על מנת לנוח קצת מבעלה העשיר וולף. פייגה שנשואה לשייעה החנווני ("המכולתניק" כהגדרתה) המשתוקקת למצוא בסביבה היוקרתית חתן לבתה. והילדה הצעירה שלא מכבר התחתנה עם גבר בא בימים בשם שרול, ומטרתה להירפא ממחלת העצבים הרופפת בה לקתה. אל דאגה, הן לא נשארות לבד. גבר מסתורי ומצודד מסתובב לצידן, שובה את עיניהן, וגורם לכל אחת לפתח פנטזיות משלה.

 

גולדי והילדה חומדות אותו לעצמן (או לפחות אחת מהן), ואילו פייגה רואה בו את המענה לרווקותה הממושכת של בתה. דווקא אותו גברבר בשם מרדכי גלברד (בגילומו של ארז רגב) – שלא פוצה את פיו בכל השעה וחצי – ומותיר את הנשים להשתאות מנתוניו, הוא זה שמזקק מהן את שלל הקנאות, הטינות, התחרותיות, הקנטרנות, ההתנשאות נטולת הערך, ואת חיצי התרעלה אותם הן נועצות בהנאה זו בזו. 

 

הבמאי רועי הורוביץ משכיל להוציא מהגלריה שעומדת לרשותו את המיטב העסיסי והשופע, על כל המשתמע מהסטריאוטיפים של היהודיה ממוצא פולני. שלוש הגבירות מתכתבות עם בעליהן הבלתי מוצגים באמצעות מונולוג הנישא לקהל, ומה שהן מתארות לבני זוגן רחוק מלעלות בקנה אחד עם היום יום המשמים – דבר המוסיף נופך קומי לגרוטסקה החבויה ממילא בכל אחת מהן.

 

שירן הוברמן בתפקיד הילדה הנוירוטית מעוררת חמלה ורתיעה בו זמנית. דמותה קלת הדעת כביכול חווה תפנית במהלך המחזה, ומניעיה הופכים לשקופים. לצידה שתי ענקיות במה, שלפחות עבורי זאת הפעם השנייה בה אני צופה באינטראקציה המשותפת ביניהן. ליא קניג ומיקי קם! הפעם הראשונה היתה באמצע האייטיז בסדרת הילדים "רחוב סומסום". שם, באותו מקום קסום ורווי גירויים צבעוניים גילמו השתיים סבתא ונכדה. הן התרפקו זו על זו, שרו יחד ואהבו האחת את השנייה.

 

קשה לומר שההרמוניה ששרתה עליהן מפעם תקפה למפגש בעיירה זאקפונה. קניג כגולדי הזקנה וקם כפייגה הפרובינציאלית מגלות עויינות מהרגע בו הצטלבו דרכן. קניג היא עשירה וסנובית, וכולה גינונים מלכותיים (או שמא יש לומר "מלאכותיים") מופרזים. קם לטעמי מתעלה על כולן ופשוט גונבת את ההצגה. היא מחליקה לנעליה של פייגה בכזאת טבעיות, והמילים והביטויים שבוקעים מפיה הם פנינה אמנותית ממש, ויצים בלתי נדלים של הומור יהודי המשולב בהתקרבנות ובתחושת עליונות. 

ליה קניג ומיקי קם, שתי ענקיות על במה אחת. צלם - אור דנון

 

יופייה של ההצגה טמון ביכולת להעניק לנו את הקסם של אז. ניחוח היידיש המהול ברצון להשתלב בחברת הגויים, הכמיהה האובססיבית למפגן של חשיבות ורושם על הסביבה, ומהו מקומו של היהודי במזרח אירופה בתחילת המאה הקודמת, הרבה לפני זוועות השואה. כל האלגנטיות המזוייפת אותה קניג, קם והוברמן מתיזות, לצד תחושת הבעלות והטבעיות בהן הן מתהלכות

 

במחוזות ובאחוזות לא להן מצטיירות במובן מסויים כקדימון טורד מנוחה לגורלם של היהודים שני עשורים לאחר מכן, כשאנו הצופים כבר יודעים היטב מה יהא גורלן בעלילה הדרמטית מכל המציאות.

 

שורה תחתונה :

הצגה מהנה שכולה הדהוד נוסטלגי מומצא לכתבי שלום עליכם. כפי שהוא בוודאי היה אומר בדרכו האירונית : "אתה יכול להוציא את היהודי מהשטעטל, אך לא את השטעטל מהיהודי" 

 

8.5 בסולם ויטרינה


 

עוד ב-הצגות חדשות:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.