חיפוש

בוערים

בסוף השבוע שעבר יצאה הודעה דרמטית לחדשות לפיה כל עסקי המסעדנות הולכים לסגור שעריהם עקב החמרת התקנות של גל הקורונה השני בישראל. רוני שקדי הלכה לבדוק איך מתמודדים העסקים עם המצב, וגילתה סיפור אישי ומרגש במיוחד

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

אלעד בר חיים, השותף והבעלים של מסעדת ה"בליקר בייקרי" בחדרה, שנכווה פעמיים בתקופה האחרונה בגלל המגפה, הרגיש שהפרנסה שלו נמצאת במצוקה אמיתית והחליט לשחרר פוסט רשמי ונואש בחשבון הפייסבוק שלו, בה הוא קורא למשרד האוצר להגיע ולמצוא לו פתרון.

"אנחנו הולכים לזרוק שוב המון אוכל השבוע", כתב בר חיים בפייסבוק שלו והניח את הדברים כפי שהם על השולחן, מה שגרם לקהל שלם של מגיבים להצטרף אליו למאבק, ולהפיץ את הבשורה ברחבי הרשת. השיתופים והתגובות של תושבי חדרה והסביבה לא הפסיקו לזרום, וכך גם הגיעה לידי לבסוף השמועה. לאור מספר פניות שקיבלתי בנושא יצאתי לבדוק במה מדובר, וזכיתי להכיר צמד אחים מקסים ומסור שמנהל את ה"בליקר בייקרי" בחדרה – ובסך הכל רוצה לסגור את היום בכבוד, ולחזור הביתה, בשקט, אל המשפחה.

 

ממכה למכה

"המכה הראשונה שחטפנו הייתה לפני שנתיים, בשריפה שפרצה לילה אחד במתחם MIX והחריבה לנו את העסק כליל. עד היום לא ברור לגמרי מה היה המקור לשריפה, הדבר היחיד שאני יודע הוא שבאמצע הלילה קיבלתי טלפון מאחד העובדים, מספר לי שהוא רואה עשן שעולה מכיוון המסעדה. רצתי לשם מהבית וראיתי את העסק בוער לי מול העיניים, ומאותו הרגע הכל הושבת למשך שנה שלמה. מהר מאוד התחלנו את השיפוצים ושיקמנו את העסק בעזרת כספי הביטוח, ולבסוף היינו נרגשים ונרעשים לפתוח מחדש את הדלתות לקהל. ביולי שעבר הגענו למצב של חזרה מלאה לשגרה. באותו הזמן אמור היה להיפתח גם בית הקולנוע של המתחם, אז אנחנו וכל יתר העסקים באזור קיווינו להתחלה חדשה, אלא שדי מהר הגיעה מגפת הקורונה, ונאלצנו להתמודד שוב עם עוד מפלה. הספקנו לחוות הקרנה אחת בדיוק של סרט בסינמה סיטי, ואז הכל נסגר לאלתר. בגלל העלייה היחסית בהכנסות של ה"בליקר בייקרי" ביחס לשנה שעברה (בה העסק כמובן היה סגור), לא ראינו שקל מהמדינה בגל הראשון של המגפה. נכנסנו לוועדת החריגים ונאמר לנו שעלינו להמתין 180 יום לתשובה, אבל הצורך שלנו בפיצויים היה מיידי. נכווינו פעמיים ולא היה לנו שום גב, היינו צריכים את הכסף הזה כדי לשרוד". 

 

המילים של אלעד מגיעות הישר מהלב, וקשה מאוד שלא להזדהות. כמו אלעד ויתר העסקים במתחם MIX שבחדרה, יש אינספור סיפורים כאלה ואחרים של עסקים קטנים ובינוניים, שעוברים את הימים האחרונים בחוסר ידיעה משווע, בלי אף הכוונה או הכנה למחר. הספקים מבולבלים, העובדים אובדי עצות וכך גם ההנהלה. יום אחד העסקים פתוחים, ולמחרת כל הסחורה נזרקת לפח. 

 

"בזמן הקורונה עשינו משלוחים וקיווינו למענק של 'הוצאות קבועות', שזה משהו שבהחלט יכול היה לסייע. מאחר ואנחנו זכיינים של הרשת, הגיע אדם מטעם "בליקר בייקרי" הראשי כדי לנסות לעזור לנו עם העסק, אבל מלבד מנהל המטבח והמסעדה נאלצנו להוציא את שאר העובדים לחל"ת. מדובר פה בפרנסה של משפחות שלמות, ולצערי כולם כרגע באותה הסירה. הקורונה רק הציפה בעיות שהיו קיימות עוד קודם לכן, ועכשיו הצורך בפתרון הוא ממשי וקיים. בשישי האחרון, כשהודיעו לנו על סגירה מיידית של כל המסעדות, שוב הרגשתי שהעולם מתרסק מעליי. הייתי צריך להמשיך להפעיל עסק שלם ולשדר עסקים כרגיל מול הלקוחות, אבל אחרי זה כבר לא הצלחתי לשתוק עוד, ופניתי לפייסבוק בתקווה להשמיע את הקול האמיתי של בעלי העסקים במדינה".

 

לזרוק אוכל

הפוסט של עומר בפייסבוק הוא צורם וכנה, וקשה מאוד לקרוא אותו ולהישאר אדישים, כי אין כמו לכתוב את צמד המילים "לזרוק אוכל" בשביל להצליח לגעת בנקודות הרגישות ביותר של עם ישראל. הפוסט הזה הביא אתו הרבה אהבה מתושבי חדרה והסביבה, שתייגו ושיתפו וגם הגיעו כדי לסעוד ולפרגן. הבעיה היא שגם לתרום את האוכל העודף לנזקקים לא ניתן על פי החוק, ובעלי המסעדות נותרים במצב הזה אומללים באמת. "גם היום, עד הערב, אני לא אדע מה יעלה בגורל כל הסחורה והאוכל שהבאנו למקום. עצרנו את כל ההזמנות של המשך השבוע, אבל כרגע אנחנו מחכים לתשובה של וועדת הקורונה באשר לגורל המסעדות, כדי לדעת מה אנחנו הולכים בדיוק לעשות. המצחיק הוא שכשהולכים לבדוק את הסטטיסטיקה, רואים שרוב ההדבקות בנגיף הקורונה בכלל לא מגיעות מהכיוון של המסעדות, וגם אם כן – אין לנו שום בעיה להרחיב את השטח שבחוץ או לצמצם את התפוסה של האנשים במקום. אבל המערכת אטומה ולא מחפשת פתרונות נכונים, וזה מסוכן מאוד לכלכלה באופן כללי. לא מדובר פה רק בי או בבעלי העסקים, אלא גם בצורך הנפשי שיש ללקוחות. אנשים באים לפה בשביל להתאוורר, והם צריכים את זה יותר מתמיד דווקא עכשיו, כשאין להם אפשרות לצאת מהארץ או אפילו להסתובב בחוץ בלי מסכות. בתי הקפה והמסעדות הם המפלט המנחם שלהם, המנוחה והנחלה. אם תיקחו להם את זה אתם תפגעו להם בשקט הנפשי, ובריאות הנפש חשובה לא פחות". 

 

הבליקר שלנו

אני מקשיבה למילים של אלעד ומסכימה איתן בפה מלא. מעבר למשקאות הנהדרים בקולקציית הקיץ שהעסק שלו ושל אחיו מציע, הניוקי הנהדר ברוטב השמנת החם וסלט החלומי העשיר שמגיע עם לחם טרי וריבה (וכמובן קינוח ה-'טריקולד' שלא יכולתי להחמיץ מהרגע שעינינו נפגשו מבעד לוויטרינת הקינוחים של המקום), האווירה והחום שהמסעדה משרה על הסועדים בה שווים יותר מהכל, ואין ספק שאלה יחסרו מאוד ללקוחות הקבועים שמגיעים אליה. "הטבח שלי עובד כאן כבר 7 שנים, כלומר הוא מגיל 16 נמצא כאן, וכך גם עובדים רבים ולקוחות קבועים של המקום. זה בית שני, זו הפינה הקבועה. אנשים צריכים את זה בשביל הרוגע שלהם, לדעת שבסוף היום הם יכולים להגיע לפה ולשתות כוס קפה חמה. אחרי השריפה של העסק קיבלנו שעון ממותג של ה"בליקר בייקרי" מלקוח קבוע של המסעדה, ואתה מבין שיש משמעות לעסק הזה עבור אנשים, שזה לא סתם 'עוד מסעדה'. אותו אדם ספציפית היה מגיע לפה בכל שבוע במסגרת 'הפרלמנט' של שישי, וזו מסורת חברתית חשובה שנפסקת לגמרי ברגע שסוגרים לנו שוב את המקום". 

 

אלעד מדבר ואני רק רוצה לעזור לו, ולהעביר הלאה אליכם את הבשורה. אלעד ויונתן הם צמד אחים נהדר שמקדיש את הנשמה שלו בשביל המסעדה, והדבר ניכר בה בפרטים הקטנים ביותר, וכך גם ביתר העובדים המסור של המקום. האוכל נהדר, המקום מרווח וסטרילי, ופשוט כיף לצאת ולבלות. אני מצלמת את שני האחים וניצוץ של תיקווה נשקף אליי מתוך מבטם. אני קוראת לכם להגיע ולתמוך בהם ובעסקים הקטנים, ולזכור שדווקא בתקופה הזאת אנחנו צריכים האחד את השני, יותר מכל. #מונופול_זה_לא_משחק_ילדים, ועלינו לאהוב ולפרגן במיוחד.

 

בליקר בייקרי. צילום: רוני שקדימתניעים ונהנים. בליקר חדרה. צילום: רוני שקדי

 

 

בליקר בייקרי חדרה

 

איפה: רחוב צה"ל 35, מתחם MIX חדרה

מתי: ראשון עד חמישי מ 8:30 עד 23:30, שישי מ 8:00 עד 16:00

מטבח: בית קפה מקומי

מוטו: לאכול מכל הלב, ולא את הלב

טלפון והזמנות: 04-693-1685            

 

עוד ב-אוכלים בחוץ:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.