חיפוש

השד דווקא נחמד מאוד

בניגוד להייפ השלילי על "מכסחות השדים", תומר בן אזר דווקא חושב שמדובר בקומדיית קיץ כיפית ומשעשעת, שלא לוקחת את עצמה ברצינות יתרה ומעניקה הרבה כבוד לסרט המקורי

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים
כילד שגדל בשנות ה-80 וה-90, בעידן אולמות הקולנוע הענקיים, ערוץ אחד גג שניים בטלוויזיה, וגיבורי תרבות מופרכים ובו בזמן גדולים מהחיים, התמלאתי בציפייה מהולה בהתרגשות קלה כשצפיתי לראשונה בטריילר לסרט החדש בסדרת "גוסט באסטרס". בכלל, בכל פעם שיש אפשרות לחזור ולהתרפק קצת על הריגושים הקלילים שהיו מנת חלקנו בעשורים ההם, ולצפות שוב בסיפורים ובגיבורים שעיצבו את ילדותנו, בשילוב הטכנולוגיה וטכניקות ההפקה של היום, אני מתרגש. מודה. לכן, כל כך התאכזבתי מסרט ההמשך של "היום השלישי" (את הסרט ראשון אני רואה שוב ושוב בכל פעם שהוא מוקרן באחד מערוצי הסרטים), לכן אני עדיין מקווה להמשכים לסרטים כמו "גרמלינס", "בחזרה לעתיד" ו"ביטלג'וס". ולכן כל כך ציפיתי שסרט ההמשך של "גוסט באסטרס" יגיע כבר למסכים.

הטריילר השנוא ביותר ביו-טיוב

אז קודם כל בשורה - זהו ממש לא סרט המשך. "מכסחות השדים" הוא סרט שמתרחש בעולם משלו, כזה ששדים ורוחות מעולם לא חירבו בו את ניו יורק 30 שנה קודם לכן. ובשורה נוספת - בניגוד להייפ השלילי עליו, מדובר באחלה סרט. כיפי, רענן, מצחיק. נכון, הוא לא חף מבעיות תסריטאיות, ומעבר לאופציית ה-3D שגורמת לשדים להיראות קצת יותר מפחידים ומציאותיים, הוא לא מנצל את הטכנולוגיה של היום כפי שהיינו מצפים מסצינות האקשן, למרות תקציב גדול פי חמישה (154 מיליון דולר) מהסרט הראשון. את ההייפ השלילי על הסרט חיזק בשבועות האחרונים התואר המפוקפק שזכה בו הטריילר כ"שנוא ביותר ביוטיוב", ו"סרטון היו טיוב התשיעי השנוא ביותר בכל הזמנים", ובצדק, יש לומר. הטריילר המטופש לא עושה חסד עם הסרט עצמו. תוסיפו לזה את העובדה שכמות הגברים שמדרגים סרטים באתרים השונים סטייל 'רוטר-טומייטוס' ו-IMDB גדולה פי ארבעה מאשר הנשים, ושרוב הגברים פשוט לא מצליחים להטמיע שמדובר הפעם ב... כן כן... סרט בנות, ותקבלו את התוצאה - הסרט נקטל, ולא באשמתו. הרוב המוחלט של הנשים, אגב, דווקא מאוד מחבב את מה שראה.
טריילר מטופש שלא עושה חסד עם הסרט

להגנת הסרט ניצבו כל יוצרי וגיבורי הסרטים המקוריים, רוב מבקרי הקולנוע (שזה בכלל נתון מעניין כשמדובר בקומדיית קיץ קלילה, ועוד אחת שמתיימרת לקחת חלק באייקון תרבותי), וכמובן הקהל שמצביע ברגליים. נכון לסוף השבוע הראשון להפצתו, הגיע "מכסחות השדים" למקום השני ברשימת שוברי הקופות של ארה"ב עם הכנסות של 46 מיליון דולר ("החיים הסודיים של חיות המחמד" עדיין במקום הראשון, עם 50 מיליון בשבוע השני להפצתו). "היום השלישי: התחדשות", שהיה אמור להיות בלוקבאסטר רציני, הכניס לעומתו רק 41 מיליון, והתרסק מיד לאחר מכן.

לא ממציאות את הגלגל וטוב שכך

עלילת הסרט פשוטה ונוסחתית כנדרש - חנון המסוכסך עם עצמו ועם העולם שהתנכר לו רוצה להשמיד את כולם וממציא מכונה שתבטל את "המחסום" בין עולם החיים והמתים, ויש רק ארבע נשים שיכולות לעצור אותו. כששדים מתחילים להגיח במקומות מוזרים ולהציק לתושבי ניו יורק, נפגשות שוב חברות הילדות לשעבר ארין גילברט (בגילומה של קריסטן וויג), מרצה יבשושית באוניברסיטת קולומביה שמנסה לקבל קביעות ולהתנתק מעברה כחוקרת תופעות על טבעיות, ואבי ייאטס (מליסה מקארתי המשובחת), שבניגוד לארין דווקא המשיכה את מחקריה בתחום, ואף העלתה לרשת את הספר שכתבו בזמנו "רוחות מעברנו" למגינת לבה של ארין. אליהן מצטרפות המהנדסת המבריקה והתזזיתית של אבי, ג'יליאן הולצמן, בגילומה של הקומיקאית קייט מקינון, שגונבת את ההצגה בביצוע גאוני, ופאטי טולאן (לזלי ג'ונס), קופאית בסאב וויי בעלת ידע פנומנאלי על ניו יורק. את תפקיד הסייד קיק של ארבע הגיבורות קוטף בכיף גדול "קווין", הלא הוא פקיד הקבלה החתיך, הטיפש והקלולס, עם המשקפיים ללא זגוגיות כדי שיוכל לשפשף את העיניים מבלי להוריד אותם, בגילומו של כריס המסוורת' המצוין במעין גירסה גברית פארודית של "הבלונדינית היפה והטיפשה". השילוב של ארבע הקומיקאיות והדמות המגוחכת-בטוב-טעם של קווין יוצר תמהיל מוצלח במיוחד. הדמויות מאופיינות ומשוחקות היטב, וכל אחת זוכה בנתח הראוי לה. בעת כתיבת התסריט, אן הת'אווי, אליסה מילאנו, אנא פאריס, אלייזה דושקו ואפילו ג'ניפר לורנס נלקחו בחשבון כמכסחות שדים לגיטימיות, אבל הפור נפל בסופו של דבר על ארבע כוכבות "סטרדיי נייט לייב" לשעבר, וטוב שכך. מכסחות השדים
אם אתם רואים משהו מוזר בשכונה, תתקשרו אליהן

רצינות זה לחלשים

את העלילה אכן היה אפשר לחזק בתסריט מהודק ו"הגיוני" יותר בעולם הפנימי של הסרט, אבל הדבר לא ממש פוגע בחוויית הצפייה. הסרט משלב פאנצ'ים ובדיחות מכל הסוגים, משעשע ברובו ומבהיל לפרקים (בארה"ב קיבל את הסיווג של צפיה מעל גיל 13 בלבד), ומארח בחן רב את כוכבי הסרט הקודם - ביל מאריי כציניקן ספקן שלא מאמין בתופעות על טבעיות, דן אקרויד כנהג מונית מרוכז בעצמו ש"לא מפחד מרוחות", סיגורני וויבר כמנטורית של גיליאן המהנדסת, ואפילו פסל ברונזה בדמותו של הארולד רמיס ז"ל מגיח לרגע. עוד דמויות משעשעות תקבלו בדמותם של ראש העיר בגילומו של אנדי גרסיה (שלא מוכן בשום אופן שישוו אותו לראש העיר ב"מלתעות"), ואוזי אוסברון בתפקיד עצמו. "מכסחות השדים" הוא אכן סרט בנות, שהפך ופירק והרכיב מחדש את הסרטים שעליו הוא מבוסס, כשהוא שואב מהם לא מעט השראה (חלק מדמויות השדים ייראו לכם מוכרות, חלקן חדשות לחלוטין), ושומר על האיקונוגרפיה שלהם (הג'ל הגועלי הירוק, קרני הלייזר, התלבושות ועוד). וממש כמו הסרטים המקוריים, נראה שהוא מופק ומבוים בכיף גדול, מתובל בעשרות רפרנסים למקור - כדי לזהות את כולם תצטרכו לצפות בו כמה פעמים - ומובל בכשרון על ידי ארבע קומיקאיות נהדרות. אם תלכו לצפות ב"מכסחות השדים" בגישה כזו, ללא ציפייה מוגזמת ששוב ארבעה גברים (או נשים שמתנהגות כמו גברים) יחזרו להציל את העולם, אתם הולכים ליהנות מיופי של קומדיית קיץ. אחת הטעויות הגדולות של סרט ההמשך ל"היום השלישי" הוא הרצינות התהומית שהוא לוקח בו את עצמו. גם "סופרמן נגד באטמן" לוקה במחלה הממארת הזו, שקברה אותו לחלוטין. למרות המעמסה הגדולה על הכתפיים ושתי מועמדויות לאוסקר של הסרט הראשון, רצינות תהומית זה הדבר האחרון שאפשר להגיד על "מכסחות השדים". משהו שאפשר להגיד בעצם רק על הגברים שקטלו אותו. את "מכסחות השדים" ביים וכתב פול פייג ("מרגלת", גם הוא עם מליסה מקארתי, "מסיבת רווקות" עם קריסטן וויג), בשיתוף קייטי דיפולד ("מחלקת גנים ונוף"). את שיר הנושא של הסרט, שכמו הטריילר זכה גם הוא לביקורות איומות בהגזמה, מבצעים חברי להקת Fall Out Boy עם הזמרת מייסי אליוט, והוא מעין קאוור רוקיסטי לקלאסיקה הפופית של הסרט המקורי. והנה תזכורת לשיר הנושא של הסרט מ-84', בהפקתו של ריי פארקר ג'וניור:

כדאי לדעת:

למרות שאין זה סרט של מארוול, שנראה שהפכו את העניין הזה לאופנה, שווה גם כאן להישאר עד אחרי הכתוביות (שמלוות גם הן בסוג של קליפ משעשע), ולזכות בסצינת בונוס שאולי מרמזת על סרט המשך בזכות רפרנס ברור לסרט הראשון. ואגב, אם תרצו לרכוש את הספר של המדעניות הצעירות "Ghosts from Our Past", הוא זמין לרכישה באמאזון.

מכסחות השדים

בימוי: פול פייג תסריט: פול פייג וקייטי דיפולד משתתפים: מליסה מקארתי, קייט מקינון, לזלי ג'ונס, קריסטן וויג, כריס המסוורת', אנדי גרסיה ז'אנר: קומדיה, מדע בדיוני, מתח/פעולה אורך: 116 דקות הפקה: ארה"ב 2016 על המסכים בישראל: מ-21 ביולי 2016 הגבלת גיל מומלצת: מגיל 13

ציון במדד ויטרינה: 8.1

עוד ב-חדש בקולנוע:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.