חיפוש

איסלנד הקסומה

איסלנד הפכה בשנים האחרונות ליעד תיירותי מבוקש עם יותר מ 2 מיליון תיירים שביקרו בה בשנת 2017 - פי 6 ממספר התושבים במדינה! אבל האם הקפיצה הזו עשתה טוב למדינה הקטנה, ואיך כל זה קשור למשחקי הכס?

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

השגעון התיירותי האיסלנדי הפך לטירוף. שנת 2016 היתה שנת שיא בכמות התיירים שהגיעו לאיסלנד; 1.7 מיליון איש. אלא שאז הגיעה שנת 2017, ולראשונה בהיסטוריה, מספר התיירים עקף את ה-2 מיליון. ואם נדייק, לפי נתוני ועדת התיירות האיסלנדית כ- 2,195,271 תיירים ביקרו באיסלנד במשך השנה שזה פי 6 ממספר התושבים, שהוא רק קצת יותר מ- 300 אלף.

 

כן לתיירות החורף

 
באופן מעניין, תיירות החורף גדלה במהירות במהלך 6 השנים האחרונות ודווקא תיירות הקיץ הולכת וקטנה. עונת הקיץ, בין סוף יוני לתחילת ספטמבר, היא עדיין העונה העמוסה ביותר, אך נראה שהעומס המתגבר והמלונות המתייקרים בהתאם, החלו להרתיע את התיירים והם החלו 'לזלוג' לחורף. מי שחשקה נפשו לטייל באיסלנד בעונה השקטה והריקה ביותר יכול, כרגע, לבוא באביב, אך מי יודע – אולי עד אז, מספר התיירים ימשיך לקפוץ. 

 

הכל התחיל בהר געש

 

הצמיחה הזו בעצם החלה בשנת 2010, אז התפרץ הר הגעש הגדול באירופה; האייפיטליוקוטל. ההשלכות של ההתפרצות הגיעו רחוק וטיסות בוטלו בכל רחבי אירופה. באופן אירוני, זה מה שהביא את המדינה לכותרות ומשך תיירים רבים כדי לצפות בפלא של הקרחונים והרי הגעש האיסלנדיים.

תיירים באיסלנד

תיירים בדרך לסיור בהרי געש באיסלנד

 

ובמשחקי הכס

 

האיסלנדים, שעדיין חוו את המשבר הכלכלי של 2008, שמחו לגל התיירים החדש. הם המשיכו להרוויח מזה כאשר שנה לאחר מכן שודרה העונה השנייה של "משחקי הכס". אך איש לא צפה שסידרה בודדת תייצר כזו הצפה בכמות התיירים החולשת על האי. לסידרה הזו, מהמצליחות ביותר, יש שובל מעריצים שילכו אחריה עד קצות תבל. יצא שהסידרה צילמה חלק מהפרקים באיסלנד ואת התפאורה הדרמטית היה קשה לפספס.

 

מאז שמשחקי הכס הציגו את נופי איסלנד ודוקא בחורף, הנופים הקפואים משכו מעריצים מרחבי העולם. "אפקט משחקי הכס" היה כנראה אחד הגורמים לכך שמספר התיירים עלה מכחצי מליון ב- 2011, ליותר מ- 2 מיליון ב- 2017. 

משחקי הכס איסלנד

משחקי הכס צילומים באיסלנד

צוות הצילום של משחקי הכס מצלם באיסלנד את הסצנות ש'מעבר לחומה' 

ג'ון סנאו משחקי הכס באיסלנד

גם ג'ון סנאו היה כאן! 

 

אליה וקוץ בה

 

במדינה קטנה כמו איסלנד, לצמיחה כזו בתיירות יש השפעה עצומה על הכלכלה ואפילו המגזין הפיננסי של בלומברג קבע ש: "משחקי הכס גרמו לקרונה האיסלנדית להיות המטבע החזק ביותר בעולם".

 

אך עם הברכה באו גם הקללות. מבט בבלוגים וכתבות מקומיות שנכתבו על ידי איסלנדים מעלה תמונה שהיא גם חיובית וגם שלילית ביחס לתיירות הגוברת. נתחיל בהשפעות הכלכליות:
התחזקותו המהירה של המטבע מדאיגה את הבנק המרכזי של איסלנד. החשש הוא שזה יפגע ביצוא, שיהפוך ליקר. התפתחות זו כבר פגעה בתחום הדיג, אחד מתחומי הייצוא העיקריים של איסלנד. בנוסף, התיירות עצמה השפיעה על מחירי השכירות, על חשבון התושבים המקומיים.

קרחונים באיסלנד

נופים מדהימים של קרחונים כחולים ושקופים באיסלנד

 

כמו בערים אירופאיות רבות, שכר הדירה עלה והמשכירים החלו לכוון לכיסם של תיירים עתירי תקציב, הפוקדים את רייקיאויק ופונים לאייר בי אנד בי במקום למלונות, שכבר מזמן הפכו לעמוסים. כיום, אין מספיק מלונות באיסלנד ואת החדרים יש לשריין לפחות שנה מראש, ורצוי דרך חברת תיירות כדי לקבל עדיפות. גם מחירי האוכל והמחיה עלו.
הבעיה השנייה היא התשתיות המקומיות, שאינן עומדות בהצפה. לדוגמא, אין  מספיק בתי שימוש ביחס לכמות התיירים וכבר קרה שתיירים השתינו במקומות מוזרים, כמו ליד קבריהם של משוררים לאומיים. גם מערכת הבריאות האיסלנדית, שטיפלה בפצועים שחולצו משמורות הטבע, לא עמדה בעומס.  

 

הבעיה השלישית היא העלייה במספר התיירים שהתנהגותם אינה הולמת את המקום. רייקיאויק כבר קיבלה שם של עיר מסיבות, וגם יופיין של האיסלנדיות עשה את שלו. הדימויים הללו הביאו תיירים שבאו רק כדי לחגוג ולא הבינו היכן הם נמצאים. הם לא הבינו שבאיסלנד לא מקובל להשתכר ברחוב באמצע היום ובטח שלא להתחיל עם נשים בצורה בוטה ברחוב, באחת המדינות השוויוניות בעולם. היו גם את אלו שלא הבינו את הגישה האיסלנדית, המנומסת, המאופיינת בדיבור מאופק והתנהלות 'לפי הספר' וצעקו, התנפלו או התמקחו שלא לצורך.

 

תמונות של חנייה במקומות מוזרים החלו לצוף, אחת מהם של תיקים, שקי שינה ומתקן ייבוש, שהושארו באמצע מגרש חנייה ברייקיאויק, בזמן שהתרמילאים (שכנראה לא מצאו מקום במלונות) הלכו להסתובב בעיר. תופעה מרגיזה אחרת היא של מטיילים שעושים את צרכיהם בטבע ומשאירים בשטח את העדויות. נוכח התלונות, מטייל אחד החליט שהדבר הנכון לעשות יהיה לשרוף עדויות. אך בארץ המאופיינת ברוחות חזקות וטחבים יבשים, המעשה גרם לשריפה גדולה, שהתפרסמה בעיתונים. 

איסלנד

נחשו מה אסור לעשות פה

 

הבעיה הרביעית היא הרס הטבע. מקומיים התמרמרו על כך שהטבע הפראי, שהיה פתוח לכל, כעת הופך לשמורות סגורות ומגודרות שהכניסה אליהן היא בתשלום בלבד, מכיוון שכמות המבקרים הרבה דורשת תחזוקה רבה, והגבלות קשוחות כדי למנוע הרס. בנוסף, רבים נזקי הטבע הנעשים שלא במודע; עקירת טחבים או ריצה על טחבים, שמאה שנה יעברו עד שיצמחו מחדש, סטיית ג'יפים מהשביל, מה שגורם להרס אקולוגי רחוק-טווח ואפילו בניית רוג'ומים, המשפיעים על הקרקע והטחבים באופן דומה.

 

מתנדבים איסלנדים כבר נקראו למקום מסוים כדי לפרק את כל הרוג'ומים, רק כדי למצוא עשרות שצצו מחדש, שעות ספורות לאחר סיום עבודתם. מקרים אחרים, מכוונים, כללו אומן שקישט את נופי איסלנד בגרפיטי וגרם לזעם בקרב המקומיים, שלא הצליחו להבין מי עשה זאת. רק לאחר שתושב איסלנד ביקר במקרה בגלריית הצילומים שלו בברלין, התגלה הפושע. אומן אחר הפך את הגייזר המפורסם לורוד. למרות שהצבעים היו טבעיים, בלתי מזיקים ונעלמו תוך 4 שעות, יצירת האומנות שלו עוררה זעם והוא נקנס, אך סירב לשלם את הקנס ויצא מהמדינה. 

גייזר ורוד באיסלנד

למה לצבוע גייזר בורוד?

 

מספר המקומות מוגבל

 

לאור היתרונות וגם הבעיות שהוזכרו, עולה השאלה; האם מדינה עם אוכלוסייה של 300 אלף איש יכולה להכיל כל כך הרבה תיירים? כרגע, חברות התיירות מנסות למשוך תיירים ללב המדינה, כדי להקל על ההצפה בעיירות החוף. שמורות שהגישה אליהן קשה יחסית, כמו לנדמנלאוגר, כבר זכו למספר גדול יותר של 'תיירי מיינסטרים', לא רק תרמילאים, אך זה לא מספיק. כרגע הממשלה שוקלת מיסוי לכל יום שבו תייר נמצא במדינה, כמו במדינת בהוטן. אפשרות אחרת היא הגבלת מכסות התיירים בשמורות, שדי נרמסו מעקבותיהם של תיירים רבים מידי. 

 

בינתיים, נראה שהטירוף סביב גן העדן לא הולך להישכך. איסלנד כבר הוכתרה בתור "המדינה הידידותית ביותר לתיירים", ולנו נשאר לקוות שזה ישאר כך. 

 

הכתבה הוכנה ונערכה במשותף עם צוות מדריכי איסלנד באקו טיולי שטח – טיולים לאיסלנד בטיסות ישירות.

 

עוד ב-בעולם:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.