חיפוש

ארון הספרים: נשים כותבות נשים

לרגל חודש האשה, המדור "ארון הספרים" המציג את הספרים החדשים שיצאו לאור, מביא לכם המלצות לספרות מקור שכולה נכתבה על ידי נשים ועל נשים

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

כשתגדלי תביני

רומן המתרחש בשנות החמישים של המאה הקודמת, עוסק בחיים ומערכות היחסים במשפחה. כפי שאלה משתקפות מעיניה של ילדה בשם יאנינה, שעלתה לארץ בגיל שלוש יחד עם משפחתה ממחנה העקורים בגרמניה בשנות החמישים של המאה הקודמת לאחר נפל העפלה באקסודוס.

 

דרך הבנתה ורגשותיה נחשפים החיים בשנות החמישים בישראל, כפי שהיא מבינה אותם כילדה. קשיי הקליטה של העולים החל מאתגר השפה ועד לבעיות הפרנסה שהיו לרובם - למשפחתה ולשכניה. השכונה של יאנינה ביפו מתגלית כגטו של עולים ממזרח אירופה שנראים כמו נטע זר במדינת ישראל שזה עתה קמה. 

 

אמה שהייתה בדיכאון קליני, הרעיבה את ילדיה והיכתה אותם. בתוך האווירה הקשה הזאת התפתחה יאנינה וניסתה לשרוד בעזרת יחסיה המאתגרים עם אחותה וחברתה הטובה טוני - חברה שתלווה אותה כל חייה עם חבריה ואהבתה הגדולה. הספר מלווה את יאנינה עם שנות התבגרותה, אהבתה הראשונה ליואב שאמו נפטרה ועד התבגרותה, הלימודים באוניברסיטה והאהבה הגדולה שהיא חווה.

כשתגדלי תביני - ספר

עם השנים, יאנינה נחשפת לסודות ושקרים שהוריה והחברה ניסו להסתיר מפניה. הדרך שבה התמודדה  עם החשיפות האלה הגדירה את הדרך שבה ראתה את החברה הישראלית ואת החיים בכלל, לטוב ולרע, אבל יותר מכל היא חושפת פסיפס אנושי מרתק.

 

מאת: ורד מוצ'ניק שיאון. 
הוצאה: אופיר ביכורים
כמה: 74 ₪.
310 עמודים

 

מטהרן ליקינתון

הסיפור הלא יאומן שיצר תקדים משפטי במדינת ישראל. רחל הצליחה לשכנע את בתי המשפט, לאחר 11 שנות מאבק, להתיר לה להשתמש בזרעו של בנה המת ולהביא לעולם באמצעותו נכדה. היא גם היא מתארת את הדרכים שהובילו אותה במאבקה הקודם לצאת את גבולות אירן לאחר שנשבתה על ידי שלטון האייטולות. בין לבין היא מתארת את דרכה לזרוע שמחה ואושר ממקום של עצב ודכדוך, ואיך אפשר לצמוח מכל משבר בידיעה שהחיים לא מותירים לך ברירה, אלא להיות אופטימי.

 

כשהמציאות הזאת באיראן שאחרי המהפכה הופכת לבלתי נסבלת, מסרבת רחל להרכין ראש כמו כולם ולהסתגל לחיים החדשים. בצעד אמיץ היא מתייצבת מול האייתולה, מצליחה לקבל דרכונים לה ולשני בניה, ולמרות התנגדותה העזה של משפחתה, בורחת איתם לבדה לישראל כדי לתת להם חיים טובים יותר.

 

אחרי קשיי הסתגלות יודעת המשפחה שנים של אושר עד שהאסון פורץ בכוח לביתם: בשיאה של האינתיפאדה השנייה נהרג הבן קיוון מיריית צלף מדויקת במוצב יקינתון. מתוך הבור השחור, שלתוכו היא מוטחת בכוח, מוצאת רחל קרן אור להיאחז בה: היא מבקשת שישאבו את הזרע של קיוון כדי שיהיה לו דור המשך. 
 

נציגי הצבא המומים מהבקשה שלא נתקלו בשכמותה  מעולם, מצליחים להשיג את האישור, אבל זאת רק התחנה הראשונה במאבק המשפטי הארוך שאליו יוצאת האישה הנחושה עד שהיא מצליחה להגיע להישג שאין לו תקדים. המסע הזה מסתיים בלידתה של נכדתה אושר בתו של קיוון, שמגיעה לעולם 11 שנה לאחר נפילתו של אביה ונותנת משמעות חדשה לחיים.

מאת: רחל כהן
הוצאת: טפר הוצאה לאור
כמה: 88 ₪
 220 עמודים

 

הדשא של השכנה

סיפורן של שלוש שכנות בפרוורים, הן חברות טובות ומכירות היטב זו את זו, אוכך לפחות הן חושבות. אלא שלכל אחת מהן סודות משלה וחיים משלה להתמודד איתן בשעה שהן מעמידות פנים שהחיים הם שיגרה בשעה שהמציאות לא מסתדרת עם התוכניות והתדמית.

 

הספר מספר על הפער בין איך שנראים החיים מעבר לגדר, כשהדשא של השכנה ירוק יותר לבין מה שמתחולל בחיים עצמם.

 

שלושת החברות שירי, טלי ורעות, מתמודדות כל אחת מהן עם הפחדים שלה ובכל זאת הן שם חברות זו לזו.

 

מאת: קרין אהרון

הוצאה: עצמית

כמה: 94 ₪

230 עמודים.

 

מורדת

העלילה לוקחת את הקורא למסע מטלטל בין נופי הגולן לרחובותיה של העיר תל אביב. סיפור שנותן הצצה אל הנעשה בחדרי חדרים בתוך ביתה של רות גבע, אם לארבעה ילדים. רות היא אישה דתיה בת 40 נשואה לאילן, מנהל מכללה לבנות, שנחשב לדמות תורנית נערצת בקהילה.

 

אף אחד לא יודע שמאחורי הגינה המטופחת, בתוך כותלי הבית אילן הוא אדם שתלטן, אגרסיבי ומשליט טרור נפשי על אשתו. כשנסגרת דלת הבית עולות ומבעבעות תחושות של פחד ומחנק. 

 

מפגש אקראי עם איש זר מעמת את רות עם מציאות חייה ומאלץ אותה להודות באמיתות כואבות. באמצעות דמותה של רות מאפשרת המחברת לקוראים הצצה אל עולם שלרוב חומק מעינו של הציבור – עולמה של אישה, רעיה ואם מהמיינסטרים של החברה הדתית, שחיה חיי סבל מוכחשים וחווה אלימות נפשית ומינית בין כתלי ביתה – מבלי שאף אחד ישים לב לכך.

 

מאת: ענת בר ושדי

הוצאה: הוצאת הספרים "אוריון"

כמה: 85 ₪ 

185 עמודים. 

 

לא המרחק לא הזמן

מבוסס על סיפור אמיתי, סיפור חייהם של דודי המחברת. רומן על אהבה שיכלה לכל הקשיים של המאה ה-20. במשך 16 שנים בני הזוג היו מרוחקים זה מזה ולא ידעו דבר על גורל האחר ובכל זאת התמידו באהבתם. יונה נולד ביפו ב 1901 הוא הכיר את רגינה החלוצה שהגיעה מפולין, בתל אביב.

 

יחד הם בורחים משלטונות המנדט הבריטי לפריז. מלחמת האזרחים בספרד ובהמשך מלחמת העולם השנייה מפרידים אותם זה מזו. עם נפילת מסך הברזל חייהם מתפצלים ונפרדים. אך אהבתם ממשיכה לפעום וכך גם התקווה במשך 16 שנים.

 

מאת: עדי מרקוזה הס

הוצאה: איפאבליש

כמה: 92 ₪ 

439 עמודים

עוד ב-ספרים חדשים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.