חיפוש

בגלגול חוזר: 5 דברים שניתן למחזר ואולי לא ידעתם

אוהבים את כדור הארץ? רוצים לשמור על איכות הסביבה? השלב הראשון הוא להתחיל למחזר ועדיף שעה אחת קודם 

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

העלייה המשמעותית במודעות לחשיבות איכות הסביבה, הביאה בשנים האחרונות לגידול בהיקפי המיחזור, כשבישראל לבדה למעלה מרבע מהפסולת עובר מיחזור. תהליך המיחזור, מאפשר שימוש מחדש בחומרים נפסדים כמו פלסטיק או בגדים, שמקבלים חיים חדשים, במקום להיטמן באדמה עם יתר הפסולת. מעבר לתרומה האדירה לכדור הארץ ולאיכות הסביבה, במקרים רבים המחזור עצמו  יכול גם לחסוך לצרכנים הרבה מאוד כסף, כמו לדוגמא בעת מחזור בגדים וקנייה בחנויות יד שניה ואפילו בעת מיחזור משכנתא שלכם – בואו נבין לעומק 

 

מיחזור פלסטיק

בראשית המאה ה-20 הומצא החומר הפלסטיק הסינתטי הראשון, מאז ועד היום הפלסטיק מקיף אותי מכל כיוון והוא נמצא בכל מקום אפשרי, כולל במכשיר בו אתם קוראים את הטקסט הזה. הפופולריות של הפלסטיק נובעת מהיותו קל משקל, זול לייצור ומעמידותו רבת השנים, אבל ביתרונות אלו גם טמון חסרונו הגדול - שכן הפירוק הטבעי של הפלסטיק אורך בין עשרות למאות שנים. בעיה נוספת, היא העובדה שפעמים רבות מוצר אחד מכיל כמה סוגי פלסטיק, כמו בקבוק לדוגמא; שהגוף, הפקק, הדבק של התווית שעליו והניילון שעוטף את שישיית הבקבוקים, כל אחד מהם עשוי מפלסטיק אחר, ומכאן שתהליך המיחזור והפירוק שונה.  

 

הדרך הטובה ביותר להקטין את היקף פסולת הפלסטיק הכוללת אריזות, שקיות ואפילו קפסולות קפה היא לצמצם את השימוש במוצרים, או לעשות בהם שימוש חוזר על מנת להקטין את זיהום כדור הארץ. אז אם הגיעה העת להיפרד מהם, השליכום לפח הכתום.

 

מיחזור בגדים

תעשיית הטקסטיל נחשבת לאחת המזהמות הגדולות ביותר של דורנו. שרשרת הפגיעה האקולוגית מתחילה בעשרות אלפי ליטרים של מים שנדרשים לגידול הכותנה, ממשיכה במפעלים המזהמים את האוויר ומקורות המים, ובספינות המשנעות את הסחורות ברחבי העולם – וזה עוד לפני שהכנסנו אותם לכביסה ששוטפת חלקיקים זעירים מהבגדים למקורות המים. הדרך המומלצת ביותר להקטנת פסולת הטקסטיל, היא לצרוך בגדים רק כשאתם צריכים באמת והעדיפות היא בחנויות יד שניה שמציעות לא פעם בגדים מיוחדים, יוקרתיים ובמצב טוב מאוד במחירים טובים שלא ניתן למצוא בחנויות הקניון. אפשרות נוספת, היא לארגן ״מסיבת החלפת בגדים קהילתית״ בשכונה, וכך למעשה ליהנות מבגדים במצב טוב של אחרים ובו זמנית להיפטר מבגדים שלכם שאין להם עוד שימוש עבורכם – כל זה מבלי להוציא שקל מהכיס. וגם אם לא, תמיד תוכלו לתת חיים חדשים לבגדים ישנים שאינם ראויים ללבישה, ולו בדמות סמרטוטים לניקיון הבית. גם הסמרטוטים הפכו סמרטוטים בעצמם? ברוב הערים תוכלו למצוא מתקני טקסטיל ומיחזור בגדים ייעודים.

 

מיחזור זכוכית 

זכוכית הינה חומר גלם שימושי שנמצא כמעט בכל פינה בביתנו. הזכוכית מורכבת מאפר, סודה, אבן גיר וחול, ולמרות שלל המרכיבים הטבעיים שבה לוקח לה שנים ארוכות להתפרק באדמה. אי לכך ובהתאם לזאת, אל תזלזלו בכוחה של הזכוכית השקופה לזהם את סביבתנו החשובה, ובתום השימוש הקפידו להשליך את כל מוצרי הזכוכית - בקבוקים, זגוגיות, מנורות ומוצרים אחרים לפח המיחזור הסגול.

 

מיחזור משכנתא

להלוואת המשכנתא שלכם אין פח מיחזור ייעודי, ולמזלנו הרב היא אינה פוגעת באיכות הסביבה, אבל זה לא אומר שאי אפשר למחזרה. מה זה מיחזור משכנתא, אתם שואלים? מדובר תהליך בנקאי שמאפשר לכם לשנות את תנאי המשכנתא, בין אם ההחזר החודשי שהתחייבתם אליו במקור מכביד עליכם ולא מתאים למצבכם הפיננסי הנוכחי, או אם לחילופין יש לכם אפשרות להגדיל את ההחזרים החודשיים. הדרך הטובה ביותר לדעת אם כדאי לכם למחזר את המשכנתא היא להוציא דו״ח יתרות משכנתא ולערוך סקר שוק לגבי סוגי המשכנתאות הקיימות כיום, ואם התנאים של המשכנתאות הקיימות טובים יותר עבורכם, תוכלו בקלות להתחיל בתהליך מיחזור משכנתא וכך לעיתים רבות לחסוך גם הרבה כסף.

 

מיחזור סוללות 

לפעמים, גם לסוללה נגמרת הסוללה ומגיעה העת להחליף אותה בחדשה. על פי נתוני מיחזור אלקטרוניקה ישראל, מידי שנה אנו זורקים מאות טונות של סוללות מזהמות, אשר מכילות חומרים רעילים כגון: עופרת, אבץ וליתיום. פסולת אלקטרונית בכללותה מהווה כ-2% מהפסולת הביתית אך מהווה גורם של 70% מהזיהום הסביבתי של האדמה, המים והאוויר. כשאנחנו מערבבים את האשפה הביתית הרגילה עם הסוללות הרגילות, אלו מוטמנות בקרקע כמו קליפות ביצים או גרעינים ושאר הפסולת האורגנית או המתכלה, וכך למעשה הן פוגעות בסביבה שלנו. לפיכך, הדרך הטובה ביותר היא להימנע מרכישת מוצרים הפועלים על סוללות, אבל אם האופציה אינה אופציונלית, העדיפו סוללות איכותיות או רב פעמיות (נטענות), והימנעו לחלוטין מרכישת סטוק-סוללות ״כדי שיהיה בבית״. את הסוללות המשומשות, כמו גם מכשירי חשמל קטנים, תוכלו לזרוק במוקדי איסוף לפסולת אלקטרונית, אותם תמצאו למשל בבתי ספר, חנויות חשמל, תחנות דלק וחנויות נוחות. בכל הנוגע לפסולת אלקטרונית גדולה יותר (אבל גם קטנה כמו סוללה לשעון), חפשו אחר מרכזי איסוף המיועדים לפסולת אלקטרונית שפזורים ברחבי הארץ.

 

שימו לב איך מספר פעולות פשוטות יכולות גם להגן על כדור הארץ וגם לפעמים לחסוך לכם כסף. מיחזור זאת לא מילה גסה, והיא יכולה להשתלם לנו בכל כך הרבה מובנים שלא היינו מודעים אליהם כלל. ובפרט, כאשר נתייחס לשמירה על איכות הסביבה, עלינו להבין שהגלגל הוא עגול ואם לא נתחיל למחזר ולהימנע משימוש בחומרים שאינם מתכלים, בסופו של דבר זה יפגע בנו בחזרה. 


 

עוד ב-לחסוך כסף:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.