חיפוש

הכדור השמיני

ליל חורף גשום של שנת 2003. אדם זר נכנס לקליניקה של ד"ר יעל בר-נר, פסיכולוגית ידועה ובעלת מוניטין ומספר לה את סיפורו ומאז משתנים חייה

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

ליל חורף גשום של שנת 2003. אדם זר נכנס לקליניקה של ד"ר יעל בר-נר, פסיכולוגית ידועה ובעלת מוניטין ומספר לה את סיפורו ומאז משתנים חייה. היא יוצאת למסע שראשיתו באוקראינה בשנת 1943 ואחריתו הטראגית בישראל בשנת  2003 וסוחפת אחריה את הקורא בנשימה עצורה לאורך ששים שנה ושאלה מטרידה. הורגת. האם יכול אדם להימלט מגורלו?

שאלה זו הטרידה את המחבר דן רדלר, כשקרא ידיעה זעירה בעיתון יומי. נכתב בה אודות זוג עולים מאוקראינה, משכיל ונורמטיבי, שקשיי הקליטה הובילו אותו לטרגדיה נוראה:רצח והתאבדות.העולה החדש גרגורי רצח את אשתו והתאבד. הזוג היה ערירי, החקירה הסתיימה במהירות, השכנים ההמומים העלו זיכרונות וצקצקו, האירוע חלף אבל לא הירפה מרדלר.  הוא נפגש עם העיתונאי שכתב את הידיעה ויצא בעקבות הזוג לאוקראינה, למחוזות מהם באו... המפגש עם אוקראינה, עם המחוזות מהם באו גם הוריו, עם ההיסטוריה העקובה מדם של יהדות אוקראינה, יצרה דרמה תקופתית מסעירה ורוויית יצרים.

מבחינה עובדתית לרצח והתאבדות יש אותה משמעות של נטילת חיים. האם גרגורי הוא פושע? או אדם שחרב עליו עולמו ונדחף לכך? איך שופטים?  האם היו אלה הנשים שגרמו לכך?  חייהן של אֵמה ומריאן גבורות הספר זרמו במסלול הנכון על רקע הקשיים באוקראינה שלאחר קבלת העצמאות. צעירות,מוכשרות, יפות ומאוהבות בגברים יהודים, משכילים ובעלי מקצוע, העתיד נראה ברור ומבטיח.

 אלא שאמה ומריאן אינן יהודיות הן הולכות אחר הבעלים לארץ המובטחת  ומנסים להיקלט בה. מהלכי חיים מפגישים בינם ובין זוג ישראלים, ילידי הארץ מהמעמד הבינוני הגבוה. בין הזוגות נוצר מפגש מסוכן שסופו הרסני.

אחת הדמויות בספר, יהודה,קצין המשטרה, מאמין שאם יש משולש שווה צלעות כל הזוויות שוות, יעל, הפסיכולוגית שהכירה את הרוצח טוענת, שהוכחה מתמטית אינה תקפה להוויה מוסרית. והיא מביאה כדוגמה את ניסוי הכלא של סטנפורד, שאחת ממסקנותיו הוא שהסביבה הופכת את האדם להיות מותאם אליה. בני אדם נורמליים ומאוזנים יכולים לאבד את איזונם ולהפוך לחיות רעות כאשר הם מוצבים בסיטואציה מסוימת.הסביבה משפיעה עלינו וקובעת מי אנחנו ומה אנחנו נהיה.

 'הכדור השמיני' – על שולחן הביליארד של החיים מקל מכה בכדור שמכה בכדור עד שכולם נופלים ונעלמים. הכדור השמיני הוא דרמת יצרים חברתית על כוחו של היחיד בהתמודדות מול הגורל, מפגש מול זרות, קנאה, אלימות ותקווה לחיים אחרים.

דן רדלר, איש תיאטרון ועסקים, למד בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל-אביב. כתב ספרים מקצועיים בתחום התיאטרון שזכו להצלחה רבה בארץ ובחו"ל. מחזהו 'יותר מדי סושי' הוצג בפסטיבל בית-לסין. ספרו העלילתי 'משחק הכיסאות' נרכש לאחרונה על ידי חברת הפקות כדי להפכו לסרט. 'הכדור השמיני' הוא ספרו הרביעי. מחיר: 88 ש"ח 446 עמודים להשיג ב: כל חנויות הספרים
עוד ב-תאטרון ארכיון:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.