חיפוש

איך תסתגלו לשנת הלימודים האקדמית?

שנת הלימודים באקדמיה דורשת תקופת הסתגלות ארוכה. איך עוברים את השנה הראשונה, כמה עולה להיות סטודנט ובמי אפשר להיעזר? הנה כל התשובות

X
כל הסיפור
קנו עכשיו
חוות דעת גולשים

טיפים להסתגלות מהירה בשנת הלימודים האקדמית

 

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת הלימודים תשע"ו למדו באוניברסיטאות בישראל 76,810 סטודנטים לתואר ראשון, 38,778 לתואר שני ועוד 11,018 לתואר שלישי. לשם השוואה, במכללות אקדמיות למדו 89,944 לתואר ראשון ועוד 12,977 לתואר שני, לעומת 28,866 שלמדו לתואר ראשון במכללות לחינוך וכ-6,000 לתואר שני. ההערכות במוסדות האקדמיים עצמם הן שגם בשנת הלימודים הבאה הנתונים יהיו דומים, עם נטייה קלה כלפי מעלה.

 

המשמעות ברורה: מאות אלפי צעירים יצטרפו לאקדמיה בשנה הקרובה וכל אחד מהם עומד להתמודד עם שורה ארוכה של קשיי הסתגלות. למרות הבדלים בין מסלולי הלימודים עצמם כמו מאפיינים שונים של תואר ראשון לעומת לימודי המשך או תעודת הוראה לבתי ספר, המאפיין העיקרי המשותף לכל הסטודנטים הוא הצורך בתקופת התאקלמות ארוכה. 

 

מגורים, עבודה והוצאות: כך תשרדו את השנה הראשונה

 

השנה הראשונה בלימודים היא הקשה ביותר עבור רוב הסטודנטים. מהבחינה הזו אין הבדל בין סטודנטים לתואר ראשון, תואר שני ודוקטורט, כי לכולם לוקח זמן להסתגל ולהפנים את המצב החדש. 

 

מבחינת מגורים, הטיפ הכי חשוב הוא לסיים את כל ההתנהלות הבירוקרטית עד תחילת החגים. נתונים של הלמ"ס מהשנים 2007-2015 מגלים שכמחצית מהסטודנטים מתגוררים בדירה שכורה, לעומת שליש שנשארים בבית ההורים ועשירית שמחזיקים בדירה בבעלותם, ולכן המסקנה היא שלא תהיו היחידים שיקדישו את השבועות הראשונים של ספטמבר למשימות כמו חיפוש דירה להשכרה, חתימה על חוזה, הובלה, שיפוץ, רכישת רהיטים ועוד.

 

במקביל, יש לעדכן את מקום העבודה הנוכחי לגבי תחילת הלימודים או לחפש מקום עבודה חדש. רוב הסטודנטים במדגם של הלמ"ס הצהירו על כך שהם עובדים במהלך הלימודים (81%), ו-66% מהם עושים זאת כל השנה, לצד 11% שעובדים רק בחופשות. לעומתם, חמישית מהסטודנטים כלל לא עובדים ומתוכם 76% מסבירים זאת בכך שהלימודים לא מאפשרים להם.

 

בנוסף, יש להיערך להוצאות על דיור, מזון ונסיעות. ההוצאה השנתית הכוללת הגבוהה ביותר היא כמובן על שכר לימוד, אך במקום השני מציינים הסטודנטים הלבשה והנעלה. המסקנה היא שבשנה הראשונה עדיף לכם לצמצם את הביקור בקניון, לפחות עד שתמצאו את שביל הזהב בין לימודים ועבודה. 

 

האם אפשר לשלב בין לימודים וחיי משפחה?

לפי דוח של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות משנת 2015 למשל, כ-74% מהסטודנטים הם רווקים, 25% נשואים ו/או ידועים בציבור ורק אחוז אחד גרושים. להצטרפות לאקדמיה יש לפיכך השפעה על חיי החברה בקרב אלו שעדיין לא מצאו בני זוג, או על התא המשפחתי אצל אחרים שכבר מיסדו קשר רומנטי. מצד שני, אפשר אולי להתעודד בכך של-84% מהסטודנטים אין ילדים ולכן ההסתגלות שלהם צפויה להיות מהירה יותר. 

 

אם בכל זאת מתכוונים להתחיל את התואר הראשון או לימודי ההמשך לצד חיי המשפחה, צריך לבדוק מה המשמעות מבחינה פרקטית. כדאי לבחור  מסלול לימודים שעולה בקנה אחד עם הצרכים של הילדים ובני הזוג ולתאם זאת מראש. אפשר לערב את יועצי הלימודים של המוסדות האקדמיים  ולהיעזר בניסיון העבר. במידה ומדובר בתואר ראשון, ניתן לקבל המלצות מחברים, קרובים ובני משפחה שעברו מסלול לימודים דומה. בכל מקרה, ניתן לשלב בין לימודים וחיי משפחה ואין שום סיבה לוותר על אחד מהם. 

 

התכוננו לחוויה שונה מכל מה שהכרתם

האתגרים העיקריים שעומדים בפני הסטודנט הם הסתגלות לתחושת הבדידות שקיימת בשבועות הראשונים, הבנת הדרישות האקדמיות ששונות לגמרי ממה שהוא מכיר ממערכת החינוך והחשש האישי מפני הבאות. העצה הכי טובה שאפשר לקבל היא להתחיל בהכנה טכנית ולהתקדם עם הזמן גם להיבטים נוספים בחיים הסטודנטיאליים.

 

בדקו למשל האם מערכת השעות משרתת אתכם ומי לומד אתכם בכיתה. בדקו מתי שעות השיא שבהן אתם מרגישים מוכנים יותר ללימודים, שמרו על ראש פתוח לטכניקות למידה חדשות ונהלו את הזמן על בסיס יומן או טבלה שבועית. הציבו לעצמכם גבולות ודעו איזה זכויות מגיעות לכם מטעם מוסדות המדינה כמו ביטוח לאומי, מס הכנסה וכדומה. 

 

בסופו של דבר, אחוז הסטודנטים הנושרים בשנה א' גבוה משמעותית משנים ב' ו-ג' ויש לכך סיבות טובות. מי שלא רוצה להצטרף לסטטיסטיקה חייב לאמץ מספר כללי התנהגות, אך מנגד גם לזכור שמדובר בעניין סובייקטיבי. 

 

אל תלחיצו את עצמכם במהלך תקופת ההסתגלות ואל תתביישו לבקש עזרה. מוסדות האקדמיה מעמידים לרשות הסטודנטים יועצי לימודים, פסיכולוגים ואנשי מקצוע עם הכשרה רלוונטית. היעזרו בהם וקחו את הדברים בפרופורציות כי אתם עומדים להתחיל תקופה מרגשת, מהנה ומלאה בחוויות לכל החיים. 

עוד ב-לימודים וקורסים:
הפרטים שלי
הרשמה והתחברות:
לקוח חדש
לקוח רשום בויטרינה
או באמצעות:
שכחתי סיסמא
הרשמה לניוזלטר
תחומי עניין
פרסום בויטרינה

בעלי עסקים, מנהלי פרסום, יזמים ומקדמי אתרים - יש לכם מוצר או שירות חדש ומעניין? שימו אותו בויטרינה! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

תודה! הטופס התקבל בהצלחה.
צור קשר
תודה! הטופס התקבל בהצלחה.