חיפוש

איך נוהגים אחרי שעוברים טסט?

במאמר זה נפרט על התקנות והחוקים הייחודיים החלים בישראל על נהגים חדשים כדי להכין אותם לנהיגה בטוחה בכבישי ארצנו

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

מעבר טסט, עבור צעירים רבים, מסמל צעד ראשון לקראת חיים עצמאיים, ומהווה אירוע שמח ומרגש בפני עצמו. עם זאת, חשוב מאוד לזכור, שגם אחרי שעברתם את הטסט וקיבלתם את הרישיון המיוחל, תקופת ההכשרה שלכם כנהגים רק מתחילה, והיא תסתיים רק אחרי שתצברו כמות מספקת של חוויות על הכביש. במאמר זה נפרט על התקנות והחוקים הייחודיים החלים בישראל על נהגים חדשים כדי להכין אותם לנהיגה בטוחה בכבישי ארצנו. 

 

סיום הטסט הוא רק תחילתו של תהליך ההכשרה כנהגים 

כל נהג בישראל מחויב לעבור בחינה עיונית הנוגעת לתקנות וחוקים החלים על הכביש, ולאחר מכן להתחיל בשיעורי נהיגה. רק לאחר כמות מינימלית של שיעורי נהיגה, התלמיד יזכה בזכות לגשת למבחן הרישוי, לנסוע כשלצידו בוחן מוסמך, בתקווה לעבור ולקבל את הרישיון. למרות שקבלת הרישיון היא אירוע מרגש ומשמח, היא בשום אופן לא מצביעה על כך שסיימתם את תהליך ההכשרה כנהגים. האינסטינקטים שהופכים נהג לנהג טוב, מתפתחים לאורך כל החיים, ומצטברים אט אט עם כל חוויה בדרך. כדי לאפשר לנהגים החדשים לצבור את החוויות הללו בצורה בטוחה, נחקקו בישראל מגוון חוקים המגבילים את הנהגים החדשים. חוקים אלו כוללים ענישה מחמירה יותר כלפי עבירות אשר ביצע נהג חדש, חובת ליווי על ידי נהג ותיק, תליית שלט המציין שמדובר ברכב הננהג על ידי נהג חדש ועוד. בנוסף, תשלומי ביטוח כגון ביטוח חובה יהיו גם הם יקרים יותר לנהגים חדשים. 

 

ליווי של נהג ותיק 

חובת הליווי על ידי נהג ותיק נועדה לאפשר לנהג החדש לצבור חוויות, ולרכוש את המיומנות הנדרשת לנהיגה עצמאית באופן מבוקר ומפוקח. חובת הנהיגה בליווי של נהג אחר נמשכת כחצי שנה לאחר קבלת רישיון הנהיגה. על הנהג המלווה להיות בעל רישיון נהיגה המאפשר נסיעה על הרכב בו נוהג הנהג החדש. בנוסף, חייב להיות לו ותק כנהג. אדם יכול להיחשב כמלווה של נהג אחר רק אם גילו מעל 24, ויש לו לפחות 5 שנים של ניסיון בנהיגה על רכב מסוג דומה. אם גילו של הנהג המלווה מעל 30, גם 3 שנות ניסיון יספיקו. שלושת החודשים הראשונים של תקופת הליווי, דורשים ליווי של הנהג החדש ביום ובלילה. שלושת החודשים האחרונים לעומת זאת, דורשים ליווי רק בין השעות 9 בערב ל-6 בבוקר, כאשר בשעות היום הנהג החדש יכול לנסוע באופן עצמאי לחלוטין. 

 

תליית שלט נהג חדש 

אחד הדברים החשובים ביותר לנהג חדש, הוא שהנהגים האחרים ידעו להתחשב בו על הכביש. נהג חדש עלול לקלוט מצבים מסוכנים באיחור, להגיב לאט מדי לתנועת מכוניות אחרות על הכביש ועוד. כאשר הנהגים האחרים מסביב מודעים לכך, הם יכולים לשנות את אופן נהיגתם בהתאם, ולהעניק לנהג החדש חוויית נהיגה רגועה ופשוטה יותר באופן יחסי. הדרך ליידע נהגים אחרים היא על ידי תליית שלט "נהג חדש". על השלט להיות תלוי במקום בולט על השמש האחורית, ולהיות בגודל תואם לגודל הרכב המדובר. חובת תליית השלט חלה במשך שנתיים לאחר קבלת רישיון הנהיגה, כאשר ביצוע עבירת תנועה יכול להוביל להארכת תקופה זו. בסיום תקופה זו, הנהג כבר לא ייחשב כנהג חדש, ויותר לו להסיע בכלי הרכב יותר משני נוסעים אחרים. 

 

ענישה מחמירה על עבירות תנועה

נהגים חדשים מעורבים בתאונות דרכים ברמה גבוהה יחסית לאחוז שלהם מתוך ציבור הנהגים. לכן, המשטרה אוכפת את תקנות הנסיעה באופן מחמיר יותר על נהגים חדשים. עבירות תנועה שונות שיבוצעו על ידי נהג חדש, יובילו לעיתים קרובות לשלילת רישיון עד השלמת בחינת תיאוריה נוספת, ולעיתים אפילו לצורך בעוד מבחן מעשי. 

 

צילום תמונה ראשית: Photo by Alex Jumper on Unsplash

עוד ב-פשוט לנהוג:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.