חיפוש

שבוע אחרון ליקום!

לא יודעים מה לעשות עם הילדים? קחו לכם שעה פנויה לתערוכה חינמית לקהל הרחב - ביתן הלנה רובינשטיין פותח שעריו בין התאריכים 22.8-18.8, ואתם מוזמנים להגיע ולחוות

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

המיצב "היקום" פרושׂ על פני שלוש קומות הביתן ומהווה מודל של תערוכה. 16 האלמנטים המרכיבים אותו מתוכננים בקנה-מידה 1:1 – אך מהות קיומם, כמושג וכחומר, כולה דגם. הצופה משוטט במערך מחזורי של 15 דק', בו מופעלים בו-זמנית כל האלמנטים האודיו-ויזואליים, ו"סיפור" התערוכה נגלל כמערכת גומלין מסועפת בין המוצגים לבין נקודות המבט של הצופה ושל האמן. 

 

שם התערוכה לקוח מכותרתו של ספר מאת אביגדור המאירי, שראה אור בשנות ה-50 של המאה ה-20 והיה הניסיון הראשון בעברית לתַקשר את מדע האסטרונומיה לנוער. השאלות הפיזיקליות והפילוסופיות על טבעו של היקום כ"אתר" המאכלס את כל הצורות, העצמים וההתרחשויות, מתגלמות בחלל, כהצבה המותחת את הגבולות של המושג תערוכה. שלוש דמויות מהספר: אנטון (פיראס נסאר), עזרא (מיכאל מושונוב) ובתיה (עומר גולדמן). מלוות את התערוכה ומופיעות במספר רב של אלמנטים. לאורך הספר,  הם שלושה חברים צעירים המנהלים שיחה עם המחבר ושאלותיהם מניעות את הלימוד על אודות היקום. דמויותיהם נבראו עבור התערוכה כגרסה חדשה ובוגרת. הן מבוססות על מקורות שונים, משתנות ולובשות צורות שונות ובכך מתרחבות לכמה אנטונים, עזראים ובתיות המתקיימים במקביל ביקום זה. 

 

בלובי של הביתן, בכניסה לחלל התערוכה, תלוי ציור של האמנית בתיה עוזיאל (1934-2018). הציור, שהיה תלוי בביתה עד לפטירתה, נרכש לאחרונה ע"י האמן.  הדימוי שנוצר מרצועות אלומיניום ופולימר גרוס מזכיר גלקסיה, יקום. בתיה עוזיאל היא דמות מיתולוגית בהוראת מלאכות היד השונות. היא פרסמה ספרים רבים והנחתה תכניות טלוויזיה שבהן הציעה אפשרות של יצירה עצמית מחומרים זמינים, המעודדים מיחזור ויצירתיות. עוזיאל דגלה בהעברת הידע לדורות הבאים – כיצד ליצור – ככתיבה של פרוטוקול, וכדבר שניתן ללמד, לשחזר ולממש.

 

העבודה של יונתן ויניצקי מתייחסת למכלול התפקידים המקיימים את שדה האמנות ומתממשים לכדי "תערוכה". מלבד האובייקט האמנותי, היא כוללת את עיצוב החלל, האוצרוּת, הכתיבה ואמצעי תיווך והפרסום. התרבות החומרית נחשפת ביצירתו כתודעה היסטורית וכמסע אוטוביוגרפי הנישא על כתפי מודלים קיימים: דימויים, חפצים, נוסחי כתיבה וטכניקות עבודה. הרגישות לחיי מעש ומלאכה מעמיקה בתערוכה, לכדי הכרה כי היצירה, בשייכותה לתחום המעשה, גם אם נֶהגְתה כתודעת יחיד- היא תמיד מארג של רבים - "יקום".     

"היקום" בביתן הלנה רובינשטיין. צלם: גדעון לוין

לקראת נעילה: התערוכה "היקום" של יונתן ויניצקי. צילום: גדעון לוין

 

בקיצור:

 

מתי? ימים ב', ד' ושבת 10.00 - 18.00 .  ג', ה' 10.00  -21.00 .  שישי 10.00 -14.00

איפה? ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו

כמה? הכניסה חופשית

 

 

הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.