חיפוש

המשימה: חיזוק רצפת האגן

רצפת האגן היא שם כולל למגוון שרירים ורקמות, המחברים בין עצמות האגן, ולמעשה יוצרים את הרצפה של הגוף. מאמר זה יעסוק באפשרויות לחיזוק רצפת האגן

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

נשים זקוקות לעיתים קרובות לתרגילים לחיזוק רצפת האגן, מאחר והשרירים נמתחים בצורה דרסטית במהלך לידה. בנוסף, מבנה רצפת האגן הנשי כולל בתוכו מרווח גדול בהרבה משל הגבר, בין השרירים, באזור איבר המין.

 

פיזיותרפיה מוכוונת מטרה 

בריחת שתן היא תופעה אשר סובלות ממנה נשים רבות לאחר הלידה, אך גם בגילאים צעירים ומבוגרים. ישנן סיבות רבות לבריחת שתן, כולל הפרעות במערכת העצבים, בעיות אנטומיות ואצירת שתן. חשוב שלא להזניח את הטיפול בבריחת שתן, ולפנות לרופא נשים. הבושה גורמת לנשים רבות להימנע מקבלת ייעוץ רפואי, ולהמשיך לחיות עם המצוקה. 

חיזוק שרירי רצפת האגן יכול לחולל פלאים במאמץ לעצור את בריחת השתן, או כדי להילחם בצניחה של אברי האגן דרך הנרתיק. בריחת השתן יכולה לנבוע מצניחת אברי האגן, כאשר שלפוחית השתן נופלת לאחור. הצניחה של השלפוחית, גורמת לשינוי זווית השופכה, ולהתרוקנות לא מלאה כאשר האישה הולכת לשירותים. 

 

פיזיותרפיה יכולה לשנות את המצב ולשפרו משמעותית. הפיזיותרפיה תתמקד בחיזוק השרירים התומכים והמרכיבים את רצפת האגן, ותפעל במקביל ללמד את המטופלת שיטות לשליטה בבריחת השתן. שיטות אלו ייבחרו על פי מצבה של המטופלת, גילה, והסיבה המרכזית בגינה הגיעה לטיפול.

 

שימוש במשקולות ייעודיות 

חלק מהתרגילים אשר ניתן לבצע בשביל לחזק את רצפת האגן, יתורגלו עם הפיזיותרפיסטית ללא שימוש במשקולות ומכשירי עזר. תרגילים אלו כוללים לימוד של המטופלת כיצד לכווץ שרירי עזר ברצפת האגן, שיוסיפו תמיכה במקום השרירים שנפגעו. אפשרות נוספת לחזק את השרירים הללו ואת רצפת האגן באופן כללי, היא באמצעות שימוש במשקולות ייעודיות. חלק מהמשקולות הללו מוכנסות אל הנרתיק, ומסייעות למטופלת לערוך אימון יעיל ואינטנסיבי. השימוש במשקולות חייב להיעשות תוך ליווי מקצועי צמוד, ובהתאמה אישית על ידי רופא הנשים והפיזיותרפיסטית המטפלת. שימוש לא נכון במשקולות יכול לגרום לפגיעה משמעותית ולהחמרת הסימפטומים, בין אם מדובר על צניחת רחם או בריחת שתן.

 

טיפול תרופתי וכירורגי

השאיפה היא תמיד לנסות לטפל בבעיות הנובעות מחולשת רצפת האגן באופן טבעי, בין עם על ידי מכשירים תומכים, או באמצעות אימון ייעודי. חשוב לדעת, שבחלק מהמקרים, בהם המצב מעט יותר חמור, אין מנוס מלפנות לטיפול רפואי. הטיפול הרפואי לחיזוק רצפת האגן, מחולק לטיפול כירורגי ותרופתי. הטיפול הכירורגי יכול להתמקד בקיצור חלק מהשרירים והרקמות, כך שישמרו על מתח גדול יותר ויחזקו את הרקמה כולה. הטיפול הכירורגי גם יכול לטפל נקודתית בבעיה ממנה סובלת האישה, בין אם על ידי הרמת האיבר אשר צנח דרך הנרתיק, או הגדלת הלחץ על השופכה כדי למנוע בריחת שתן. אפשרות נוספת, כאמור, היא טיפול תרופתי. 

עוד ב-להיות בריאים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.